DOLAR 7,6367
EURO 8,9936
ALTIN 471,21
BIST 9,8052
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 27°C
Az Bulutlu

KSO 8′inci Dönemin İlk Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı Gerçekleştirildi

KSO 8′inci Dönemin İlk Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı Gerçekleştirildi

Kocaeli Sanayi Odası 8. Dönemin ilk Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı hafta sonu gerçekleştirildi. Gebze Workinn Hotel’de yapılan toplantıya 85  Meslek Komitesi Üyesi katıldı. Toplantıda ilk sözü alan KSO Genel Sekreteri Memet Barış Turabi program akışı hakkında bilgi verdi.

Toplantı KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Sözlerine yeni dönemin hayırlı olması olmasını dileyerek başlayan Zeytinoğlu Oda tarafından 2014-2017 dönemi oluşturulan dört ana strateji başlıklarını paylaşarak gerçekleştirilen projeler hakkında bilgi aktardı. Başkan Zeytinoğlu, “Ana hedeflerimiz Ulusal ve Uluslararası etki yaratmak, Ar-Ge ve inovasyonu sürekli desteklemek, Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Sanayi algısını yükseltmek, Odamızın kurumsal kapasitesini güçlendirmek ve kaynaklarını geliştirmekti.” dedi. Bu kapsamda gerçekleştirilen faaliyetleri özetleyen Zeytinoğlu, “Firmalarımızı ilgilendiren yerel sorunlarını ya da mevzuat, yasa tasarıları ile ilgili oluşturduğumuz görüş dosyalarını başta bakanlarımız olmak üzere ilgili bürokratlara iletiyoruz. 2014’ten bugüne kadar 403 başlıkta görüş, 98 dosya oluşturduk. Bölgenin ulaşım-altyapı ihtiyaçlarını belirledik ve çözüm önerileri geliştirdik. Girişimlerimiz neticesinde önemli sonuçlar aldık. Bu kapsamda bölgemizden geçen yüksek hızlı tren hattına (sadece yük taşımacılığı için) üçüncü demiryolu hattı planlara dahil edildi. Üçüncü hat çalışmasının ihale edilme kararı alındı. OSB ve limanlara demiryolu kılçık hat çalışmaları başlatıldı. Bu kapsamda TCDD ve Odamız tarafından 10 firma ve 3 OSB ziyaretleri gerçekleştirildi. Asım Kibar OSB ve Arslanbey OSB’den Köseköy Lojistik Merkeze bağlantı yapılması için fizibilite çalışmaları Ulaştırma Bakanlığı tarafından kabul edildi.” dedi.

 2013 yılından bu yana Kocaeli’de Sanayi ve Teknoloji Fuarı (SANTEK) ile ilin ticari hayatına canlılık getirildiğini söyleyen Zeytinoğlu, “Bu yıl SANTEK Fuarının beşincisini 31 Ekim-3 Kasım tarihlerinde yapacağız. Fuarımızı geçen yıl 30 binin üzerinde kişi ziyaret etti. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, HAVELSAN, ASELSAN, ROKETSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, TEI, TAI-TUSAŞ, İŞBİR Elektrik firmalarıyla geniş katılımlı savunma sanayi holü oluşturuyoruz. Fuar boyunca savunma sanayine tedarikçi olmak isteyen firmalar ikili iş görüşmeleri yapıyorlar.” dedi.

Firmaların hedef dış pazarlara erişimlerini sağladıklarını belirten Zeytinoğlu, “Firmalarımıza Çeşitli yurtdışı fuar ve heyet ziyaretleri düzenlendi. Match4Industry eşleştirme etkinliğimizi 2012 yılından bu yana yapıyoruz. Bugüne kadar 4.121 ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl da firmalarımızın dijital pazarlama araçlarını kullanarak dış pazarlara erişimlerini sağlamaya başladık. Global Piyasa ile firmalarımızı 250’şer gruplar halinde e-ticaret platformuna taşıyoruz.” dedi.

Güncel konularda firmaların bilgilendirildiğini söyleyen Zeytinoğlu, “Dört yılda toplam 177 adet bilgilendirme toplantısı düzenledik. Vizyon sahibi konuşmacıları sanayicilerimiz ile bir araya getiriyoruz. Uluslararası sempozyumlara ev sahipliği yapıyoruz. 14-15 Mayıs 2018 tarihlerinde Endüstriyel Emniyet Sempozyumunu düzenleyeceğiz. Bu sempozyumu her yıl düzenleyerek gelenekselleştirmek istiyoruz.” dedi. Zeytinoğlu, gelenekselleşen ve markalaşan iki ödül organizasyonu olduğunu belirterek, “Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri ve Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu. 1995 yılından bu yana düzenlediğimiz Çevre Ödüllerini 2016 yılında Türkiye geneline açtık. 2008 yılından bu yana düzenlediğimiz Sektörel Performans Ödülleri organizasyonumuzu 2014 yılında Marmara Bölgesine açtık. ” dedi.

Sosyal sorumluluk kapsamında konser ve sergi düzenlediklerini belirten Zeytinoğlu, AB Bilgi Merkezi olarak bölgesel ve ulusal etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

Konuşmasında KSO’nun Sosyal Projesi olan “Bizimköy” hakkında yapılan çalışmaları aktaran Başkan Zeytinoğlu, “2013 yılında 58 olan engelli istihdamını bugün 120’ye çıkardık. 2015 yılında Dünya Odalar Federasyonu’nun (WCF)  düzenlediği Dünya Odalararası Proje Yarışması’nda  39 ülkenin 79 projesi ile yarışarak “En İyi İş Yaratma & İş Geliştirme Projesi” seçildi. Geçtiğimiz yıl üyelerimizden aldığımız destek ile üretim sahasını iki katına çıkardık. Önümüzdeki dönemde BİZİMKÖY’de yaptığımız bu yeni yatırım ile engellilerimize yeni iş sahaları açmayı ve engelli istihdamında en az 150 kişiye çıkmayı hedefliyoruz.” dedi.

TOBB Akreditasyon Sistemi kapsamında en yüksek puanla akredite olan bir Oda olduklarını belirten Zeytinoğlu, “Temsilcilik sayımızı üçe çıkardık. Oda mekanlarımızı yenilemek için adımlar atarak Oda hizmet kampüsümüz içinde yer alan üç dönüm arsanın tapusunu satın aldık. Bütçe gelirlerimizi de kademeli olarak her sene büyüttük. 2010’da 4,6 milyon TL olan bütçemiz, 2017’de 12 milyon TL’ye ulaştı. 2018 bütçemiz ise 13,8 milyon TL.” dedi.

Zeytinoğlu’nun konuşmasının ardından Meslek Komite Üyelerine mazbataları verildi.

Mazbata töreninin ardından söz alan KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, Meslek Komite Toplantıları hakkında bilgi aktararak, Meslek Komitelerinin çalışmalarının önemini vurguladı. Tuğrul, TOBB Mevzuatına göre Meslek Komitelerin görevleri, Meslek Komitelerinin işlerliğinin önemi, Komitesi Çalışması neden önemli olduğu, Meslek Komitelerimizin performans takip sistemi ve Meslek Komitelerinden beklenenler hakkında detaylı bilgi aktarımında bulundu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.