DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 31°C
Sağanak Yağışlı

Okullarda Ağız ve Diş Sağlığı Taraması ve Mesleki Kariyer Geliştirme Projesi başladı

Okullarda Ağız ve Diş Sağlığı Taraması ve Mesleki Kariyer Geliştirme Projesi başladı

Okullarda Ağız ve Diş Sağlığı Taraması ve Mesleki Kariyer Geliştirme Projesi başladı

Gölcük Belediyesi Kent Konseyi ’ Vizyon 2023 projesi’ kapsamında 2018 yılı projeleri içinde yer alan okullarda ağız ve diş sağlığı taraması ve mesleki kariyer geliştirme projesinin açılışı Değirmendere Donanma İlkokulu’nda gerçekleşti.

Katılım oldukça yoğun oldu

Programa Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, İlçe Sağlık Müdürü Dr. M. Sabri Medişoğlu, ADSM Başhekimi Zehra Salih Coşkun, Milli Eğitim Şube Müdürü Yakup Alptekin, Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yasin Kişioğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. Nilgün Fığlalı, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emre Özel, Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Sabri Cora, Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Halis Aygün, Donanma İlkokulu Müdürü Kadir Sonugelen ve 1. Sınıf öğrencileri katıldı.

Ağız ve diş sağlığı taraması ile mesleki kariyer geliştirme projeleri hayata geçiyor

Gölcük Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Kent Konseyi işbirliği ile yapılacak olan Vizyon 2023 sağlık ve Turizm çalışmaları başlığı altında kent sağlığına yönelik olarak ilçemizde ilk ve orta dereceli okullarda ağız ve diş sağlığı taraması ile mesleki kariyer geliştirme projeleri hayata geçiyor. Gölcük ilçeleri içerisinde bulunan okullarda yürütülecek olan proje faaliyetleri, Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Kent Konseyi ve Gölcük Belediyesi işbirliği ile Gölcük Kaymakamlığı ve Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bilgisi ve izni dâhilinde gerçekleştirilecek.

Uzman ekip tarafından yürütülecek

Proje faaliyetleri kapsamında, ilçemizse 1. Sınıf öğrencilerine ağız ve diş sağlığı taraması ve liselerde 10. ve 11. Sınıf öğrencilerine yönelik mesleki kariyer geliştirme faaliyetleri yürütülecek. Gerçekleşecek olan taramalar Ağız ve Diş Sağlığı Kocaeli Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi Dekanlığı tarafından görevlendirilen uzman ekip tarafından yürütülecek.

Kişioğlu, “Hazırlanmış olan proje kapsamından 5 bin öğrenciye ulaşılması hedeflenmektedir”

Donanma İlkokulu’nda gerçekleşen programda proje kapsamında bilgi verildi. Programda ilk sözü alan Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yasin Kişioğlu proje hakkında bilgi verdi.  Kişioğlu , “ Hazırlanmış olan proje kapsamından 5 bin öğrenciye ulaşılması hedeflenmektedir. Bu proje başlangıç projesi olup, benzer içeriğin devam projeleri ile projede yer almayan okullar için yapılması hedeflenmiştir. Proje sayesinde hem 1. Sınıf öğrencilerimize ağız ve diş taraması yapılacak hem de 10. Ve 11. Sınıf öğrencilerimize meslekler hakkında bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Projenin başta ilçemize, ilimize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Şentürk, “Bu proje bizim için gerçekten çok önemli ve bizleri heyecanlandırıyor”

Ardından söz alan Gölcük kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, “ Bugün bizim için gerçekten çok güzel bir gün. Gölcük Kent Vizyonunun gerçekleştirmiş olduğu önemli projeler ile ilerliyoruz. 2011 yılında ilk defa ortaya konulan Gölcük Vizyon 2023 projesi Gölcük Kent Konseyini gerçekleştirmek için planlanarak ortaya konuldu. Bugüne kadar birçok etkinlik ve proje geliştirdik. Bunlardan bir tanesi de bugün açılışını yaptığımız ağız ve diş sağlığı projesidir. Bu proje bizim için gerçekten çok önemli ve bizleri heyecanlandırıyor. Çünkü birçok kuruluşun bir araya gelerek hazırlanan bir proje oldu. Ben bu anlamda emeğe geçen herkese çok teşekkür ediyorum dedi.

Fığlalı, “Kocaeli Üniversitesi olarak böyle bir işbirliği içinde olmaktan son derece mutluyuz”

Ardından söz alan Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. Nilgün Fığlalı konuşmasında, “Öncelikle böyle güzel bir topluluk içinde olmaktan duyduğum mutluluğu ifade ederek başlamak istiyorum. Gölcük Vizyon 2023 Projeleri kapsamında Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Kent Konseyi arasında başlatılan iş birliği var. Bu iş birliği kapsamında da aslında Metin Bey’in de ifade ettiği gibi her yıl 20-30 civarında çok güzel hem sosyal, hem kültürel, hem de sağlık anlamında katkıda bulunacak projeler iş birliği içerisinde gerçekleştiriliyor.  Bu yıl da 20 civarında projemiz var. Hatta bunların bir kısmı artık gelenekselleşmiş projeler halinde ve biz Kocaeli Üniversitesi olarak böyle bir iş birliği içerisinde olmaktan çok büyük mutluluk duyuyoruz. Kendi üniversitemiz açısından bakarak bu proje üzerinde konuşacak olursak da Sayın Yasin Hocamıza, Halis Hocamıza ve Emre Hocamıza fakülteleri adına, projeye yapmış oldukları katkılardan dolayı da teşekkür ediyorum. Burada yine bu proje üzerinde az önce kaymakamımızın miniklerimizle yaptığı küçük sohbet sırasında olduğu gibi, gerçekten bazı şeyler çok küçük yaşta verilip kavranırsa bir anlam ifade ediyor. Ağız ve diş sağlığı da bunlardan bir tanesi. Ağız ve diş sağlığı birçok rahatsızlığın da kökenini oluşturabiliyor. O nedenle bu yaş itibarı ile bilinçli alışkanlıklarının oluşması oldukça büyük önem taşıyor. O nedenle bu projenin de çok ciddi katkılarının olacağını ümit ediyorum. Çok fazla sözü uzatmadan bu projeyle duyduğumuz mutluluğu tekrar ifade edip, hem Gölcük Belediyemize hem de tüm üniversitemizin yardımlarının gerçek bir projeye yansımasını, bu sonuçların birleştirilmesi adına bu tür çalışmalarımızın Gölcük Vizyon 2023 kapsamında her yıl artarak ve gelişerek devam etmesi dileklerimle sözlerimi bitirmek istiyorum. Tekrar çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ellibeş, “Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz projeleri sıraladığımız zaman bu proje her zaman ilk üçte olacaktır”

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş konuşmasında , “Kocaeli Üniversitesi ile  birlikte yürüttüğümüz  ve Gölcük  dinamiğinde bulundurulan Kent Konseyi’nin de bu  saçayakta yerini aldığı Gölcük Vizyon 2023 projesinde bizler karar yöneticileri alt yapıyla, üst yapıyla ve var gücümüzle çalışacağız. Yol yapacağız, su getireceğiz, kanal yapacağız, çevre düzenlemeleri yapacağız, çöpleri toplayacağız daha sayabiliriz ama bunların üstüne bu tür sosyal, kültürel, sportif, sanatsal bir takım sahalara yönelip, bir takım projelerle halkın önünde olmak onların vizyonunu, ufkunu açmakta bizim için en önemli hususlardandır.  İşte böyle bir iradeyi ortaya koyduk ve bu irademize sağ olsun Kocaeli Üniversitemiz koşulsuz destek verdi, vermeye de devam ediyor. Aslında Türkiye’ de rol model bir proje, yani böyle başarıyla sürdürülebilir bir proje Türkiye’ de yok. Dün de ifade ettiğim Kuyumculuk ve Takı Tasarım Sempozyumu’nda, proje içerisinde 5 tane Uluslararası düzeyde sanatsal ve kültürel etkinlik devam ediyor, yani bir yıl yapılıp saman alevi gibi yanıp sönmedi. Devam ediyor, edecek de. Ve her yıl 15-20 proje üretiliyor. Ve üretilen bu projeler belediyemizin ekipleriyle, kent konseyiyle ve diğer paydaşlarımızla birlikte başarı ile sürdürülüyor. Ve bugün de burada ağız ve diş sağlığı hususunda bu işi başlatıyoruz. Yasin Hocamın yürütücülüğünde, diğer hocalarımızın ve öğrencilerimizin destekleriyle, belediyemizin ve Kent Konseyi’nin de katkısıyla başlatılan bir projedir. Bu proje devam ederken İlçe sağlık Müdürlüğümüz, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz olmazsa olmaz hedef kitle olarak gördüğümüz öğrencilerimizi temsilen burada. İmarı halkımız ve diğer tüm katmanlar sonucunda olan bir çalışma. Bu projede bütün destekçilerimizle birlikte, halkımızın memnuniyet ve mutluluğu adına buradayız. Kadim bilgilerini ve desteklerini esirgemeyen Üniversitemizin değerli hocalarına ve İlçe Sağlık Müdürlüğümüze, İlçe Ağız ve Diş Sağlığı Ünitemize, Diş Hekimliği Fakültemize, değerli hocalarımıza ve herkese teşekkür ediyorum. Sağlıklı günler diliyorum. Çocuklarımızın ve tüm milletimizin 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramını şimdiden kutluyorum” dedi.

Altıntaş, “Gölcük için çok güzel projelere imza atılıyor”

Programda son sözü alan Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, “ Gölcük için çok önemli olan bir projenin ilk adımını atmak için bugün burada bir araya geldik. Gölcük için böyle önemli projelerin hayata geçmesi beni oldukça mutlu ediyor. Projenin ilk hedefi 5 bin öğrenciye ulaşmak fakat ben inanıyorum ki bu proje ile ilçemizde ki bütün öğrencilere ulaşılacaktır.  Vizyon 2023 projesi kapsamında bir araya gelen kurumlar Gölcük için çok güzel projelere imza atıyorlar. Kocaeli Üniversitesi’nde desteği ile hayata geçecek olan projenin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu projede katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Çocuklara diş fırçası ve macun hediye edildi

Konuşmaların ardından Donanma İlkokulu 1. Sınıf öğrencilerinin ağız ve diş taramaları gerçekleştirildi ve tarama sırasında tedavisi yapılması gereken öğrenciler belirlenerek Gölcük Ağız ve diş Sağlığı Merkezi’ne yönlendirildi. Ayrıca tarama sonrasında öğrencilere diş fırçası ve diş macunu hediye edildi. Tarama öncesinde Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emre Özel ağız ve diş sağlığı gezici tarama aracı içerisinde Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’e yapılacak olan işlemler hakkında bilgi verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.