DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

UNUTMANIZ GEREKEN SÖZLER (BÖLÜM 1 / 2)

09.01.2019
1.053
A+
A-

Dil, toplum hayatında insanların anlaşmasını ve birbirleri ile yakınlaşmasını sağlayan en önemli iletişim aracıdır. Dil olmadan insan kendini ifade edemediği gibi acı ve sevinçlerde de ortak noktayı yakalamak mümkün olamazdı. Hal ve hareketlerle anlatılan iletişim çok sınırlı kalır, his, duygu, coşku, fikir ve düşüncelerimiz ifade edilemezdi. Bu nedenle dil, hayati öneme haiz bir iletişim ve aktarım aracıdır.

Karşı tarafa bir mesajı ulaştırmak üzere kullanılan bu iletişimin sağlanması sözlü veya yazılı şekilde mümkün olmaktadır. Dil, toplumsal anlaşmanın bir ürünü olarak bireyler arasındaki iletişimi, bir uzlaşma zemini içinde tesis eder.

İnsanoğlu diliyle kendisini topluma kabul ettirir, diliyle çevresinden uzaklaşır ya da uzaklaştırır. Diliyle sever ve sevilir, saygınlık kazanır ya da nefret ettirir…

Etkili iletişim için bir numaralı araç kullandığımız dildir. Ancak konuşurken bazen kolaya kaçar ve ağzımıza gelen bazı sözcükleri akıl filtresinden geçirmeden dışa vururuz. Bunun iki zararı vardır. Birincisi insanlar sizi dinlerken güvenleri kaybolur ikincisi ise dikkatleri kaybolur. Her durumda onları etkileyemezsiniz, konuşmanın hedefine varamazsınız.

 

Etkin iletişim, doğru mesajın doğru şekilde, doğru alıcıya aktarılmasıdır.

İnsanlar gerek iş hayatlarında, gerekse günlük yaşamlarında mutlaka iletişim kurmak zorundadırlar. İletişim sadece konuşmaktan ibaret değildir.

Sessizliğimizde, bir bakışımızda bile bir anlam, iletişim vardır.

 

”Ne kadar çok kelime kullanırsak o kadar iyi iletişim kurarız.” düşüncesi çok yanlış bir düşüncedir aksine çok kelime kullanmak, bir konuyu uzun bir şekilde ifade etmek etkili bir anlatım biçimi olmayabilir.

 

Kısa ve öz konuşarak, kendini iyi ifade ederek kurulan iletişim daha sağlıklı olur çünkü etkin bir iletişimi sadece kelime sayısının fazlalılığı ile değil, beden dilini, nefes kullanımıve empati kurma konusunu da birlikte kullanarak sağlayabiliriz.

 

Kısacası, iş hayatında olsun, sosyal hayatta olsun anlaşılabilir olmak için iletişim konusuna dikkat etmeliyiz. Herkes iletişim kurar fakat etkin iletişim kurabilenler her zaman bir adım öndedir.

 

Kullandığımız kelimeler vasıtası ile etkili olmak istiyorsak işte söylenmemesi gerekenler :

  • ATIYORUM (SALLIYORUM VE BENZERLERİ) : Lütfen “ atmayın”! Eğer bir örnek vermek istiyorsanız mutlaka somut ve net bir ifade, sayı belirtin. Vereceğiniz örneğin tarafınızdan önceden düşünülmüş olması bunun için yeterlidir. Yok o sırada bir örnek gelmiyorsa aklınıza niye dinleyenlerinize sormuyorsunuz? Yaklaşık bir sayı vermek durumunda iseniz ve tam olarak konuşamıyorsanız bir aralık belirtin. (100 ila 200 gibi)

 

  • AYNEN : Bugünkü kullanılma durumu maalesef geçiştirme sözcüğü gibi. Yani olur olmaz yerde ‘aynen’ kullanılıyor (çok kullanılınca şarkı bile yapıldı vallahi.) Söylenmek istenen “senin söylediğine katılıyorum” ise ne ala ama çoğunlukla “Sen sus da ben devam edeyim.” Ya da “benim verebilecek bir örneğim yok.” anlamına geliyor. Aslında “düşünmek ve detaylı konuşmak istemiyorum veya konuşamıyorum, çünkü kelime haznem çok dar” tam karşılığı. Ne mi yapalım? Bırakın karşınızdaki sonuna kadar konuşsun. Siz fikirlerinizi derleyin toplayın ve ne söyleyecekseniz kendi sözcüklerinizle söyleyin, “aynen “ demeyin. (Alıntı)

 

Sevgiyle kalın…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.