DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK

Emekliler %10.19’luk zammı az buldu

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK

Milyonlarca emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranını bekliyordu ve bugün yapılan açıklama ile emeklilere 2019 yılı ilk altı ayında %10.19 oranında zam yapılacağı açıklandı. Yapılan zam oranı hakkında düşüncelerini aldığımız emekliler zam oranını az bularak, hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade ettiler.

Keskin, “Biz en azından asgari ücrete yapıldığı gibi en az %26 oranında zam yapılmasını bekliyorduk”

Ramazan Keskin, “ Son iki aydır enflasyonu düşürmeye çalışıyorlar. Fakat alım gücünde herhangi bir artış olmadı. Yani bu enflasyonda suni bir düşüştü. Bunun nedeni de emekli maaşlarına daha az oranda zam yapılmasıydı.  Biz en azından asgari ücrete yapıldığı gibi en az %26 oranında zam yapılmasını bekliyorduk. Tabi bir de emekli maaşlarının arasında ki fark her yıl açılıyor. Verilen zammın eşit verilmesini istiyoruz” dedi.

Durukan, “Bugün maaşlarımıza %10.19 oranında zam yapıldığını öğrendim ve hüsrana uğradım”

Baki Durukan, “ Ben 20 yıl bir fiil Bağ-Kur primlerimi aksatmadan ödedim ve sağlık problemlerim nedeniyle 2018 yılı Mart ayında malulen emekli oldum. Çalışamayacak durumda olduğum için emekli olduğum halde 860 lira maaş bağlandı. Temmuz 2018 zammı ile maaşım 915 Lira’ya yükselmişti. Büyük bir umutla emekli maaşıma güzel bir iyileşme olur diye bekliyordum. En azından seyyanen zam yapılmasını çok bekledim. Fakat hükümetimiz emeklilerine ne kadar değer verdiğini gösterdi. Bugün maaşlarımıza %10.19 oranında zam yapıldığını öğrendim ve hüsrana uğradım. Kendilerine gelince %26 oranında zam yapıyorlar. Bize gelince %10.19 oranında zam yapılıyor. Bu oran ile maaşım anca Bin Lira oluyor. Ben bu Bin Lira ile nasıl ev geçindireceğim.  Ben sağlık sorunlarım yüzünden çalışamayacağım için emekli olmuştum ama çalışmak zorundayım” dedi.

Bayyar, “Biz bu emekli zamlarının herkese eşit verilmesini istiyoruz”

Mustafa Bayyar, “ Piyasaya %50 zam gelirken bizim maaşlarımıza sadece %10.19 oranında zam yapıldı. Ben asgari ücret emeklisiyim ve Bin 700 lira maaş alıyordum. Şimdi Bin 870 gibi bir rakam alacağım. Biz bu emekli zamlarının herkese eşit verilmesini istiyoruz. Bu şekilde yüksek maaş alanlara çok zam alırken benim gibi düşük maaş alanlar çok küçük zam almış oluyor. Bu adaletsizliğin son bulmasını istiyoruz” dedi.

Kandemir, “Piyasaya yapılan zam %50, bize yapılan zam %12 bile değil”

Aslan Kandemir, “ Piyasaya yapılan zam %50, bize yapılan zam %12 bile değil. Bu durumdan hiç memnun değilim. En azından asgari ücretlilere yapıldığı gibi  %26 zam yapılmasını bekliyorduk. Bu kadar “Enflasyon düştü deniliyor” fakat biz çarşı pazara çıktığımız zaman bu düşüklüğü göremiyoruz. Ya enflasyon düştü diyerek bizi kandırıyorlar ya da piyasayı iyi denetlenmediği için esnaflar kendi kafalarına göre fiyat belirliyorlar” dedi.

Kılıç, “Her ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye’de enflasyon %25’den aşağı düşmemiştir”

Yusuf Kılıç, “ Her ne sebeple olursa olsun enflasyon bu kadar düşmüş olamaz. Bunda kesin bir kasıt vardır. Kasım Ayında enflasyon düşerken TÜFE 1.44 düşerken ÜFE 2.53 düştü. İkisini toplayarak enflasyonda TÜFE %25.53 ikisinden düşürerek %20.69’a düşürdüler. Her ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye’de enflasyon %25’den aşağı düşmemiştir. Yani bizden %4 enflasyon oranını emekli maaşından çaldılar. Fakat bu ülkede ne hukuk, ne de adalet var. Adaletin olmadığı yerde her türlü haksızlıklar döner” dedi.

Çolakoğlu, “Emekli maaşlarımıza yapılan %10.19 oranında ki zam hiç yoktan iyidir”

Ahmet Çolakoğlu, “ Emekli maaşlarımıza yapılan %10.19 oranında ki zam hiç yoktan iyidir. Türkiye’nin konjonktürünü düşünürsek ben hükümetin sadece kumanya vermesine razıyım. Yeter ki devletimiz dimdik ayakta dursun. 7 düvel değil 117 düvel üzerimize oynuyor. Buna rağmen ayakta ve başarılı durmamız bir mucize. Allah devletimize milletimize zeval vermesin ” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.