DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 3°C
Yoğun Kar Yağışlı

Gölcük Takı Tasarım Yarışması’nda dereceye girenlerin ödülleri verildi

Gölcük Takı Tasarım Yarışması’nda dereceye girenlerin ödülleri verildi

Gölcük Takı Tasarım Yarışması’nda dereceye girenlerin ödülleri verildi

Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi işbirliğiyle, (İKO) İstanbul Kuyumcular Odası ve Koçak Gold, Sponsorluğunda, Gölcük Vizyon 2023 Projeleri kapsamında düzenlenen Gölcük Takı Tasarım Yarışması’nın ödül töreni ve dereceye giren tasarımların sergisi Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi Toplantı Salonu’nda  protokol, sponsor firma temsilcileri, akademisyenler ve halkın katılımıyla gerçekleştirildi.

Gölcük Takı Tasarım Yarışması’nın teması “Truva”  olarak belirlendi

Unesco’nun Dünya Tarih Miras’ına Truva’yı eklemesinin 20. Yılı anısına, Kültür ve Turizm Bakanlığınca Bu yılın Dünya “Truva” yılı olarak ilan edilmesi vesilesiyle ilk yarışmanın konusu “Truva” olarak belirlendi. Takı ve kuyumculuk alanında özgün tasarımlar ortaya koyacak genç ve başarılı tasarımcıların sektöre kazandırılmasına destek olmak amacıyla düzenlenen yarışmaya Türkiye’nin birçok ilinden yoğun başvurular oldu. Her bir proje, Fikir, Teknik yeterlilik, konuyu ele alış ve uygulanabilirlik ölçütleriyle değerlendirildi.

Dereceye giren 10 proje ödülü sahiplerini buldu

Bu sene ilk gerçekleştirilen Gölcük Takı Tasarım Yarışması’nda Jüri tarafından oldukça zorlu geçen değerlendirme sonucunda, birbirinden başarılı tasarımlar arasından, dereceye giren 10 proje ödülü sahiplerini buldu. Birinci olan Esin Nalbantoğlu, İkinci olan Bektaş Şahin, Üçüncü olan Hamdi Gün, Mansiyon Ödülü alan Tolga Fırat ve Gökçe Özden Erem almaya hak kazandı. Ayrıca Sergileme Ödülüne ise Alper Arkun, Banu Altuntaş, Abdullah Demirel, Zeynep Esmer ve Mehmet Tunahan Kamçı layık görüldü.

Katılım oldukça yoğun oldu

Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen törene Gölcük Belediye Başkan Yardımcıları Levent Değirmenci ve İbrahim Tektaş, Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Poyraz Gürson, Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Ceyhun Konak, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Lütfü Yılmaz, yarışmanın jüri üyeleri olan Arkeolog ve Kuyumculuk Tarihi Araştırmacısı Altan Türe, İstanbul Kuyumcular Odası Eğitim Komisyonu Başkanı ve Mahreç Sanat Evi Kurucusu Hraç Arslanyan, Mersin Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Meltem Gürbüz ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Haldun Şekerci, Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu öğretim üyeleri, Kent Konseyi Genel Sekreteri Fatih Bayram, kaymakamlık daire müdürleri, Kent Konseyi yürütme kurulu üyeleri, ilçemizdeki sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ile yarışmada derece alan kişiler katılım gösterdi.

Konak, “Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin birçok ilinden 58 başvuru aldık”

Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ödül töreni bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Programda ilk konuşmayı proje yürütücüsü KOU Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Ceyhun Konak gerçekleştirdi. Konak konuşmasında, “Bugün burada Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi işbirliğiyle Gölcük Vizyon 2023 Projeleri kapsamında düzenlenen Gölcük Takı Tasarım Yarışması’nın ödül töreni ve dereceye giren tasarımların sergisi için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Unesco’nun Dünya Tarih Miras’ına Truva’yı eklemesinin 20. Yılı anısına, Kültür ve Turizm Bakanlığınca Bu yıl Dünya “Truva” yılı olarak ilan edildi. Bizlerde gerçekleştirmiş olduğumuz bu ilk yarışmamızın konusunu bu yıl anısına “Truva” olarak belirledik. Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin birçok ilinden 58 başvuru aldık” dedi.

Dereceye giren 10 proje belirlendi ve bugün burada huzurlarınıza sunuldu

Konak sözlerinin devamında, “ Her bir proje, fikir, teknik yeterlilik, konuyu ele alış ve uygulanabilirlik Ölçütleriyle değerlendirildi. Her biri alanlarında uzman olan değerli Jürimiz tarafından oldukça zorlu geçen değerlendirme sonucunda, birbirinden başarılı tasarımlar arasından, dereceye giren 10 proje belirledi ve bugün burada huzurlarınıza sunuldu. Bu yarışmayı düzenlerken arka planında ciddi bir ekip çalışması olduğunu da söylemem gerekir. Bu vesileyle yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese proje yürütücüsü olarak teşekkür etmek istiyorum”.

Konak projede emeği geçen herkese teşekkür etti

“Ayrıca bu yarışmayı gerçekleştirmemizde çok değerli katkıları olan başta Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye Gölcük Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Ellibeş’e Gölcük Kent Konseyi Başkanı Sayın Metin Şentürk’e ve Sponsorlarımız Koçak Gold ve İstanbul Kuyumcular Odası’na Yürütme kurulumuz adına teşekkür etmek istiyorum. Son olarak huzurlarınızdan ayrılmadan önce değerli jüri üyelerini taktim etmek üzere değerli meslektaşım ve Proje Yürütme Kurulu Üyesi Abdil Saraçoğlu’na sözü vermek istiyorum.” Diyerek sözü Kocaeli Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi Abdil Saraçoğlu’ na verdi. Kocaeli Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi Abdil Saraçoğlu konuşmasında, bu sene ilki gerçekleştirilen Gölcük Takı Tasarımı Yarışması’nda görev alan jüri üyelerine teşekkür ederek katılımcılara tanıttı.

Gürson, “ İlk proje olmasına rağmen çok dikkat çeken bir yarışma oldu”

Ardından söz alan KOU Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Poyraz Gürson konuşmasında, “Gerçekten farkındalığı çok yüksek ve ilk proje olmasına rağmen çok dikkat çeken bir yarışma oldu. Katılımınız için ve emeği geçen herkese, başta Belediye BaşkanımızSayın Mehmet Ellibeş’e ve her zaman arkamızda hissettiğimiz  Üniversite Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye de  teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Şentürk, “Gölcük’ün tüm dinamikleriyle kent vizyonunu gerçekleştirmek için çaba harcıyoruz”

Ardından söz alan Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk konuşmasında, “Gölcük Kent Konseyi adına, sanat ve sanatçıya değer veren bir kentte böyle güzel bir etkinliğin olmasından ötürü duyduğum  memnuniyet ile sözlerime başlamak istiyorum. Gölcük Vizyon 2023 Projesi kapsamında çok güzel bir etkinlikte daha birlikteyiz. Gölcük’ün bir vizyonu var, kent vizyonu.  Bu vizyonun içerisinde bir sanat kenti olma hedefi var. Gerçekten kağıt üzerinde olan değil,biz Belediye Başkanımız ve ekibi ile üniversitemiz, kent konseyimiz ve Gölcük’ün tüm dinamikleriyle kent vizyonunu gerçekleştirmek için çaba harcıyoruz. Birçok sanatsal etkinlik düzenliyoruz. Bu güzel etkinliklerin artarak devam etmesini diliyoruz. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Meslek yüksekokulumuzdaki tüm hocalarımız, farklı bir proje ile çalışıyor. Bu gerçekten büyük bir zenginlik. Sponsorlarımıza da teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Değirmenci, “Gölcük’te sanatsal anlamda çok güzel işler yapılıyor”

Ödül töreninde son olarak söz alan Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, “Proje ortaklarımızdan biri Kocaeli Üniversitesi, diğeri de Kent Konseyi. Bugüne kadar çok önemli projeler yaptık. Aralarında uluslararası sempozyumlar, fotoğraf yarışmaları var. Gölcük’te sanatsal anlamda çok güzel işler yapılıyor. Kocaeli’de, belki de Türkiye’de ilçe olarak bu kadar etkinliği yapan bir başka belediye olduğunu düşünmüyorum. Katkı koyan tüm hocalarımıza, Kent Konseyi’ne, belediyedeki ekibimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Jüri üyelerimize, katkı koyan herkese teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Ödüller sahiplerine verildi verildi

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Yarışmada birinciliği kazanan Esin Nalbantoğlu törene yetişemediği için ödülünü Müzeyyen Şahin Özsıcak’a teslim edildi. İkincilik ödülü Bektaş Şahin ve üçüncülük ödülü kazanan Hamdi Gün’ün ödülünü babası Mustafa Gün teslim aldı.  Takı Tasarımı Yarışması’nda Mansiyon ödüllerini Tolga Fırat ve Gökçe Özden Erem kazanırken, sergileme ödüllerini ise Alper Arkun, Banu Altıntaş, Abdullah Demirel, Zeynep Esmer ve Mehmet Tunahan Kamçı aldı. Dereceye girenlere ödülleri verildikten sonra  yarışma sponsorlarına ve jüri üyelerine  teşekkür amacıyla plaket verildi. Program ödül töreninin ardından düzenlenen kokteyl ile sona erdi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.