DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 22°C
Gök Gürültülü

Başkan Özlü, Türk Dünyası Belediyeler Birliği İcra Kurulu’nda

Başkan Özlü, Türk Dünyası Belediyeler Birliği İcra Kurulu’nda

Başkan Özlü, Türk Dünyası Belediyeler Birliği İcra Kurulu’nda

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıya Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü de katılım gösterdi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın TDBB Başkanı seçildiği toplantıda, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü de 9 kişilik İcra Kurulu’na seçildi.

Genel Kurul Toplantısına Azerbaycan, Bosna Hersek, Filistin, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kuzey Makedonya, Lübnan, Moğolistan, Moldova Gagauz Özerk Yeri, Özbekistan, Tataristan ve Türkiye olmak üzere 20’ye yakın ülkeden, 200’ün üzerinde belediye başkanı, meclis üyesi ve yerel yönetim kuruluşu temsilcisi katıldı.

Genel Kurulun açılışına katılan AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin kuruluşundan itibaren güçlenerek uluslararası bir birliğe dönüştüğünü söyledi.

KURTULMUŞ: GEÇMİŞTE BÜYÜK MEDENİYETLER KURMUŞ COĞRAFYANIN TEMSİLCİLERİYİZ

TDBB’nin önemli vazifelerinden birisinin de Müslüman coğrafyalardaki savaşlar ve iç çatışmalarla ortadan kaldırılmaya çalışılan tarihi ve kültürel mirası korumak, güçlendirmek ve sonraki nesillere aktarabilmek olduğunu kaydeden Kurtulmuş, “TDBB’nin geçmişte büyük medeniyetler kurmuş coğrafyanın temsilcileri olarak Orta Asya’dan Avrupa’nın içlerine kadar, Maveraünnehir’den Afrika’nın kuzeyine kadar çok geniş bir coğrafyaya hitap eden potansiyeliyle günümüz dünyasındaki yeni şehirleşme akımlarını iyi takip ederek bizim medeniyetimize has yeni şehircilik anlayışlarını bütün dünyaya örnek modeller olarak sunmak gibi bir sorumluluğu da vardır.” ifadelerine yer verdi.

KARAOSMANOĞLU YENİ YÖNETİME BAŞARILAR DİLEDİ

TDBB önceki dönem Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yeni seçilecek başkan ve yönetime başarılar dileyerek, “Gönül coğrafyamızın tüm şehirlerinde daha güzel hizmetlerin yapılmasına öncülük yapılmasını temenni ediyorum” dedi.

Kuzey Mekedonya Ankara Büyükelçisi Zvonko Mucunski, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Genel Sekreteri Mehmet Duman ve Kazan Büyükşehir Belediye Başkanı İlsur Metsin de organizasyona katılan belediyelere teşekkür ederek yeni yönetime başarılar dilediler.

BİRLİK BAŞKANLIĞINA BAŞKAN ALTAY SEÇİLDİ

Konuşmaların ardından oluşturulan Divan Kurulu’nda; faaliyet raporu, Denetim Kurulu ile Mali Raporların sunumu ve ibrası gerçekleştirildi. Daha sonra yapılan seçimle Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin yeni başkanı seçildi.

Toplantıda Birlik Başkanı’nın yanında yeni Yönetim Kurulu, Denetim ve Yüksek Danışma Kurulları da belirlendi. TDBB Yönetim Kurulunda 11 farklı ülke (Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kırgızistan, KKTC, Kuzey Makedonya, Moğolistan, Moldova Gagauz Özerk Yeri, Özbekistan, Tataristan ve Türkiye) temsil edildi.

BAŞKAN YASİN ÖZLÜ İCRA KURULU’NDA

Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin 35 kişilik yönetim listesinde yer alan Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, birliğin 9 kişilik İcra Kurulu’na seçildi. Bu seçim sonucunda belediyeler arasında İcra Kurulu’nda ilçe belediyelerden Başiskele Belediyesi de yer aldı.

Başkan Yasin Özlü, Başiskele Belediyesi olarak birliğe önemli katkılar sağlayacaklarını ifade ederek, “Türk Dünyası’nın birliği, beraberliği için gönül köprüleri kurarak ‘Gönül Belediyeciliği’ni uluslararası boyuta taşıyacağız. Başiskele Belediyesi olarak bu platformda görev almak bizim için onur ve gurur verici.” dedi.

TDBB 2003 YILINDAN BERİ DEVAM EDİYOR

TDBB 2003 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulmuş, halen 30 farklı ülkeden 1.150’den fazla belediye üyesi bulunan, yerel yönetimler arasında işbirliği ve dayanışmanın güçlendirilmesine yönelik çeşitli etkinlikler düzenleyen; ulusal ve uluslararası alanda kamu kurum ve kuruluşları ile birçok alanda ortak faaliyetler gerçekleştiren uluslararası bir kuruluştur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.