DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 17°C
Parçalı Bulutlu

HASTA OLARAK SORUMLULUKLARIMIZ

07.02.2019
883
A+
A-

Hayatın neler getireceğini bilmeden yaşayıp gidiyoruz. İyi ki de bilmiyoruz. İnanın, özellikle sağlıkla ilgili bir konuda bilmeden yaşamak bilerek yaşamaktan çok daha iyi.

Sağlığınızla ilgili sorun yaşadığınızda ne yapacağınızı, nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz ama hasta olarak haklarınızı ve sorumluluklarınızı bilmek zorundasınız.

Ne zaman, nerede ve nasıl başınıza geleceğini hiç bilmiyorsunuz. Başkası için “geçmiş olsun, acil şifalar dilerim, göreceksin iyi olacak” kelimelerini tüm samimiyetle sıralarız.

Fakat bu kelimelerin derinliğini, ne kadar teselli ettiğini ya da iyi olacağını söylediklerinde nasıl umutlandırdığını yaşamadan bilemezsiniz. Allah da yaşatmasın.

Çoğu zaman bu sözcükler kulaklarınızı çınlatır. Sizi umuda doğru götürür. Eşimin rahatsızlığında bizleri umuda götüren,  arayıp soran, ziyaretimize gelen, gelemese de kalbi bizimle olan herkese sevgi ve saygılarımızı iletir teşekkür ederiz.

Umutlarınız arasında en kritik zamanları yaşarken doktorunuzun, hemşirelerinizin ve hastane personelinizin güler yüzleriyle derdinize çare arayışı içinde olmaları var ya yanan ateşe su serptiği kadar umutlarınızı da alevlendiriyor.

Bu defa onları çok yormamıza rağmen aynı sabırla ve ilgiyle yaklaşan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji servisinden söz ediyorum.

Eşimin iyileşme sürecinde olduğu kadar tüm hastalarına da aynı ilgiyi gösteren başta doktorumuz,

Sayın Prof. Dr. Teoman Kılıç hocamız olmak üzere,

Noroloji  doktorumuz  Yrd. Doç. Dr. Aybala Neslihan Alagöz’e,

Yoğun bakım doktorlarına,

Kardiyoloji servisi doktorlarına ve güler yüzlü hemşirelerine, servis personeline içtenlikle ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Ve başından beri hep yanımızda olan, dik durmamızı sağlayan Psikiyatrist & Psikoterapist, Uzman Dr. Öyküm Bilge Fındık’a ;

Başta okul müdürüm Sayın Mahmut Kalcı olmak üzere, öğretmen arkadaşlarıma da verdikleri destek için teşekkür ederim.

Haklarınızın bilincinde olmanız dileğiyle sağlığınız ve huzurunuz yerinde olsun.

Sevgiyle kalın.. (aysuazak@hotmail.com)

Hasta olarak bize düşen görevleri tam olarak yerine getirmeli, sorumluluklarımızı bilmeliyiz. Bu şekilde doktorlarımızın işini kolaylaştırarak, sağlığımıza kısa sürede kavuşmuş oluruz. (Haftaya haklarımız)

 

Bir Sağlık Kuruluşuna, Sağlık Hizmeti Almak İçin Başvurduğunuzda;

SORUMLULUKLARINIZ

Son dönemde hasta haklarının yanında bir de “Hasta Sorumluluğu” kavramı ortaya çıkmıştır. Henüz bu kavramın, içeriği ve kapsamı ortaya konmamıştır. Ancak genel olarak, hastanın bir sağlık kuruluşuna başvurmadan ve başvurduktan sonraki süreçte yerine getirmesi gereken ödev ve yükümlülüklerdir diye tarif edilebilir. Hastanın sorumluluklarını boyutlandırmamız mümkündür. Kısaca maddeler halinde sıralayabiliriz:

  1. Genel Sorumluluklar

1.1.Kişiler kendi sağlığına dikkat etmek için elinden geleni yapmalı ve sağlıklı bir yaşam için verilen tavsiyelere uymalıdır.

1.2.Kişi uygunsa kan verebilir ya da organ bağışında bulunabilir.

1.3.Basit durumlarda kişiler kendi bakımlarını yapmalıdır.

  1. Sosyal Güvenlik Durumu

2.1.Hasta; sağlık, sosyal güvenlik ve kişisel bilgilerindeki değişiklikleri zamanında bildirmek durumundadır.

2.2.Hasta; sağlık karnesinin (Bağ-Kur, Yeşil Kart gibi) vizesini zamanında yaptırmak zorundadır.

  1. Sağlık Çalışanlarını Bilgilendirme

3.1.Hasta; yakınmalarını, daha önce geçirdiği hastalıkları, yatarak herhangi bir tedavi görüp görmediğini, eğer varsa halen kullandığı ilaçları ve tüm sağlığıyla ilgili bilgileri tam, eksiksiz vermelidir.

  1. Hastane Kurallarına Uyma

4.1.Hasta; başvurduğu sağlık kuruluşunun kural ve uygulamalarına uymalıdır.

4.1.Hasta sağlık Bakanlığı ve diğer sosyal güvenlik kurumlarınca belirlenen sevk zincirine uymalıdır .

4.2.Hastanın; tedavi, bakım ve rehabilitasyon sürecince sağlık çalışanları ile işbirliği içinde olması beklenir.

4.3.Hasta; randevulu hizmet veren bir sağlık tesisinden yararlanıyorsa randevunun tarih ve saatine uyması ve değişiklikleri ilgili yere bildirmesi gerekir.

4.4.Hasta; hastane personelinin, diğer hastaların ve ziyaretçilerin haklarına saygı göstermelidir.

4.5.Hasta; hastane malzemelerine verdiği zararları karşılamak zorundadır.

  1. Tedavisi İle İlgili Önerilere Uyma

5.1.Hasta; tedavisi ve ilaçlarla ilgili tavsiyeleri dikkatle dinlemeli ve anlayamadığı yerleri sormalıdır.

5.2.Hastanın; tedavisiyle ilgili önerilere uyum sağlayamama durumu söz konusu ise bunu sağlık çalışanına bildirmesi gerekir.

5.3.Hasta sağlık bakım ve taburculuk sonrası bakım planını beklendiği gibi doğru anlayıp anlamadığını belirtmesi gerekir.

5.4.Hasta; uygulanacak tedaviyi reddetmesi veya önerilere uymamasından dolayı doğacak sonuçlardan kendisi sorumludur.(alıntı)

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
29 Kasım 2016
17 Ekim 2017
26 Aralık 2017
10 Nisan 2019
14 Mart 2017
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.