DOLAR 6,8223
EURO 7,5691
ALTIN 379,35
BIST 105.520
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 24°C
Çok Bulutlu

ŞEKER: ‘’ ÇİFTÇİLERİMİZ BİZLERİN BESİN KAYNAĞIDIR!‘’

ŞEKER: ‘’ ÇİFTÇİLERİMİZ BİZLERİN BESİN KAYNAĞIDIR!‘’

 

AK Parti Kocaeli Milletvekili, Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı İlyas Şeker, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü vesilesi ile gazetemize açıklamada bulunarak emektar çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü’nü kutladı.

ÇİFTÇİLERİMİZ, İNSAN HAYATININ DEVAMI İÇİN ÖNEMLİ MİSYONA SAHİP

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun (IFAP) kuruluş tarihi olan 14 Mayıs 1984 tarihinden itibaren günümüze değin bu anlamlı günün her yıl Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanıldığını ifade eden AK Parti Kocaeli Milletvekili, Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı İlyas Şeker, ‘’ AK Parti olarak kurulduğumuz günden bugüne dek tarımsal ürünlerimizin kaynağı olan çiftçilerimizin her zaman yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. İnsanlar maddi olarak ne kadar zengin olursa olsun bilmeliyiz ki, yiyecek ekmeğimiz olmazsa sahip olduğumuz zenginliklerin hiçbir kıymeti kalmaz. Bu sebeple tüm insanlığın hayatını idame ettirmelerinde önemli bir misyonu olan çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyorum.’’ dedi.

YAPILAN YASAL DÜZENLEMELERLE TARIM ALANLARINI KORUDUK ve TEKNİK DESTEK VERDİK

Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, AK Parti’nin tarım sektörünün gelişmesi, sürdürülebilir bir büyüme trendinin yakalanması ve üreticilerin uluslararası piyasalarda rekabet gücü kazanabilmesi için her zaman çiftçisinin yanında olduğunu ifade ederken, AK Parti’nin çiftçilerimizin ekip biçtiği tarım alanlarının korunması ve yapılan toplulaştırmaları ve verim artışına yönelik çalışmalarını şöyle özetledi:

– 2014 yılı Mayıs ayında yapılan yasal düzenleme ile tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesi önledik.

-Arazi Toplulaştırma çalışmalarına hız verdik. 1961-2002 arası 41 yılda 450 bin hektarda toplulaştırma yapılmış iken, 2003-2016 döneminde bu sayıyı 4,9 milyon hektara çıkardık. 1,9 milyon hektarda ise çalışmalar sürüyor. AK Parti olarak hedefimiz 2023 yılına kadar ilave 7 milyon hektar alanda toplulaştırmayı tamamlamak ve toplamda 14 milyon hektara ulaşmaktır.

– Türkiye’deki her bir tarımsal işletmeye faaliyetine göre ziraat mühendisi veya veteriner hekim danışman olarak görevlendirdik.

– Havza Bazlı Üretimi Destekleme Modeli kapsamında 941 havza için ürün bazında “Gübre Kullanım Rehberleri” hazırlandık.

AK PARTİ HER DAİM ÇİFTÇİYİ DESTEKLEDİ

Şeker, AK Parti’nin çiftçileri her daim desteklediğini vurgularken çiftçilerin ekip biçtiği tarım ürünlerine verdiği destekleri kısaca şu şekilde özetledi:

-Hazırlanan 2018 yılı bütçesinde tarıma ayırmış olduğumuz kaynak 29,6 milyar TL.

-2002 Yılında tarımsal kredi kullanımı 530 Milyon TL iken yapmış olduğumuz desteklemeler ile birlikte bu rakam 2017 yılının ilk dokuz ayı itibariyle 26 Milyar 3 Milyon TL’ye ulaşmıştır.

– Üretimin en önemli unsurları olan mazot, gübre ve yemde yeni düzenlemeler yaptık, maliyetleri azalttık. Yemden ve gübreden alınan KDV’yi tamamen kaldırdık.

-Mazot desteğini 2018 yılından itibaren mazot maliyetinin yüzde 50’sini karşılayacak şekilde uygulayacağız.

– Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında tarımsal faaliyete ilişkin yatırımlara %50 hibe sağlıyoruz.

– Ulusal bütçeyle 81 ilimizde yürütülen ve kırsal alanda istihdam sağlayan program kapsamında bugüne kadar;7.358 projeye 1,9 milyar TL hibe desteği sağladık ve 553 proje de devam ediyor. Bu projeler ile kırsal alanda 64 bin yeni istihdam sağlandı.

– Milli Tarım Projesi ile Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında havzasında desteklenen ürünleri yetiştiren çiftçilerimizin gübre maliyetinin %40’ını karşılıyoruz.

-Doğal afetlere karşı Tarım Sigortaları uygulamasını 2006 yılında başlattık ve poliçe bedelinin %50’sini hibe olarak karşıladık.

AK PARTİ İLE TÜRKİYE TARIMDA AVRUPANIN EN BAŞARILI ÜLKESİ

Yapılan yasal düzenlemeler ile tarım alanlarının nasıl korunduğunu anlatan Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Türkiye’nin tarım alanında sabit ve cari gelir açısından en başarılı Avrupa ülkesi olduğunu ve BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) en güncel tarihli, 2014 verileri Türkiye’nin hem cari hem de sabit fiyatlar cinsinden Avrupa’nın en büyük tarım üreticisi olduğunu ifade ederek açıklamasına şu şekilde devam etti:

– OECD Üretici ve Tüketici Destek Tahminleri Verilerine Göre OECD Üye Ülkeleri arasında Türkiye 2002-2016 döneminde her yıl tarıma en çok destek veren OECD ülkesi olmuştur.

-2002 yılında Tarımsal ihracatımız 3 milyar 752 Milyon TL ve  İthalatımız 2 Milyar TL iken bu rakamlar 2017 yılının ilk sekiz ayı itibariyle Tarımsal İhracat 10 milyar 441 Milyon TL ve İthalat 8 Milyar 205 Milyon TL’ye ulaşmıştır.

AK PARTİ GENÇ ÇİFTCİYİ VE KÖYE DÖNÜP ÇİFTCİLİK YAPANI DESTEKLİYOR

AK Parti’nin genç çiftçiyi ve köyüne dönüp çiftçilik yapanı desteklediğini ifade eden Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker: ‘’Köyüne dönmek isteyen ve köyünde tarım ve hayvancılık ile uğraşanlara devlet 30 bin lira Köye Dönüş Hibesi veriyor. Bu destek içinde bulunduğumuz 2018 yılında da verilecek. Üstelik köyde veya çiftliğiniz de yapabileceğiniz tarım  ve hayvancılık faaliyetleri kapsamında geri ödemesiz olarak 30 bin lira hibe kredi veriliyor. Bu kapsamda projesini hazırlayıp sunanlar köye dönüş hibesi alabiliyor. Ayrıca Ziraat Bankası bu vatandaşlarımıza Tarım ve Hayvancılık kredisi ile destek sağlıyor. Son olarak şunu ifade etmek isterim ki; devlet tarafından verilen bu teşvikleri etrafımızdaki kişiler ile paylaşmalı ve köyüne dönmeyi düşünen vatandaşlarımızı bu konuda bilgilendirmeliyiz.’’ dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.