DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 24°C
Gök Gürültülü

Tersane işçileri sendika önünde toplandı

Tersane işçileri sendika önünde toplandı

Tersane işçileri sendika önünde toplandı

SAKARYA’YA GİTTİLER

Sakarya Arifiye’de bulunan 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü İşyeri (Tank Palet Fabrikası), özelleştirme kapsamına alınması kararına tepki göstermek amacıyla Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’ne bağlı işçilerin geniş katılımıyla sendika binası önünde eylem düzenlendi.

20 Aralık tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 481 karar ile Harb-İş Sendikasının örgütlü olduğu Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrika Genel Müdürlüğü’ne ait, Sakarya Arifiye’de bulunan 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü iş yerinin özelleştirme kapsamına alınması dolayısıyla Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi tarafından Sendika binası önünde tersane işçilerinin katılımıyla eylem düzenledi.

Alınan karar doğru değildir

Türk  Harb-İş Sendikası önünde toplanan Tersane işçilerine hitaben bir konuşma yapan, Sendika Başkanı Turhan Yıldız, bu özelleştirmenin kabul edilebilir bir durum olmadığını vurguladı. Başkan Yıldız; “Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Askeri Fabrika Genel Müdürlüğüne ait, Sakarya Arifiye’de bulunan 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü İşyeri (Tank Palet Fabrikası), özelleştirme kapsamına alınmıştır. Türk Harb-İş Sendikası olarak bizler, söz konusu karar olan 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünün 25 yıllığına işletme hakkı, özel sektöre devredilme kararını kesinlikle kabul edilemez buluyoruz. Kurulduğu 1975 yılından bu yana, MSS ciddi katkıları bulunan bu işyerimizin ani bir kararla, özelleştirme kapsamına alınması ve bu karar ile ilgili hiçbir yetkiliden açıklama yapılmaması, 714 işçi olmak üzere 927 personeli derinden üzmüştür” dedi.

“Hakkımızı arayacağız”

“Savunmada yerlilikten dem vuranlar işçilerimizle gurur duyuyoruz’’ diyenler Harb İş Sendikasını yere göğe sığdıramayanlar, biliniz ki Sakarya ayağa kalktı” diyen Başkan Yıldız; “35 bürokratın şahsi heveslerine ülke savunmasının kaderi teslim edilemez, bu teslimiyetçi anlayıştan ve bu yanlış karardan dönünüz, bizlere tatminkar açıklama yapılana kadar ve bu karardan dönene kadar tüm üyelerimiz ile geleceğimize sahip çıkmak için, her türlü hukuki yolları ve üretimden gelen gücümüzü sonuna kadar kullanacağız. Sakarya’daki göz bebeğimiz olan, 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü tüm personeli ile ve Fırtına Obüsü İle Afrin’de El Bab’da Cerablus’ta tarih yazmış Türk Milletinin göğsünü kabartmıştır. Geçmişi başarılarla dolu bu iş yerimizi, millileşme katkısı ortada iken yapılan yapılamayan ve yapılamaz diye düşündükleri ne varsa yapıp üretmiştir” diye belirtti.

“Geleceğimizle oynanmasına izin vermeyeceğiz”

Yıldız; “Şimdi bu imkan ve kabiliyeti yok etmenin peşine düşerek, sizler ‘bakım merkezi misiniz üretim yapamazsınız’ diyerek, atıl ve zarar eden bir kuruluş gibi muamele görmesi, asla tasvip etmiyoruz. Buradan yetkililere sesleniyoruz, bu özelleştirme kararı sıradan bir karar olmadığı ve bunun peşi sıra, geleceğini çok iyi biliyoruz. Bizlere ‘Rahat olun sizlere bir şey olmaz’ diyenleri de çok iyi biliyoruz, askeri fabrikalardan elinizi çekiniz, çekmediğiniz sürece bizlerden çekeceğiniz var. Bizler diyoruz ki askeri fabrikalar, milli servettir askeri fabrikalar Türk milletinin namusudur, askeri fabrikalar işçinin ve emekçinin evidir, askeri fabrikalar geleceğimizdir, namusumuzdur, geleceğimizle oynanmasına asla izin vermeyeceğiz. Türk Harb-İş Sendikası olarak, savunma sanayisinin millileşmesi ve işgücü durumu ile ilgili 3 adet çalıştay yapılarak askeri işyerlerinin, ülke savunma sanayisinde katkıları ve askeri işyerlerinin günümüz dünyasında ne kadar önemli olduğunu, tüm kamuoyu ile paylaşarak ülke gündeminde devamlı sıcak tutarak askeri fabrikalarımızın ülkemizin vazgeçilmezi olması için, çaba sarf ettik” dedi.

“El mi yaman, emekçi mi yaman”

“Bizlere alkış tutanların şimdi dilleri tutulmuş milli servetimizi şahsi ikballeri ne alet etmektedirler gün birlik ve beraberlik günüdür, gücümüz birliğimizdedir” diye belirten Yıldız; “Zafer direnen emekçinin olacaktır. Bugün Sakarya Gar Meydanında ilk eylem ve ilk kıvılcımı bugün itibarıyla, ateşleyeceğiz.  Selam olsun Sakarya’ya, selam olsun direnen arkadaşlarımıza, selam olsun kefenimizle yola çıktık diyenlere. Beraber yürüyeceğiz bu yollarda, beraber ıslanacağız yağan yağmurda, beraber haykıracağız. Sakarya Meydanı’nda göreceğiz, El mi yaman emekçi mi yaman” diyerek işçilerin alkışları arasında sözlerini tamamladı.

Sakarya’daki işçilere tam destek

Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şube binası önünde gerçekleşen eylemin ardından Başkan Turhan Yıldız ve Yönetimi ile Tersane Komutanlığı işçileri, özelleştirme kararı alınan, Sakarya Tank Palet Fabrikası işçilerine destek vermek amacıyla, bu akşam saat 18.00 da Sakarya Gar Meydanı’nda yapılacak olan eyleme destek verecekler. Tersane işçileri bugün saat 16.00 da eyleme destek vermek amacıyla Sakarya’ya hareket ettiler.

YORUMLAR
  1. Avatar mrt123 dedi ki:

    Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur