DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 36°C
Sıcak

İlçe Sağlık Müdürü Medişoğlu’ndan grip hakkında önemli açıklamalar

İlçe Sağlık Müdürü Medişoğlu’ndan grip hakkında önemli açıklamalar

İlçe Sağlık Müdürü Medişoğlu’ndan grip hakkında önemli açıklamalar

Gölcük İlçe Sağlık Müdürü Dr. M. Sabri Medişoğlu, mevsimsel grip belirtileri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

“En yaygın grip türü “mevsimsel” grip’’ dediğimiz türdür”

Medişoğlu yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi: “Keçi Gribi, Gergedan Gribi gibi tıbbi bir karşılığı olmayan fakat basın tarafından çok sevilen bu tabirler halk arasında yoğun olarak konuşulmaya başlanmışken Grip Hastalığını tıbbi çerçevede anlatmakta fayda var. Grip; ateş, burun ve geniz akıntısı, yaygın kas ağrıları, öksürük,  vb. semptomlara neden olabilen virüslerin sebep olduğu bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Bazı türleri tarihte birçok insanın ölümüne yol açan büyük ve tehlikeli salgınları yol açmıştır. Ama en yaygın grip türü “mevsimsel” grip’’ dediğimiz türdür.”

“Soğukta kalmak insanların bağışıklık sistemini zayıflatabilir”

“Mevsimsel Gribe, İnfluenza A ve İnfluenza B dediğimiz virüsler sebep olur. Kış aylarında daha sık görülür çünkü insanlar kapalı ortamlarda ve birbirleriyle yakın temasta daha fazla zaman harcarlar. Ortamların havalandırılmaları zayıftır. Ve soğukta kalmak insanların bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Grip virüsü, hasta insanların havaya saçtıkları partiküllerle solunum yollarından veya salgılarını temas ile bulaştırdıkları yüzeylere dokunulmasıyla insandan insana kolaylıkla yayılır.”

“Halsizlik ve öksürük biraz daha uzun süre kalabilir”

“Mevsimsel grip belirtileri kişiden kişiye değişebilir, ancak genellikle şunları içerir: Ateş (37.8ºC’den yüksek sıcaklık), baş ağrısı, kas ağrıları ve halsizlik kişiler genelde bunu ‘dayak yemiş gibiyim’ diye tarif eder. Yine öksürük, boğaz ağrısı ve burun-geniz akıntıları görülebilir. Grip olan insanlarda ateş genellikle iki ile beş gün arasında sürer. Bazı insanlar da soğuk algınlığı semptomları (burun akıntısı, boğaz ağrısı) ağırlıktadır. Hastalık ortalama bir hafta kadar sürer. Halsizlik ve öksürük biraz daha uzun süre kalabilir.”

“Soğuk algınlığı daha iyi seyirli, kendi kendini sınırlayan bir üst solunum yolu hastalığıdır”

“Grip; küçük çocuklarda, 65 yaşın üzerindeki kişilerde, uzun süreli bakım tesislerinde yaşayanlarda, şeker hastalarında, kalp veya akciğerlere ait kronik hastalıklara sahip olanlarda ve bağışıklık sistemi ile ilgili bir rahatsızlığa sahiplerde ciddi sorunlar doğurabilir. En sık yaptığı komplikasyon zatürreedir. Grip, soğuk algınlığı ile aynı hastalık gibi anılsa da farklı hastalıklardır. Soğuk Algınlığı, tüm dünyada en sık gözlenen akut hastalıktır. Çok fazla virüs ailesi bu hastalığa sebep olabilirken en sık etken Rinovirüslerdir. Hastalığın belirtileri Gribe benzeyebilir. Önemli farkları arasında soğuk algınlığı grip kadar kas ağrısı yapmaz ve ateş daha düşük seyreder. Soğuk algınlığı daha iyi seyirli, kendi kendini sınırlayan bir üst solunum yolu hastalığıdır.”

“Rutinde Grip veya Soğuk Algınlığı tanısı için kullandığımız bir test yoktur”

Her iki hastalıkta, hastalıklı kişilerin tükürükleri, burun akıntıları vs. yoluyla kolayca bulaşabileceği gibi virüsler deride veya dış ortamda 2-3 saat canlı kalabileceğinden virüs bulaşmış her türlü eşya aracılığıyla da kısa sürede hastalık bulaşabilir. Bu sebeple bulunulan ortamı sık sık havalandırmak ve el hijyenine dikkat edip elleri sabunla ve doğru bir şekilde yıkamak çok büyük önem arz etmektedir. Rutinde Grip veya Soğuk Algınlığı tanısı için kullandığımız bir test yoktur.”

“6 yaşın altındaki çocuklar için öksürük kesici veya soğuk algınlığı ilaçları tavsiye edilmemektedir”

“Grip veya Soğuk Algınlığı kapan çoğu insan tedavi olmaksızın bir ile iki hafta içinde iyileşir. Çoğu zaman ilaç kullanmaya gerek olmaz. Şikayetleri azaltıcı (baş ağrısı, boğaz ağrısı vb.) ilaçlar verilebilir. Ama bu ilaçlar sizin hastalık sürenizi kısaltmayacaktır. Tedavinin temelini istirahat, meyve-sebze tüketimi ve bol su içimi oluşturur. (Yeterince su içip içmediğinizi yargılamanın yolu idrarınızın rengine bakmaktır. Normalde idrarınız neredeyse renksiz veya açık sarı olmalıdır ve her üç-beş saatte bir idrara çıkmalısınızdır.) Yine yapılan çalışmalarda özellikle balın iyi bir öksürük kesici olduğu ve tedaviyi hızlandırdığı kanıtlanmıştır. 6 yaşın altındaki çocuklar için öksürük kesici veya soğuk algınlığı ilaçları tavsiye edilmemektedir. Doktor önermedikçe kullanılmamalıdır.”

“Benzeri hastalıklar için ilk planda aile hekiminize görünün”

“Antibiyotiklerin grip veya soğuk algınlığında hiçbir faydası yoktur aksine yaratacağı yan etkiler nedeniyle durumu daha kötü bir hale getirirler. Bu hastalıkların acil servislik bir durumu yoktur. Lütfen bu tarz iyi huylu, hızlı müdahale gerektirmeyen rahatsızlıklar için acil servisleri meşgul etmeyelim. Bu ve benzeri hastalıklar için ilk planda aile hekiminize görünün.”

“Peki, Grip Aşısı olmalı mıyız?”

Medişoğlu son olarak, “Özellikle risk grubu dediğimiz; 60 yaş üstü bireyler, gebeler, şeker hastaları, akciğer-kalp vb. kronik hastalığı olanlar, sağlık çalışanları, kışla- yurt-bakım evinde kalanların ve çalışanların aşılanması tavsiye ediliyor. Yani hastalığa yakalanma riski yüksek olan kişiler ile hastalığa yakalandığında ağır bir şekilde atlatma ve hastalığın ilerleme riskinin yüksek olduğu hastalara tavsiye edilen bir aşıdır. Sonbahar aylarında yapılması tavsiye edilir. Grip aşısı güvenlidir. Ciddi bir yan etkisi yoktur. Dikkat edilmesi gereken nokta: Yumurtaya karşı alerjisi olan bireylerde grip aşısına karşı da alerji gelişme riski yüksek olduğundan onlara bu aşı yapılmamalıdır” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.