DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

FEDAKÂR HEMŞİRELERİMİZ

23.01.2019
1.076
A+
A-

FEDAKÂR HEMŞİRELERİMİZ

On seneden fazla sağlık sorunlarıyla iç içe yaşayan sevdiklerimden edindiğim tecrübeler sonrasında Goethe’nin bu sözünü çok önemserim.

Goethe der ki, “İnsanlar önce para kazanmak için sağlıklarını, sonra da sağlıklarını korumak için paralarını harcarlar.”

Doğru değil mi? Çünkü çoğu insan gençliklerini para kazanmaya harcar. Bir meslek sahibi olma çabasıyla hayata atılır. En güzel yaşlar deli gibi çalışarak geçer. Şimdi gençler aynısını yapma çabası içinde değiller mi?

Ev geçindirme gayreti, çoluk çocuğun rızkı derken zaman nasıl geçiyor anlaşılmıyor. Onları en iyi şekilde yetiştirmek, en iyi okullara göndermek, ailenin ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli parayı kazanmak en güzel yaşların sorumluluğu oluyor sanki.

Bu nedenle pek çokları, çocuklarıyla bile zaman geçiremiyor, çocuklarının en sevimli yaşları da böylece yarı bulanık bir şekilde zihinlerde kalıyor.

Vee olgunlaştığında, başını kaldırıp aynaya bakan gözler artık yavaşlaması gerektiğini söylese de ihtiyaçlar bitmiyor. Çalışmaya devam, ta ki sağlık sorunları başlayana kadar.

İşte burada Goethe’nin sözü gerçekleşiyor ve en iyi hastaneyi, en iyi doktoru çevrenizden araştırmaya başlıyorsunuz. Bu noktada, bir hasta olarak sorumluluklarımızın olduğunu doktorumuzun ve hemşirelerimizin de sorumluluklarının olduğunu hatırlatmak istiyorum

Bunları hatırlayarak yaklaşırsak herkes sınırlarını iyi çizmiş olacaktır. Bu durumda da hem ruhsal hem de bedenen sağlığımıza kısa sürede kavuşmuş oluruz ki moral tedavinin olmazsa olmazıdır.

J Hemşirelerimiz J Hastaneniz, doktorunuz ne kadar iyi olursa olsun tedavi sürecinde üslubu düzgün, dikkatli ve en önemlisi de vicdanlı bir hemşireniz varsa şansınız var demektir.

Hastanelerin omurgası desek yanlış olmaz. Doktorların tedavi şeklini birebir uygulayan, bazen gözden kaçan küçük ayrıntıları yakalayan, neyi neden yaptığını en kibar haliyle açıklayan, yorulan ama fedakârlıktan vazgeçmeyen hemşirelerimizdir.

“Hemşirelik Yönetmeliği”nin bir bölümü bizi ilgilendiriyor, ilgili bölümü aynen yönetmelikte olduğu gibi aktarıyorum.

Her türlü zorluklar karşısında görevini en iyi şekilde yapan tatlı dilli fedakâr hemşirelerimize saygılarımı sunarım.

Sağlık ve huzur içinde mutlu kalın…… (aysuazak@hotmail.com)

 

Resmî Gazete Tarihi: 08.03.2010 Resmî Gazete Sayısı: 27515

“İKİNCİ BÖLÜM

Hemşirelik Hizmetlerinin Kapsamı, Hemşirelerin Görev, Yetki ve Sorumlulukları

Hemşirelik hizmetlerinin kapsamı 

MADDE 5 – (1) Hemşirelik hizmetleri aşağıdaki hususları kapsar:

 1. a) Birey, aile, grup ve toplumun sağlığının geliştirilmesi, korunması, hastalık durumunda iyileştirilmesi ve yaşam kalitesinin artırılması amacıyla hemşirenin yerine getirdiği bakım verme, hekimce hazırlanan tıbbî tanı ve tedavi planının oluşturulması ve uygulanması, güvenli ve sağlıklı bir çevre oluşturma, eğitim, danışmanlık, araştırma, yönetim, kalite geliştirme, işbirliği yapma ve iletişimi sağlama rolleri,
 2. b) Mesleki eğitimle kazanılan bilgi, beceri ve karar verme yeteneklerini kullanarak, insanlara yaşadıkları ve çalıştıkları her ortamda doğum öncesinden başlayarak yaşamın tüm evrelerinde meslek standartları ve etik ilkeler çerçevesinde sunduğu hemşirelik bakımı,
 3. c) Hemşirelik hizmetlerinin ve bu hizmetlerden sorumlu insan gücü kaynaklarının, diğer kaynakların ve bakım ortamının yönetimi ile risk yönetimini.

Hemşirelerin görev, yetki ve sorumlulukları MADDE 6 – (1) Hemşireler;

 1. a) Her ortamda bireyin, ailenin ve toplumun hemşirelik girişimleri ile karşılanabilecek sağlıkla ilgili ihtiyaçlarını belirler ve hemşirelik tanılama süreci kapsamında belirlenen ihtiyaçlar çerçevesinde hemşirelik bakımını kanıta dayalı olarak planlar, uygular, değerlendirir ve denetler.
 2. b) Verilen hemşirelik bakımının kalitesini ve sonuçlarını değerlendirir, hizmet sunumunda bu sonuçlardan yararlanarak gerekli iyileştirmeleri yapar ve sonuçları ilgili birime iletir.
 3. c) Tıbbî tanı ve tedavi planının uygulanmasında; hekim tarafından, acil durumlar dışında yazılı olarak verilen tedavileri uygular, hastada beklenmeyen veya ani gelişen durumlar ile acil uygulanması gereken tanı ve tedavi planlarında müdavi hekimin şifahi tıbbi istemini kabul eder. Bu süreçte hasta ve çalışan güvenliği açısından gerekli tedbirleri alır.

ç) Hastaya lüzumu halinde uygulanmak üzere hekim tarafından reçete edilen tıbbî talepleri bilimsel esaslara göre belirlenen sağlık bakım, tanı ve tedavi protokolleri doğrultusunda yerine getirir.

 1. d) Tıbbi tanı ve tedavi işlemlerinin hizmetten faydalanana zarar vereceğini öngördüğü durumlarda, müdavi hekim ile durumu görüşür, hekim işlemin uygulanmasında ısrar ederse durumu kayıt altına alarak hekimin yazılı talebi üzerine söz konusu işlemi uygular.
 2. e) Tıbbî tanı ve tedavi girişimlerinin hasta üzerindeki etkilerini izler, istenmeyen durumların oluşması halinde gerekli kayıtları tutarak  hekime bildirir ve gerekli önlemleri alır.
 3. f) Görevi teslim alacak hemşire gelmeden ve gerekli bilgiyi hasta başında sözlü ve yazılı olarak teslim etmeden ve doğal afet, toplu kazalar gibi olağanüstü durumlarda ise hemşireye olan ihtiyaç ortadan kalkmadan kurumdan ayrılamaz.
 4. g) Hemşirelikle ilgili eğitim, danışmanlık, araştırma faaliyetlerini yürütür. Mesleği ile ilgili bilimsel etkinliklere katılır. Toplumun, öğrenci hemşirelerin, sağlık çalışanlarının ve adaylarının eğitimine destek verir ve katkıda bulunur.
 5. h) Sağlık hizmetlerinin verildiği tüm alanlarda etkin bir şekilde görev alır, oluşturulan sağlık politikalarının yürütülmesinde, mevzuat çerçevesinde karar mekanizmalarına katılır.

ı) Hizmet sunumunda, hizmetten faydalananların bireysel farklılıklarını kabul ederek, insan onurunu, mahremiyetini ve kültürel değerlerini azami ölçüde göz önünde bulundurur.

 1. i) Tüm uygulamalarını kayıt altına alır.” , (Hemşirelik Yönetmeliği)

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
1 Kasım 2016
18 Mart 2020
14 Haziran 2016
17 Ocak 2018
4 Ekim 2016
19 Şubat 2020
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.