DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 24°C
Gök Gürültülü

ÖĞRENCİLER EĞİTİMLERİNİ BAŞARIYLA TAMAMLADI

ÖĞRENCİLER EĞİTİMLERİNİ BAŞARIYLA TAMAMLADI

Türk Hava Kurumu Gölcük Şubesi Model Uçak sertifika programı Hamidiye’de gerçekleştirildi

ÖĞRENCİLER EĞİTİMLERİNİ BAŞARIYLA TAMAMLADI

Türk Hava Kurumu Gölcük Şubesi Başkanı Mustafa Cintaş, Hamidiye İlkokulu’nda Model Uçak Eğitimi alan ve eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifikalarını verdi.

Cintaş, ‘Havacılık aşkını toplumumuza aşılamayı hiç durmadan sürdürüyoruz’

Başkan Cintaş, sertifika programında Türk Hava Kurumu hakkında bilgi verdi. Cintaş, ‘Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1925 yılında temeli atılan THK, 93 yıldır parlak başarılarla milletimizin hizmetinde yoluna devam ediyor. Halkımızın destekleriyle edindiğimiz kaynaklardan Türk Hava Kurumu Havacılık ve Uzay Üniversitemizin kurulmasıyla büyük bir idealimizi gerçekleştirdik. Üniversitemiz yanında ülke havacılığının bu günkü seviyesine gelmesi ve gençlerimizin havacılıkla tanıştırılması boyutunda Kurumumuzun hizmetleri halkımızın malumudur. Havacılık aşkını toplumumuza aşılamayı hiç durmadan sürdürüyoruz. Bu yıl da 93 senedir yaptığımız gibi pahalı havacılık eğitimlerini kadirşinas milletimizin kurumumuza sağladığı destekler sayesinde, gençlerimize ücretsiz olarak sunuyoruz. Amacımız Türkiye’yi dünya çapında bir havacılık merkezi haline getirmektir. Bu bağlamda İstanbul’da inşa edilmekte olan dünyanın en büyük havalimanını yakın bir zamanda semalarda süzülecek Türk malı yolcu uçakları izleyecektir. Bu amaca katkı vermek ve altyapı oluşturmak üzere açılan THK Üniversitesi, geleceğin en popüler mesleklerine ev sahipliği yapacaktır. Türk Hava Kurumu, havadan yangın söndürme imkân ve kabiliyetini ülkemize kazandıran ve halen bu hizmeti yürüten tek milli kurumdur. Avrupa’da bu alandaki en başarılı organizasyona sahip olduğumuz tescillenmiştir. Bu kabiliyetlerimizi zaman zaman başka ülkelerin orman yangınlarında da sergilemekteyiz. Hedefimiz her yıl orman yangınları sebebiyle kaybettiğimiz ağaç sayısını en düşük seviyeye indirmektir. Şimdiki hedefimiz, orman yangınlarının yanında büyük endüstri tesisleri yangınlarında da aynı başarıyı sergilemektir. Avrupa kıtasının en modern helikopter filosuyla Türkiye’nin 17 noktasında Sağlık Bakanlığımız çatısı altında gece gündüz demeden hava ambulans hizmeti veriyoruz. Ambulans uçaklarımızla organ bekleyen hastalara jet hızıyla organ taşıyoruz.”

‘Gençler THK’ya sahip çıkmalı’

THK hakkında bilgi vermeye devam eden Cintaş, ‘Uçuş Akademimizde verdiğimiz eğitimlerle dünya semalarında gururumuz olan pilotlar yetiştiriyoruz. Fakültelerimiz, meslek yüksekokullarımız, sertifika programlarımız ve teknik altyapımızla havacılığın her alanına uzman yetiştiriyoruz. THK’nın girişimleri sonucu 2020 Dünya Hava Oyunları Türkiye’de yapılacak. Türkiye’nin tanıtımı, turizm ve hava sporlarının gelişimi açısından büyük faydalar sağlayacak. Atatürk’ün THK’yı kurarken söylediği ‘İstikbal Göklerdedir’ sözü, Dünya Hava Olimpiyatları’nın sloganı olarak kullanılacak. Milletin kurumu olan THK, milletin desteğiyle millete hizmeti şiar edinmiştir. Bu amaçla varlıklarımızdan, milletimizin yardımlarından ve havacılık alanında yürüttüğü ticari faaliyetlerden kazandığımız her kuruşu tekrar milletimiz hizmetine harcıyoruz. Atatürk’ün Türk Hava Kurumu’nu kurarken ‘İstikbal Göklerdedir’ sözüyle göstermiş olduğu hedef doğrultusunda ‘sportif ve amatör havacılığı desteklemek’ THK’nin varlık sebebi ve ruhudur. Böylece havacılık alanında ‘ilelebet payidar’ olacak bir toplumu inşa etme yolunda uçuşumuzu sürdüreceğiz. Türk Hava Kurumu uçan bir Türk ulusu yaratmak, gençlerimize havacılık ilgi ve sevgisini aşılamak amacıyla Karain(Antalya), İnönü(Eskişehir), Erzincan Havacılık ve Eğitim Merkezlerimizde her yıl binlerce havacılık sevdalısına tüm başlangıç kurslarını ücretsiz olarak vermektedir. THK’nın ücretsiz kursları şunlardır; Model uçak kursu, Planör kursu, Serbest Paraşüt kursu, Yamaç paraşüt kursu, Yelken kanat kursu, Uçuş simülatörü pilotaj kursudur. Bu kurslara katılmak isteyen gençlerimizi Şubemiz bünyesinde açılan genç kanatlar kulübüne bekliyoruz. Türk Hava Kurumu Gölcük Şubesi olarak Gölcük ve Karamürsel’de bulunan Ortaokul ve Liselerin talep etmeleri halinde Model Uçak kursu açmaya yine talep edilmesi halinde tanıtım seminerleri vermeye hazırız.  Bugünkü sertifika programının hazırlanmasında emeği geçen Okul Müdürümüz Cahit Çetin ve Müdür Yardımcılarımıza, Öğretmenlerimize, Model Uçak Rehber Öğretmenimiz Halil Gül’e ve kursumuza katılan geleceğin pilotları siz gençlerimize teşekkür ediyor, bundan sonraki havacılık faaliyetlerinde başarılar diliyor hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum’ dedi.

Öğrencilerini tebrik etti

Hamidiye ilkokulu model uçak kursu Hocası Melek Alyurt, eğitimde başarı gösteren öğrencilerini tebrik etti. Alyurt ayrıca desteklerinden ötürü THK Gölcük Şubesi Başkanı Mustafa Cintaş’a ve Yönetimine teşekkür etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.