DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 32°C
Parçalı Bulutlu

Ay, ‘Yüce Allah’ımızı her anımızda anmalıyız’

Ay, ‘Yüce Allah’ımızı her anımızda anmalıyız’

Ay, ‘Yüce Allah’ımızı her anımızda anmalıyız’

İlçemizin sevilen esnaflarından Osman Ay, yaptığı açıklamada her anımızda Allah’ı anmamız gerektiğini vurguladı.

‘Allah kullarından kendisine layık bir şekilde zikredeni anacaktır’

Ay, açıklamasında şunları belirtti: ‘Allah Teala ayet-i kerimesinde şöyle buyuruyor; ‘Nitekim içinizden size ayetlerimizi okuyan, sizi kötülüklerden arındıran, size kitabı (Kur’an’ı)  ve hikmeti talim edip, bilmediklerinizi öğreten bir rasul gönderdik.’ Cenab-ı Hak burada nimetlerini söyledikten sonra biz kullarını iki şey ile mükellef kılmıştır.Zikir ve Şükür. Allah Teala bu çeşit zikirden hangisiyle zikrolunursa, o da kendisine layık bir şekilde zikredeni anacaktır. Bu ifadenin daha iyi anlaşılması için ayet-i kerime farklı yönlerden şöyle izah edilmiştir; ‘Beni taatimle zikrenidiz, bende rahmetim ile sizi zikredeyim.’, ‘Beni dua ile zikredeniz, bende icabet ve ihsan ile sizi zikredeyim.’, ‘Beni dünyada anınız ki, bende sizi ahirette anayım.’, ‘Beni bolluk içinde iken zikredeniz ki, bende sizi başınız darda iken anayım.’, ‘Siz önce benim Rab olduğumu hatırlayın ki, bende sizi sonunda rahmetim ve kulluğuma kabul etme ile hatırlayayım.’ Zikir bazen dille, bazen kalp ile, bazen de azalarla olur’ dedi.

‘Allah’ı zikreden her iki cihanda kazanır’

Açıklamalarını sürdüren Ay, ‘Diğer ibadet mükellefiyetlerinden farklı da olarak zikrin belirlenmiş bir vakti yoktur. Her vakitten yapılabilir. Mesela namaz ibadetlerin en şereflisi olduğu halde bazı vakitlerde kılınması caiz değildir. Bu sözün delili Kur’an’ı Azimü’s-Şan’da, mealen, ‘Onlar ayakta, oturdukları halde ve yanları üzerinde yatarken sürekli, Allah’ı zikrederler.’ buyurulan ayet-i kerimedir. İnsanın belirtilen bu üç halin dışında bir durumu yoktur. Bu ayet-i kerime bütün hali kuşatan bir manayı ihtiva ediyor. Günlük hayatında insan ya ayaktadır, ya oturuyordur ya da yanı üzerinde yatıyordur. ‘Her türlü arzuyu terk ederek beni anın ki ben de kendinizden geçtikten sonra sizi dosdoğru bir hale getirmek suretiyle anayım.” Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: ‘Ademoğlu, Allah’ı zikretmesinden başka Allah’ın azabından onu kurtaracak, daha efdal bir amel işlememiştir.’ buyurmaktadır.  O halde bize düşen elimizden geldiğince Allah’ı anmak, en güzel zikretmektir’ dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.