DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 36°C
Sıcak

KAŞIKÇI OLAYI

24.10.2018
735
A+
A-

Amerika’da yazan ve rejime muhalif olarak adlandırılan Celal Kaşıkçı’nın katledilmesi Türkiye’ye oyun oynamak isteyenlerin işinden başka bir şey değildir. Plan ve projeleri daha önceden hazırlanıp, tuzağa düşürülen Kaşıkçı üzerinden Türkiye’yi itibarsızlaştırma hareketi tutmamıştır. Devletin en üst makamından gelen irade beyanları gösteriyor ki ülkemiz hiç bir zaman bu kirli oyunun bir parçası olmayacaktır. Trump ile ortak hareket eden Veliaht Prens Selman kendini Suud Yönetiminin başına hazırlarken aklı sıra Türkiye’ye karşı da bir oyun oynamak istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına verilen bir cevap yok. Öyle ya, bu yerli iş birlikçi kim? Bunu niçin açıklamıyorsunuz? Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü resmen ifade etmenize rağmen cesedi ve mezarı nerede? Suud ajanlarının Belgrat Ormanları ve Yalova’da ne işi vardı? Neyin keşfini yapıyorlardı? İstanbul’da bir garajda yakalanan diplomatik plakalı araç oraya neden bırakıldı? İçinden çıkan ve kimyasal olaylarda kullanıldığı ifade edilen maskenin sırrı ne? Cemal Kaşıkçı öldürülmeden gruplar halinde gelen ve içlerinde adli tıp uzmanının da olduğu Suudiler neden şu iş için geldiler diye açıklanmıyor? Güya kaşıkçıya benzetip sokağa salınan adam neyin nesi? Belli ki Türkiye’de bir takım senaryoları harekete geçirmek isteyenler yeni oyunlar peşindeler. Devletin kararlı tutumu ve cinayetin üzerine kararlılıkla gitmesi, uluslararası camiada da kabul gördü. Bu kanlı ve adi cinayetin işlenmesi tamamen Suudilerin üzerine kalmıştır. Türkiye çok büyük bir devlettir, Türk Milleti çok büyük bir millettir. Biz yüzyıllardır nice oyunları bozduk, bu oyun da çok kararlı bir şekilde bozulmuştur. ABD tabi ki her zaman olduğu gibi kendi çıkarlarını gözeterek yakın müttefiki Veliaht Prensi kollamaktadır. İşin ucunda milyarlarca dolar olduğu için olayın üstünü kapatma peşindedir. Lakin dünya bütün gerçekleri tüm açıklığıyla görmüştür.

Bedavadır Bir Tane Seçip Alın

Büyük camilerin birinin avlusunda düzenlenen kitap fuarına gelen emekli öğretmen, aşırı fiyatlarından ötürü kitap alamayan öğrencileri görünce hayırlı bir iş yapmaya karar vermiş. Ve eşinden dostundan topladığı kitapları bedava dağıtmak için, onları bir masa üstüne sermiş.

Daha sonra da, avludaki hattatlardan birine yazdırdığı, ”Bedavadır, bir tane seçip alın” levhasını iliştirmiş kitapların yanına. On beş dakika içinde tüm kitaplar tükenmiş. Gençler birer tane seçip gitmişler.

Tabi ona bol bol dua ederek… Öğretmen, içini ferahlatan bu işi fuar boyunca yapmaya karar vermiş ve namaz saati gelince câmiye girmiş. Ramazan olduğu için, içerisi ana baba günü gibiymiş.

Öğretmen farz namazını eda ettikten sonra, bir de kaza kılıp çıkmış dışarı. Çıkmış ama, millet kapı ağzında mosmor. Merak edip sormuş ne olduğunu. Câminin müezzini, derinden bir ahhh!.. çekip:

— “Sorma birader!.” demiş. “Bunca yıllık müezzinim, böyle bir şey görmedim. Câmiden belki yüz tane ayakkabı almışlar. Üstelik de en yeni olanları.”

Emekli öğretmen, bir ayakkabının yarım maaşına denk olduğunu bildiği için, büyük bir acı duymuş bu olaydan. Bir ”lâ havle” çekerek:

— İnşallah bulurlar, diye atılmış. Rahatlarlar o zaman. Müezzin:

— “Zannetmiyorum!.” demiş. Ama ayakkabılığın üzerine “Bedavadır, bir tane seçip alın” yazısını koyan adamı bulup dövdüklerinde, eminim ki rahatlayacaklardır.”

 

Mantık Dersi

Yeni öğretim yılına başlayan öğrenciler, haftalık ders programlarına yeni giren mantık dersini görürler. Çok geçmez bu derse yaşlı bir profesörün de gireceğini öğrenirler. Sonuçta merakla bekledikleri ilk mantık dersi başlar. Meraklı öğrencilerden biri söz ister:

— Sayın Profesör, mantık bize ne öğretir? Lütfen her şeyden önce bize bunu anlatır mısınız?

Profesör; kendine, derse, merak ve şüpheyle bakan öğrencilerine:

— Mantık dersinin insan düşüncesine yaptığı etkiyi açıklamak biraz güçtür. Onun için bunu sizlere bir örnekle açıklamak istiyorum. Farz edin ki, maden ocağından iki insan çıkıyor, birisinin üzeri tertemiz, diğerininki ise kömür karası içinde. Bunlardan hangisinin yıkanması gerekir?

Öğrenciler, hiç tereddüt etmez:

— Elbette ki, kirlisi yıkanmalıdır! diye bağırır.

Profesör, gülümseyerek konuşmasını sürdürür:

— İşte evlatlarım, mantık bu soruya yanıt vermeden önce şu soruyu sorar: “Nasıl olur da bir maden ocağından çıkan iki kişiden birinin üzeri tertemiz iken diğerinin ki kirli olabiliyor?”

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.