DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

KADİR GECESİ

10.06.2018
843
A+
A-

KADİR GECESİ

Ne kadar da güzel bir gecedir, bin aydan hayırlı derler. Allah’ın Mümin kullarına bahşettiği bu özel gece büyük bir jest ve çok büyük bir onurdur. Kadir Gecesi’nde yapılan dualar ret olmaz. Yüce Rabbim “Ne dilerseniz dileyin veririm” diyor bu gece için. Dün gece camiler semaya ellerini açan Mümin ve Müminelerle doluydu. Kadını erkeği, yaşlısı genci, Yüce Rabbimden dilediler de dilediler. Aslında Hz. Allah’ın hem ibadeti kolaylaştırma hem de yaratılanların en şereflisi dediği insanoğluna güzel nimetler sunmak adına, bahşettiği özel bir gün de mutluluk ve huşu benliğimizi aynı anda sardı. Kendimiz için, ailemiz için, işimiz gücümüz için, ülkemiz için, İslam alemi için, hatta tüm insanlık için hayırlar diledik. O halde Ramazan’ın finaline yaklaştığımız şu günler bu duygu ve düşüncelerle, elimize dilimize ve belimize hakim olalım. Bir elin nesi var iki elin sesi var misali, hem tokalaşalım, hem de kucaklaşalım. İlk defa güzel bir Ramazan günüyle seçimleri aynı anda yaşıyoruz. Hoşgörü ikliminin şu son günlerde siyasete hakim olması, Kadir Gecesi duamın içerisinde yer aldı. Etrafımıza şöyle bir baktığımızda bizi bizden daha çok seveni göremezsiniz. Bize bizden daha çok dost olan da yoktur. Kocaman Türkiye’de taşına toprağına gönül veren insanlar olarak, seksen bir milyonluk büyük bir aileyiz. Tasamız bir, sevincimiz bir ve her şeyden önemlisi bu topraklardaki kaderimiz bir. İşte her Kadir Gecesi’nde bunları düşünürüm. Dualarım “Bizi bize bırakma Allah’ım” şeklinde olur. Herkesin de böyle olmalıdır. Biz gülerken sevmeyenler ağlar, biz ağlarken sevmeyenler güler. Bu coğrafyamın kaderi böyledir. Dün böyleydi, bugün böyle, yarın da böyle olacak. Biz ne kadar sarılırsak, ne kadar gönüldaş bir yurttaş olursak, bizi sevmeyenler haset edecek. Biliyoruz ki, Türkiye’den başka bir Türkiye yok. Bizim için Ankara’dan başka bir başkent yok. İstanbul’dan başka Hz. Peygamberin övgülerine mahzar olmuş başka bir dünya kenti de yok. Şanlıurfa’da Balıklıgöl, İstanbul’da Eyüp Sultan Hazretleri, Ankara’da Türkiye’nin kalbi. Bir tarafımızda Efeler, diğer tarafımızda Horon. Erzurum’da dadaşlar, Elazığ’da Gakkoşlar, Sivas’ta Aşık Veysel, suyun öbür tarafından doğup Ankara’da taçlanan bir büyük aşk, bir büyük asker. Zonguldak kara elmas diyarı, Ege’de Efelerin yarenlik türküleri. Akdeniz’deki tatlı esinti, Manisa hünkar yetiştirdi, Amasya şehzadelerimize “merhaba” dedi. Gezdik dünyayı, gördük Konya’yı. Isparta’dan gül kokusu, Kütahya’nın çinileri, Denizli’de Pamukkale, Edirne’de bir Osmanlı başkenti. Bakmayın siz Bursa’nın kestane şekerine, orası evliyalar kentidir. İşte böyle bir Türkiye’de yaşayan bizler Kadir Gecesi’nde ettiğimiz duaların kabul olması dileğiyle güzel bir hafta başı diliyorum.

 

EFENDİMİZ’İN KADİR GECESİ HADİSLERİ

Peygamber (Sav) buyurmuştur: “Her kim Kadir Gecesi’ni ihya ederse gelecek yıla kadar ondan azap kaldırılacaktır.”

İmam-ı Sadık (As) buyurmuştur: “Kadir Gecesi’nin taktiratı 19.cu gecede olur. Kesinleşmesi 21.ci gecede olur; 23. Gece de ise imzalanmış olur.”

Birisi İslam Peygamberinden (Sav): “Resulullah’a (As): ‘Kadir Gecesi’ne girdiğimizde (o gecede), ne isteyelim Hak Teâlâ’dan?’ diye sorulduğunda, Resulullah (Sav): ‘Afiyet dileyin.’ buyurdu.”

Peygamber (Sav) buyurmuştur: “Her kim Kadir Gecesi’ni imanlı ve bilinçli şekilde ihya ederse geçmiş ve gelecek günahları bağışlanmış olur.”

Hz. Ali’den (As) naklonulur: “Fatıma (As) Kadir gecesi, ev halkından hiç kimsenin yatmasına müsaade etmezdi; az yemek vermekle onların yatmamasını sağlıyor, kendisi de bu gecenin ihyası için hazırlanıyor ve buyuruyordu ki: “Mahrum, bu gecenin bereketlerinden mahrum kalan kimsedir.”

İmam-ı Bakır (as) ve İmam-ı Sadık’tan (as) naklonulur: “Birisi İslam Peygamberi’ne (sav): ‘Evim Medine’nin dışında, uzak yerdedir. Bu gecelerin hangisinde Medine’ye gelerek Kadir Gecesinde yararlanayım?’ Peygamber (Sav): ‘Ramazan ayının 23 gecesi Medine’ye gel.’ demiştir”

İmam-ı Bakır (as) buyurmuştur: “Kadir Gecesi’nde yapılan dua kesinleşmiş kaza-kaderi geri çevirir.”

Peygamber Efendimiz’den (sav)şöyle rivayet etmiştir: “Hz. Musa dedi ki: ‘İlahi! Ben senin yakınlığını istiyorum.’ Allah şöyle buyurdu: ‘Benim yakınlığım Kadir Gecesi’nde uyanık kalanlar içindir.’ dedi ki: ‘İlahi! Senin rahmetini istiyorum.’ Buyurdu ki: ‘Benim rahmetim Kadir Gecesi’nde fakirlere acıyanlar içindir.’ dedi ki: ‘İlahi! Ben sırat köprüsünden geçmek istiyorum.’ buyurdu ki: ‘Bu, Kadir Gecesi sadaka verenler içindir.’ dedi ki: ‘İlahi! Cennet ağaçlarını ve onun meyvelerini istiyorum.’ buyurdu ki: ‘Bu, Kadir Gecesi’nin tespihlerini, tespih edenler içindir.’ dedi ki: ‘İlahi! Kurtuluş istiyorum.’ dedi ki: ‘Ateşten mi kurtulmak istiyorsun?’ dedi ki: ‘Evet’ buyurdu ki: ‘Bu, Kadir Gecesi’nde istiğfar edenler içindir.’ dedi ki: ‘İlahi! Senin rızanı istiyorum.’ Buyurdu ki: ‘Benim hoşnutluğum, Kadir Gecesi’nde iki rekât namaz kılanlar içindir.’

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
23 Ocak 2018
6 Ocak 2019
11 Aralık 2021
17 Kasım 2021
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.