DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 23°C
Gök Gürültülü

Goncagüller Anaokulu’nda muhteşem gösteriler MİNİKLER BÜYÜLEDİ

Goncagüller Anaokulu’nda muhteşem gösteriler  MİNİKLER BÜYÜLEDİ

Goncagüller Anaokulu’nda muhteşem gösteriler

MİNİKLER BÜYÜLEDİ

Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Goncagüller Anaokulu’nda bugün düzenlenen etkinlik ile minik öğrenciler katılımcıları adeta büyüledi. Değirmendere Goncagüller Anaokulu’nda TEMA Kocaeli Temsilciliği iş birliğiyle hazırlanan Üretken Mutlu Çocuklar Bahçesi açılış töreni ile sağlıklı beslenme sertifika töreni bir arada düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte minik öğrencilerin hazırlamış oldukları tiyatro gösterisi, sağlıklı besinler ve atık malzeme defilesi katılımcılardan tam puan aldı.

Katılım yoğun oldu

Değirmendere Goncagüller Anaokulu’nda düzenlenen etkinliğe İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sabri Medişoğlu, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Abdulhalik Köse, İlçe Sağlık Müdürlüğü Diyetisyen Eda İlhan Tekin, Goncagüller Anaokulu Müdürü Melek Çolak ve öğretmenler,  TEMA İl Temsilcisi Nermin Tol, TEMA Gölcük Temsilcileri Şevkiye Uğur, İlkay Küçük, Melahat Aşıkoğlu , Okul Müdürleri ve veliler katılım sağladı.

Çolak, “Öğrencilerimize ağaç ve orman sevgisini aşılamaya çalıştık ellerini toprakla buluşturduk”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını Goncagüller Anaokulu Müdürü Melek Çolak gerçekleştirdi. Çolak konuşmasında, “Üretken mutlu çocuklar bahçesi açılışı ve Sağlıklı Beslenme sertifika törenine hepiniz hoş geldiniz. Beslenme Dostu Okul sertifikası Beyaz bayrağı olan okulumuzda Sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda yaşam boyu bilinç ve duyarlılık oluşturmayı hedefledik İlçe Sağlık müdürlüğümüzün desteğiyle Diyetisyen Eda İlhan Tekin Tarafından Öğrencilerimize Eğitimler verilerek öğrencilerimizi Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Konularında Bilinçlenmesini sağlamayı hedefledik. TEMA Vakfı’yla birlikte çalışarak öğrencilerimizi Ülkemizde bulunan doğal varlıkların, çevre sağlığının, bitki örtüsünün, toprağı korunmasını sağlamak, erozyonla mücadele etmek ve çevreyi ağaçlandırma konusunda bilinçlendirmek istedik. Okulumuza meyve ağaçları diktik, meşe palamudu tüpleme çalışmaları yaptık. Öğrencilerimize ağaç ve orman sevgisini aşılamaya çalıştık ellerini toprakla buluşturduk . Sıfır Atık Projesiyle Doğayı korumayı hedefledik. Bu katkılarından dolayı TEMA Vakfına ve İlçe Sağlık Müdürlüğümüze Teşekkür ederim” dedi.

Tol, “Bizler bu şekilde değerleri olan bir toplum oluşturmaya çalışıyoruz”

Ardından söz alan TEMA İl temsilcisi Nermin Tol konuşmasında, “Gölcük’e her geldiğim zaman çok mutlu oluyorum. TEMA Vakfı bir gönül işi ve bizler gururla, heyecanla sevgili Gölcük ekibimizle güzel çalışmalar yapıyoruz. Goncagüller Anaokulu’muza güzel bir hobi bahçesi kazandırdık. Burada amacımız bir hobi bahçesi kazandırmak değildi. Bizim burada ki amacımız çocuklarımızı toprakla buluşturmak ve üretmenin nasıl bir şey olduğunu öğretmek istedik. TEMA Vakfı olarak, üretken mutlu çocuklar bahçesi ile  üreterek mutlu olmayı ve üreterek hayatı öğrenmeleri için çocuklarımızla birlikte böyle bir projeyi hayata geçiriyoruz. Sağ olsun Büyükşehir belediyemiz bu konuda bize çok güzel destek veriyor.  Tabi bu bahçeler bizlerin ve Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanıyor ama korumak ve kollamak öğrencilerimize kalıyor. Evet hayatı öğrenmek gerekiyor, üretimi öğrenmek gerekiyor. Bizler bu şekilde değerleri olan bir toplum oluşturmaya çalışıyoruz. Çünkü hayatta bazen düşmek var bazen kalkmak var. Şimdi biz bu fidanları be tohumları bahane ederek çocuklarımıza hayatı öğretmek istedik. Bize bu imkanı verdiği için okul müdürümüze teşekkür ediyorum. Biz bu bahçeyi hazırladık ve okulumuza teslim ettik. Onu geliştirip büyütmek artık bundan sonra öğrencilerimize kaldı. Ben katılımlarımızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Medişoğlu, “Sağlıklı beslenme ve TEMA bahçesi birbirini çok tamamlayan iki proje oldu”

Ardından söz alan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sabri Medişoğlu konuşmasında, “ Biliyorsunuz ülkemiz genç nüfusuyla övünen bir ülke. Evet genç nüfusumuz olan bir ülkeyiz fakat hızla yaşlanıyoruz ve bu yaşlanmayla birlikte diyabet, tansiyon gibi kronik hastalıklar ciddilik oluşturmaya başladı. Önümüze ki 20 yılı, 30 yılı, 50 yılı belki biz göremeyeceğiz ama çocuklarımız ve onların çocukları için ülkeni hem sağlık anlamında hem de maddi anlamda çok sıkıntılar yaşayacağı ortada. Bu konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı ciddi çalışmalar yapıyor. 2005 yılından beri sigarayı bırakma konusunda ciddi çalışmalarımız var. Sigara içme oranını %40’lardan %20’lere kadar indirdik. Gelecekte ciddi sorunlara yol açabilecek olan diyabet ve tansiyon için  İlçe Sağlık Müdürlüğümüz olarak bir çalışma başlattık. Şirinköy Anaokulu öğrencilerime vermiş olduğumuz sağlıklı beslenme eğitimimiz diyetisyenimiz Eda İlhan Tekin nezaketinde verdik. Burada ki amacımız 3-6 yaş gurubu öğrencileri bu konuda eğitmek büyük olan birini eğitmekten daha kolay.  Bu eğitimlerimizi bütün anaokullarımızda ve imkanımız olursa 1. Sınıf öğrencilerine vermek. Amacımız öğrencilerimize sağlıklı beslenmeyi ve sağlıklı diyeti, kendilerine zarar vermeyecek yiyecekleri öğretelim. Tabi bu kanalla aslında aileleri de eğitmiş oluyoruz. Çünkü çocuklar ailelerine zararlı bir yiyecek olduğu zaman “ben bunu yemem sizde yemeyin” diyebilir. Bugün burada aynı zamanda TEMA Vakfımızın açmış olduğu üretken mutlu çocuklar bahçesi bizim eğitimizle birebir örtüştü. Sağlıklı beslenme ve TEMA bahçesi birbirini çok tamamlayan iki proje oldu. Desteklerinden ötürü okul müdürümüze çok teşekkür ediyorum” dedi.

Köse, “Okul öncesi bir bireyin en önemli eğitim devresidir”

Ardından söz alan Milli Eğitim Şube Müdürü Abdulhalik Köse, “ Az önce bahsedildiği gibi birbirini tamamlayan iki etkinlik için bir araya geldik. Başta bu iki etkinliğe ev sahipliği yapan okul müdürümüze ben teşekkür ediyorum. Kişiliğin gelişimi 0-3 yaş arasıdır. Daha sonrasında kişiliğin oturması 7 yaşından önce %80 oranında oluşuyor. Bu nedenle eğitim hayatında bir sıralama yapıldığı zaman en önemli eğitim devresi ne zaman denildiği zaman muhtemelen lise ve üniversite çıkar ama hayır okul öncesi bir bireyin en önemli eğitim devresidir. Bu nedenle bugün burada bir araya gelmemize neden olan üretken mutlu çocuklar bahçesi açılışı ve İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından verilen sağlıklı beslenme eğitimi öğrencilerimizin gelişimlerinde büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Minik öğrencilerin performansları katılımcılardan büyük alkış aldı

Konuşmaların ardından Goncagüller Anaokulu Minik Dahiler Sınıfı Öğrencilerinin hazırladığı “Reklamları İsteyen Çocuk” adlı tiyatro gösterisini sergilediler. Minik öğrencilerin performansları katılımcılardan büyük alkış aldı. Tiyatro gösterisinin ardından minik öğrenciler sağlıklı besinler ve atık malzeme  defilesi gerçekleştirildi.

Minik öğrenciler sertifikalarını aldı

Büyük beğeni alan defilenin ardından İlçe Sağlık Müdürlüğü Diyetisyeni Eda İlhan Tekin tarafından Sağlıklı beslenme eğitim alan Minik Dahiler Öğlen Gurubu öğrencilerine sertifikaları protokol üyeleri takdim etti. Sertifika töreninin ardından katkılarından dolayı TEMA Vakfı Kocaeli Temsilcisi Nermin Tol ve diyetisyen Eda İlhan Tekin’e ve TEMA Gölcük Temsilcilerine katkılarından dolayı Goncagüller Anaokulu Müdürü Melek Çolak tarafından hediye takdim edildi.

Öğrenciler sebzelerini ekerek can sularını verdiler

Ardından Goncagüller Anaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan atık malzeme değerlendirme etkinliğiyle oluşturulan sergi gezildi ve TEMA Vakfı Kocaeli İl Temsilciğiyle birlikte oluşturulan mutlu üreten çocuk bahçesinin açılışı gerçekleştirildi. Çocukların toprakla bütünleşmeleri ve üretmenin ne olduğunu öğrenmeleri amacıyla hazırlanan bahçenin açılış töreninin ardından minik öğrenciler bahçenin ayrılan kısmında davetliler ile birlikte sebze ekimini gerçekleştirdiler ve can sularını verdikten sonra tören sona erdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.