DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 6°C
Karla Karışık Yağmur

Ülkü Ocakları Kocaeli İl Başkanlığı’ndan önemli konferans

Ülkü Ocakları Kocaeli İl Başkanlığı’ndan önemli konferans

Ülkü Ocakları Kocaeli İl Başkanlığı’ndan önemli konferans

Ülkü Ocakları Kocaeli İl Başkanlığı Abdullah Buğra Koçlar Eğitim Konferanslarının ikincisi olan ”Türk Aile Yapısında Çocuk” konu başlıklı ”Çocuk İstismarı ve Çocuk Hakları” konulu eğitim konferansı gerçekleştirildi. Gölcük Ülkü Ocakları yapılan konferansa tam kadro olarak katılım sağladı.

Programa ilgi oldukça büyük oldu

Ülkü Ocakları Kocaeli İl Başkanı Gökhan Özkara, sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini ekledi. Kısa sürede sayısız projeye imza atan Özkara’nın gündeminde bu kez “Çocuk istismar’ ve çocuk hakları” vardı. Abdullah Buğra Koçlar Eğitim Konferanslarının ikincisi olan “Türk Aile Yapısında Çocuk” başlıklı etkinliğe konuşmacı olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü katılım sağladı. Kuruçeşme Erol Olçok Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa ilgi büyüktü.

Başkan Özkara, “İslam Dininde çocuklarımızda cennet kokusu olduğu ve bizlere alemlerin rabbi olan Allah’ın emanetleri olduğu söylenmiştir”

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü’den sonra açıklama yapan Ülkü Ocakları Kocaeli İl Başkanı Gökhan Özkara, “Ülkü Ocakları olarak toplumumuzun başka bir kanayan yarası olan ‘’Çocuk İstismarı ve Çocuklarımızın Hakları ‘’ konusunda bilgilenmek amacıyla bugün burada toplanmış bulunuyoruz. Hem Yüce İslam Dininde, hem de Türk Milletinin yaşayış, gelenek ve adetlerinde çocukların yeri her zaman en üst mertebelerde olmuştur. İslam Dininde çocuklarımızda cennet kokusu olduğu ve bizlere alemlerin rabbi olan Allah’ın emanetleri olduğu söylenmiştir. Alemlere Rahmet Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V) cahiliye devrinde insanlar kız çocuklarını diri diri toprağa gömerken kızlarını omuzlarında gezdirmiştir.”

“İstatistiklere göre 2008 ve 2012 yılları arasında çocuk istismarında büyük bir artış olmuştur”

“Bugün toplumumuza bakarsak işler terse gitmekte ve işler çığırından çıkmış bulunmaktadır. Ailelerimiz çocuklarını kimseye emanet edememekte, sokağa çıkaramamakta, gözleri hep yollarına bakmaktadır. Maalesef ki 2012’de yapılan bir araştırmaya göre Türkiye çocuk istismarında dünyada 3. sıradadır. İstatistiklere göre 2008 ve 2012 yılları arasında çocuk istismarında büyük bir artış olmuştur.”

“Tahmin edildiği üzere istismar edenlerin %96’si erkekler ve %80’i istismar ettiği çocuğun yakını”

“2013-2014 istatistiksel raporlarına göre Avrupa’daki erken yaşta çocuk evliliği ve cinsel istismarın en çok yaşandığı ülke Türkiye. İnternette dolaşan uygunsuz fotoğraflara göre araştırma yapıldığında yüzde 77’si 9 yaş ve altı çocuklara ait. Çocukların yaşına bakıldığında henüz kendi fotoğraflarını böyle bir amaç için kullanma yaşına gelmediklerinden, bu durumu genellikle ebeveynlerinin yarattığı çok aşikardır. Adli tıbbın 2001 verilerine göre cinsel istismara maruz kalan çocukların yaşa göre dağılımları incelendiğinde; %30’unun 2–5 yaş , %40’ının 6–10 yaş , %30’unun 11–17 yaş grubunda olduğu görülmekte. Cinsiyet çok büyük bir değişiklik göstermiyor. Ve tahmin edildiği üzere istismar edenlerin %96’si erkekler ve %80’i istismar ettiği çocuğun yakını.”

“Çocuğun rızası vardı gibi gaflet ve iğrençlik saçan kelimeler kullanmamalıdır”

“Sonuç olarak geleceği kontrol edecek çocuklara fiziksel ya da duygusal açıdan saldırmak, onları küçük düşürmek bir nevi geleceğimizi yok etmektir. Bu durumun önüne geçebilmek için insanlar bilinçlendirilmeli, kuralların ve kanunların yaptırım gücü arttırılmalıdır. Toplumumuzun en büyük isteği olan idam bu suç için ceza haline getirilmeli ve bu istek desteklenmelidir. Makamı veya gücü ne olursa olsun kimse bir kereden bir şey olmaz dememelidir. Çocuğun rızası vardı gibi gaflet ve iğrençlik saçan kelimeler kullanmamalıdır. Uyarımız evlatlarımız ne olduğu belli olmayan Ensar vb. derneklere vakıflara gönderilmemelidir. Konuşmacı olarak misafirimiz olan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Sn. Bekir Yümnü beye destekleri ve bilgilendirmeleri için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.