DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 12°C
Karla Karışık Yağmur

Gölcük Sanat Çalıştay’ı İlçe Protokolünün katılımıyla gerçekleştirildi KÜLTÜR VE SANAT HAYAT BULUYOR

Gölcük Sanat Çalıştay’ı İlçe Protokolünün katılımıyla gerçekleştirildi  KÜLTÜR VE SANAT HAYAT BULUYOR

Gölcük Sanat Çalıştay’ı İlçe Protokolünün katılımıyla gerçekleştirildi

KÜLTÜR VE SANAT HAYAT BULUYOR

Gölcük Vizyon 2023 Projesi kapsamında gerçekleşen Gölcük Sanat Çalıştay’ı Yalı Evlerinde gerçekleştirilen basın toplantısıyla başladı.

Kocaeli Üniversitesi Gölcük’ü önemsiyor

Programa Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Belediye Başkan Yardımcıları İbrahim Tektaş, Levent Değirmenci, Gölcük Belediyesi Genel Koordinatörü Nihat Abiş, İlçe Müftüsü İlyas Öztel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Turnalı Özgören, Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu El Sanatları Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Nilgün Şener, Kent Konsey Genel Sekreter, ve Sanat Galerisi Müdürü E. Fatih Bayram, Sanatçılar ve davetliler katılım sağladı.

Çalıştay 5-9 Kasım 2018 tarihleri arasında olacak

Gölcük Belediyesi ev sahipliğinde Gölcük Vizyon 2023 projesi kapsamında Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliği ile yürütülen ‘Gölcük Sanat Çalıştayı’ 5-9 Kasım 2018 tarihleri arasında sanatseverler ile bir araya geliyor.

Şener, ‘Gölcük’ün marka haritasının çıkarılmasını sağlamak çalıştayın amacıdır’

Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu El Sanatları Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Öğretim Üyesi Nilgün Şener, ‘Gölcük Belediyesi tarafından hayata geçirilen Gölcük Sanat Çalıştayı, Gölcük’ün tarihi ve kültürel dokusunu yansıtan tarih koridorunda yer alan Yalı Evleri, Kazıklı Kervansarayı, Eriklitepe Tabiat Parkı, Yazlık Ilıcası’nı tanıtarak Gölcük’ü, halkın bilim ve sanatla buluştuğu bir merkez haline getirmek amacıyla 5 gün süreyle Değirmendere Yalı Evlerinde gerçekleştirilmektedir. Gölcük’ün tarihi ve kültürel yerlerini gezecek ve kendi üslupları ile yorumlayacak sanatçıların, Gölcük’ün kimlik değerlerinin sanat aracılığı ile belgelenmesine ve gelecek kuşaklara aktarılmasına destek sağlaması bu Çalıştay’ın temel hedeflerinin başında gelmektedir. Bu sayede ilçede nitelikli sanat etkinliklerin yaşanmasına imkan oluşturmak, sanatsal olaylara olan yakınlığı artırarak sanata ilgiyi en üst seviyelere ulaştırmak büyük önem taşımaktadır. Kültür-Sanat ile anılan ilçe haline gelmiş Gölcük’ün farkındalığını arttırmak, markalaşmanın son derece önem kazandığı son dönemlerde yöre stratejilerinin doğru saptanmasına dolayısıyla kent kimliği uluslararası düzende tanıtımına destek olacak öğelerin farklı gözlerle ortaya çıkarılmasına fırsat yaratmak temel düşüncedir. Çalıştay ortaklarının sanatsal üretimleri destekleyerek, kent zenginliğinin ve kent mirasının önemli bir parçasını oluşturan bir değer olmasının altını çizmek, marka yönetimine destek vermek ve/veya rol oynamak düşüncesi ile tarihi turistik ve doğal güzellikleri tuvale yansıtarak ölümsüz hale getirmek ve Gölcük’ün marka haritasının çıkarılmasını sağlamak Çalıştay’ın amacıdır’ dedi.

Ellibeş, ‘Gölcük’te Kültür ve Sanata hakettiği değerli veriyoruz’

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, yaptığı açıklamada şunları söyledi: ‘’63 yıllık yaşamımın 41 yılını belediyecilikle geçiren biri olarak bugün en mutlu olduğum yerlerden birindeyim. Yerel yönetimlerin sorumluluğu var. Esas ana dokunuşumuz sosyal bağdır. Burada yaşayan insanların barış ve huzurlu olduğu bir kent. Benim için Gölcük böyle bir yer. Gölcük’te Kültür ve Sanata hakettiği değerli veriyoruz. Gölcük’ün aslında böyle bir özelliği var. Biz Nilgün hanımdan böyle bir teklif aldığımızda bu teklifi hemen kabul ettik. Çünkü bizler zaten Gölcük’teyiz. Gölcük’ü başka gözlerin görmesi çok önemli’ dedi.

Fığlalı, ‘Sanatsal olaylara olan yakınlığı artırarak sanata ilgiyi en üst seviyelere ulaştırmak çok önemli’

KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, ‘Bizler Kocaeli Üniversitesi olarak Gölcük’te böylesine önemli bir Çalıştay’a imza atmaktan mutluluk duyuyoruz. Bugün değerli sanatçılarımızın katılımıyla yapacağımız tarih koridoru gezisi ile Gölcük’ün tarihi ve güzel alanlarını gezme fırsatı bulacağız. Gölcük’te nitelikli sanat etkinliklerin yaşanmasına imkan oluşturmak, sanatsal olaylara olan yakınlığı artırarak sanata ilgiyi en üst seviyelere ulaştırmak çok önemli. Bu kapsamda değerli Gölcük Belediye Başkanımız bizlere çok büyük destek vererek Çalıştay’ın hayata geçirilmesine vesile olmuştur. Bilimsel olarak yaşadığımız her şeyi hayata geçirdiğimiz bir yer oldu’ diyerek sözlerini tamamladı.

Davetli sanatçılar;

Prof. Basri Erdem – İSTANBUL, Prof. Bedri Karayağmurlar – İZMİR, Prof. Lale Altınkurt – MUĞLA, Prof. Melihat Tüzün – TEKİRDAĞ, Doç. Necla Çoşkun – ESKİŞEHİR, Doç. Oğuz Yurttadur – KONYA, Doç. Nurcan Perdahcı – İSTANBUL, Doç. Serdar Yılmaz – DÜZCE, Dr. Öğr. Üyesi Ayhan Çetin – EDİRNE, Dr. Öğr. Üyesi Nevin Güven – ISPARTA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.