DOLAR 6,7870
EURO 7,4842
ALTIN 375,12
BIST 104.954
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 19°C
Gök Gürültülü

ASKIDA EKMEK

08.08.2018
396
A+
A-

Bizim toplumumuzun çok güzel özellikleri var. Hem misafirperveriz he de yardımsever. Askıda Ekmek uygulaması MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin teşvikiyle daha da hızlandı.  Fırınlara gidiyorsunuz bir ekmek kendiniz için alırken bir ekmek te ihtiyaç sahipleri adına askıya bırakıyorsunuz. Aslında bu uygulama Gölcük’te uzun zamandır yapılıyordu. Sayın Bahçeli’nin ekmeğe zam haberlerinin yoğunlaşmasından sonra yaptığı çıkış, vatandaş nezdinde yerini de buldu. Gölcük’te bir çok fırında askıya bırakılan ekmek sayısında gözle görülür bir artış var. Bizim inancımız “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” üzerine kurulduğu için milletimizin duyarlılığı dünyada hiç bir millette yoktur. İşin aslına baktığınızda askıda ekmek keşke olmasa, herkesin ailesini geçindirecek bir bütçe yapısına sahip olup, hayatını sürdürebilmesidir. Peki, bu mümkün mü? Yine bizim milletimizin çok önemli bir özelliği birlik ve beraberlik içerisinde hareket edip, tek vücut olduğumuzda tüm bunların başarılacak olmasıdır. Biz yaparız. Eğer seksen bir vilayette seksen bir milyon vatan evladı aynı felsefede buluşup paylaşmayı, bölüşmeyi başarabilirsek, evlerdeki huzur sofraları çoğalır, tüm yuvalara adeta Halil İbrahim bereketi gelir. Ancak, bir tarafta bal börek, diğer tarafta zehir zemberek bir hal varsa, işte orada bir yanlış vardır. Toplumsal huzuru sağlamak mümkün olmaz.  Kimsenin kazancı kimseyle eşit değildir. Herkes yaptığı işe göre bir kazanç elde etse de bölüşümde bir aksaklık varsa, Türkiye’nin gayrisafi milli hasılası bir refah seviyesi olarak tabana yayılmıyor ve sürekli tavanda kalıyorsa işte o zaman Askıda Ekmek serüveni uzayıp gider. Bir çok kere Askıda Ekmek bıraktım. Çünkü ben ailemden öyle gördüm. Gerektiği zaman bütçemiz çerçevesinde cebimizi açmak, ama her zaman gönül kapımızı insanlara karşı açık tutmak. Bu bir yaşam şekli bir anlayış tarzıdır. Önümüz Kurban Bayramı, Askıda Ekmeklerin daha da çoğalacağı günlerin arifesindeyiz. Kurban Bayramı aynı zamanda hali vakti yerinde olup ta kurban kesip fakir fukaraya garip gurebaya nimet dağıtma günleridir ki İnşallah herkes bunun bilincinde olur.

 

Keşkeler Fayda Vermez

Zülkarneyn Aleyhisselâm ordusuyla gece yolda giderken ordusuna:

– Ayağınıza takılan şeyleri toplayın, diye emir verir.

Ordu bu emri duyunca; içlerinden bir grup:

– Çok yürüdük, çok yorgunuz. Gece vakti bir de ayağımızı takılan şeyleri toplayarak boşuna ağırlık mı yapacağız. Hiçbir şey toplamayalım, diyerek hiçbir şey toplamıyorlar.

İkinci grup ise;

– Madem Komutanımız emretti, birazcık toplayalım, emre muhalefet etmeyelim. Zira ordunun komutanına itaat etmek gerekir, diyerek az bir şey topluyorlar.

Üçüncü grup ise;

-Komutanımız bir şeyi boşuna emretmez. Muhakkak bildiği bir şey vardır. Bir hikmet vardır, diyerek bütün abalarını ağzına kadar doldururlar.

Sabah olduğunda bir de bakıyorlar ki, meğer bir altın madeninden geçmişler de, ayaklarına değen şeylerin altın olduğunun farkına varamamışlar.

Bunu anlayınca:

Hiç almayan birinci grup;

-Ah niçin almadık! Nasıl dinlemedik komutanımızın sözünü. Keşke alsaydık! Bir tane bari alsaydık diyerek pişman oluyorlar.

Az alan ikinci grup ise;

-Ah ne olaydı da biraz daha fazla alsaydık. Ceplerimizi, abalarımızı hınca hınç doldursaydık diye sitem ediyorlar kendilerine.

Çok alan üçüncü grup ise:

– Keşke gereksiz, lüzumu olmayan eşyalarımı atsaydım, daha çok toplasaydım. Her şeyimizi doldursaydık, daha fazla alsaydık diyerek, fazla almalarına rağmen üzülüyorlar.

İşte bu misalde olduğu gibi, Ahirette bütün insanlarda bunun gibi ağıtlarda bulunacak.

Kafir olan;

– Keşke iman etseydik, keşke inansaydık da hiç olmasa Cehenneme girdikten sonra iman etmemiz sonucunda Cennete girseydik, ebedi cehennemden kurtulsaydık,

Mümin, fakat az sevabı olan;

-Keşke biraz daha sevap işleseydim de, biraz daha ikrama mazhar olsaydım.

Mümin,çok sevabı olan ise;

-Ah ne olaydı da Makamımı biraz daha yükseltecek bir vakit daha namaz kılsaydım, biraz daha fazla sadaka verseydim,oruç tutsaydım, biraz daha sevap işleyecek ameller yapsaydım… diyeceklerdir. Rabbim bu misallerden ders almak nasip etsin…

Amin

 

En Tehlikeli ve Korkunç Hayvan

Bir gün dostları Hoca’ya:

— Dünyada en tehlikeli ve korkunç hayvan hangisidir?

Diye sormuşlar. Hoca hiç düşünmeden cevap vermiş:

— İnsandır, demiş.

Dostları bu cevaba hayret etmişler ve itiraz ederek:

— Bu nasıl olur? Diye sormuşlar. Hoca şu açıklamayı yapmış:

— Köpek ekmeğini yediği adama hıyanet etmez. Yılan kendisine dokunmayanı sokmaz. Kurt, insanın bulunduğu yerlerden uzakta yaşar. Halbuki, insan, hiç de böyle değildir. O kendisine iyilik edene bile fenalık yapar. Siz, hiç dünyada, kendi cinsine insanlar kadar kötülük eden bir varlık gördünüz mü?

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.