DOLAR 5,9383
EURO 6,5567
ALTIN 298,0
BIST 121.541
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 7°C
Çok Bulutlu

SİYASİ ANALİZLERE DEVAM EDELİM

12.11.2018
9.489
A+
A-

 

Bildiğiniz gibi yaklaşık 1 haftadır, siyasi partiler ile alakalı anket çalışmaları yapmaktayız. Öncelikle belirteyim ki, çerez oy olarak tabir edilen oylamalar sistem tarafından otomatik olarak izin verilmiyor, ayrıca İP ayarlarını değiştirip yurt dışından oy kullanımına da biz izin vermiyoruz, nedeni ne gelince, bu seçim tüm ülke genelinde yapılacak fakat bizler için önemli olan Gölcük, burada ki amacımız hangi siyasi partiye üye olursanız olun gönül verirseniz verin kimi desteklediğinizi ifade ederek teşkilatlarınıza bunun mesajını vermek, tabi ki adaylık için en çok ismi geçen kişiler iktidar partisi Ak Parti de oldu, bizler ise hem şahısların hem de tabanlarının seslerine kulak vermeye çalıştık, belki bizim yazdığımız insanlardan bazıları adaylıklarını geri çekebilir, bazıları da hiç adaylığını açıklamayabilir fakat biz vatandaştan gelen seslere kulak vererek anket gerçekleştiriyoruz, sonuçları görüp okumak karar vermek İlçe, İl Teşkilatları ve yetkililerin. Burada ilk olarak Ak Parti de Berna Abiş’in aday adaylığından geri çekildiği ifade ediliyor. Önemli olan bura da tüm siyasi partilere düşen görev tabanlarının sesini dinlemeleri diye düşünüyorum ve seçimleri kim kazanırsa kazansın yeter ki Gölcük kazansın, yeni seçilecek olan başka ivedi bir şekilde Gölcük’te ticari hayatı canlandırmalı bunun yanı sıra ilçemize de büyük otellerin gelmesi sağlanmalı, bakın Başiskele ilçesine evet eskiden bizim kadar yatırımları yoktu ama Belediye Başkanı oranın çehresini değiştirdi.

Bu arada oy sonuçlarını genel olarak analiz etmeye devam edersek MHP’den Kürşat Yılmaz ve Burak Şahin’in ismi ön plana çıktı anketimizde, Kürşat Yılmaz tabanının tanıdığı bir isim, Burak Şahin de aynı şekilde hem taban tarafından hem de Gölcük halkı tarafından tanınan bir isim. Bu seçimler de MHP Gölcük’te ki oy oranını korumaya çalışıp meclis üyeliğinde etkili olması lazım ki mecliste ki denetleme görevini daha sağlıklı gerçekleştirebilsin, kaldı ki bilindiği üzere MHP’nin meclis üyesi yok.

İyi Parti de ise en fazla oy Çetin Kocatürk’e çıktı. Parti içerisinde önemli bir isim, hem MHP tabanın dan hem de Dernekler ile arası içli dışlı olduğu için özellikle sağ seçmenden oy alabilecek potansiyelde Çetin Kocatürk. Burada da bana göre İyi Parti’nin hedefi genel seçimler de ülke genelinden daha çok oy almışlardı, yanılmıyorsam 12.500 gibi bir oy almışlardı. Aldığım duyumlara göre onların da hedefi öncelikle oy oranlarını korumak ve belediye meclis üyesi mümkün olduğunca fazla çıkarmak.

Saadet Partisinde ise İl Başkan Yardımcısı Nihat Yıldız önde gidiyor, zaten kendisi  de uzun zamandır belediye başkanlığına adaylığını koyacağını dile getiriyor nabız yoklamalarına devam ediyordu. Eğer ki Saadet Partisi etkili bir seçim çalışması yaparsa seçimlerin konuşulan isimlerinden olacağı kanaatindeyim.

EZGİN AYDIN İSMİ DE ÖNEMLİ

Birçoğumuzun yakından bildiği ve tanıdığı Ülkücü kökenli bir isim Ezgin Aydın, gençlerin ağabeyi, kendisi bir seneden fazla bir süre öncesinde Saklı Bahçe’de Bağımsız olarak Belediye Başkanlığına aday olduğunu açıklamıştı. Neden aday olduğunu, projelerinden ufak ufak bahsetmişti, gözlemlediğimde Ezgin Aydın projelerinden bahsettiğinde herkesin gözlerinin içinin parladığını görmüştüm, ayrıca hem sağ kesimden hem de sol kesim den birçok isim Ezgin Aydın’a destek vermek için Saklı Bahçeye gelmişti.

Burada son derece önemli bir konuya da değinmek istiyorum. Ezgin Aydın hiçbir siyasi partiye mensup olmadan neredeyse bin kişiyi alana toplamayı başarmış bir isim. Birçok siyasi parti gücünü de arkasına alarak böylesine bir organizasyonu gerçekleştirebiliyor özellikle son yıllar da iktidar partisi Ak Parti haricinde hiç görülmeyen bir aday adaylık açıklamasında insanlar akın akın geliyor, kendisi ile geçtiğimiz gün hasbihal ettik, net cümleler kullandı, vatandaşlarımızdan son derece güzel ve olumlu tepkiler alıyoruz, söylemlerimiz sokakta karşılık buluyor, bizim en önce ki amacımız bundan sonrası için adamcılık ya da particilikten ziyade Gölcük’e hizmet edebilecek mi, neler yapmış başkanlığı süresince bunları analiz edip eğer ki başarılı bulmuyorlarsa yeni seçimler de başarılı olacağına inandığı kişi üzerinde yoğunlaşmalarını sağlamak istiyoruz. Halkımız bize teveccühlerini gösterir ise inanın her kesime eşit mesafede olacağız ve Gölcük’te işsizlik sorununu çözmek için köklü firmaları Gölcük’e çekebilmek adına Gölcük’ü onların cazibesini uyandıracak şekilde projeler sunacağız” şeklinde açıklamalarda bulundu

İŞİN ÖZÜ

Ak Parti bana göre ilk defa zor bir seçim dönemine girecek, aday kim çıkarsa çıksın Saadet Partisi, İyi Parti ve Ezgin Aydın seçimlerin kaderini belirlemek de önemli bir rol oynayacak, sokakta kimin ile konuşsam herkes bu 3 konuyu söyleyip Ak Partinin ilk defa bu kadar zorlanacağı bir seçime gireceğini ifade ediyorlar. İsmet İşeri ise daha önce de yazdığım gibi yaklaşık 2 senedir belediye başkanlığına adaylığını koyacağını ifade ediyordu ve çalışmalarına diğer siyasi partilerden önce başladı, bu kendisi için büyük bir avantaj vatandaşların da genel kanısı bu şekilde, İşeri eğer ki kemik kadrosunu iyi oluşturabilirse her kesime hitap edecek bir kadro oluşturabilirse Ak Parti’yi bu seçimler de en az Turan Dumlu kadar zorlar, aksi takdir de Gölcük halkı siyasi analizi çok iyi yapabilen bir yapıya sahip olduğu için sandıkta gereken cevabı her partiye verir. Yukarı da ki satırlarda dediğim gibi seçim sonrasında tüm siyasi parti adayları bir araya gelmeli, kol kola girmeli ve Gölcüklü vatandaşlara seçim bitti artık el birliği ile Gölcük için çalışma zamanı diyebilmeli ve yine söylediğim gibi seçimi hak eden ve dostluk kazansın en çok da bu seçimden Gölcük geleceği için kazançlı çıkan olsun..

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
6 Ocak 2016
11 Ocak 2016
10 Ocak 2016
12 Ocak 2016
21 Ocak 2016
YORUMLAR
  1. Avatar Kemal dedi ki:

    GÖLCÜKTE İdris ALP, Ali Yıldırım SEZER’ isimleri tutmaz,bu balonlar patlar,
    Ak Parti Gölcükte yerel eşraftan yine Karadenizli bir adayla çıkmalı.

    CHP kazanamaz çünkü halkın partisi değil kurucu değerlerden çok uzaklaştı,Ak Parti işi yinede sıkı tutmalı eskimemiş bir yüzle sahaya inmeli.
    Aday Karadenizli olmalı.