DOLAR 6,8574
EURO 7,8492
ALTIN 398,87
BIST 8,6440
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 27°C
Gök Gürültülü

Guatr Ameliyatlarında Ses Kısıklığına Son!

Guatr Ameliyatlarında Ses Kısıklığına Son!

Guatr Ameliyatlarında ses kısıklığına son!

Guatr ameliyatları sık uygulanan cerrahi girişimlerden biridir. Tiroid bezi, ses sinirleri ile çok yakın komşuluk gösterir. Ameliyat sırasında bu sinirlerin zedelenme riski vardır. Bu sebepten tiroid ameliyatlarında hastalarından en büyük korkusu ses tellerinin zarar görmesiyle birlikte oluşacak ses kısıklığıdır.  Tiroid ameliyatlarında “sinir monitorizasyonu” tekniğiyle ameliyat sonrası oluşabilecek ses kısıklığı riskinin yüksek oranda ortadan kalktığını ifade eden Genel Cerrahi uzmanımız Op. Dr Ahmet Şirinocak tiroid cerrahisine dair güncel bilgileri paylaştı.

Birçok hastanın ses kısıklığı ve nefes darlığı gibi oluşabilecek sorunlar nedeniyle Tiroid ameliyatlarına karşı bir ön yargısı bulunmaktadır. Kullandığımız özel cihazlar ile, özellikle ikincil girişim uygulanan tiroid ameliyatlarında sinirlerin bulunması oldukça kolaylaşmakta ve ameliyatın daha güvenli geçmesi sağlanmaktadır. Sinir monitorizasyonu, ameliyatta sinirin rahat biçimde gözle görülmesinin tamamlayıcısı bir yöntemidir ve özellikle ilk ve ikincil cerrahilerde bu yöntem çok faydalıdır.

RİSKLER MİNİMUMA İNİYOR

Ameliyatın bir diğer riski de ameliyat sırasında tiroid bezine yakın komşuluktaki paratiroid bezinin alınmasıdır. Paratiroid bezlerinin vücudun kalsiyum dengesinin sağlanmasında önemli bir rolü bulunmaktadır. Ameliyat sırasında paratiroid bezleri görülmeli ve korunmalıdır, tiroid ameliyatlarında görülen bu risklerin deneyimli bir cerrahi ekiple ve teknolojiyi kullanarak kolaylıkla aşılabilir.

KOMPLİKASYONLAR

Ameliyatta genel riskler hastanın kalp, akciğer ve sistemik rahatsızlıklarına bağlı unsurlardır. Anestezi konsültasyonu sonucu bu riskler değerlendirilir ve bazı hastalarda, yoğun bakım koşulları ile ameliyatın yapılması gerekebilir. Bu yoğun bakım koşulu, hastanın ameliyat sonrası kalp, solunum parametrelerinin çok yakından izlenebilmesi içindir. Hastamız yoğun bakımda genellikle ameliyat günü kalarak, ertesi gün servise yani normal hasta odasında istirahate alınmaktadır.

Tiroid Ameliyatları İle İlgili Riskler

Ses Kısıklığı: Ses tellerini hareket ettiren sinir, tiroid bezinin çok yakınından geçer. Tiroid ameliyatları sırasında bu sinir aranır ve bulunduktan sonra korunarak tiroid bezi çıkartılır. Özel bir risk taşımayan hastalarda ses kısıklığı riski vardır. Genellikle bu ses kısıklığı ödem sonucu (ameliyat sırasında dokularda gelişen şişlik) gelişir ve hastaların %95’inde ödem gerileyince düzelir. Sinir etrafında oluşan ödem sinirde geçici felce yol açtığı için, ses tellerinin hareketi azalır, bu nedenle de ses kısıklığı oluşur. Bu geçici ses kısıklığı 1 hafta ile 1 ay içerisinde genellikle düzelir. Tiroid kanseri, ikincil ameliyatlar, iç guatr,hipertiroidi (zehirli guatr), dev guatr hastalarında bu risk oranları daha fazladır.

Kalsiyum Düşüklüğü: Vücudun kalsiyum dengesini düzenleyen paratiroid bezler, tiroid bezine yapışık olarak konumlanmıştır. Tiroid ameliyatları sırasında damarların bağlanması ile bazı hastalarda paratiroid bezlerin kanlanması geçici olarak azalabilir. Bu durumda paratiroid bezlerden salgılanan “parathormon” sentezi azalır ve kan kalsiyumu düşer.

Kan kalsiyum miktarının düşmesi ile hastanın el ve ayak parmak uçlarında, dudak kenarlarında uyuşma, karıncalanma bazen de kasılma görülebilir. Ameliyat sonrası hastalar uyarılır ve bu tarz şikayetleri olduğu zaman haber vermeleri istenir. Serum ile veya ağızdan kalsiyum verilerek kalsiyum düşüklüğü düzeltilir. D vitamini eksikliği olan hastalarda kalsiyum düşüklüğü riski daha fazladır. Özel riskleri olmayan hastalarda kalsiyum düşüklüğü görülme oranı %5-10’dur ve hemen hemen tüm hastalarda bu durum geçicidir, 1-2 hafta içinde düzelir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.