DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 39°C
Sıcak

Okul yaşının 69 aya çıkarılması VELİLERİ MEMNUN ETTİ

Okul yaşının 69 aya çıkarılması VELİLERİ MEMNUN ETTİ

Yeni eğitim öğretim döneminde okula başlamak yaşı 66 aydan 69 aya çıkartıldı. Bu konu ile ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu açıklama yaparken, bizde ilçemizdeki çocuklu aileler ile bu konu hakkındaki görüşlerini aldık. Çocuklu aileler bu eğitim konusunun olumlu olduğunu ve okula başlama yaşının daha da artması gerektiğini ifade ettiler.

Gülsuyu, “66 ay olan okula başlama yaşı 69 ay olarak yeniden düzenlenecek”

İlçe Milli Eğitim Müdürü konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi: “İlkokula başlama yaşıyla ilgili düzenleme yapılarak ve öğrencilerin gelişim düzeyleri ile bireysel özellikleri göz önünde bulundurularak okula başlayabilmesi sağlanacak. Madde ile 66 ay olan okula başlama yaşı 69 ay olarak yeniden düzenlenecek. Ayrıca öğrencilerin gelişim düzeylerine göre okula erken veya geç başlama hakkı verilmesine ilişkin hususların yönetmelikle belirlenmesine imkan sağlanacak. Gerçek veya Tüzel kişiler tarafından açılan Yükseköğrenim Öğrenci Yurtlarının açılması, işletilmesi ve denetlenmesi, iş ve işlemlerin daha etkin bir şekilde yürütülmesi amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın iznine bağlanacak” dedi.

Dalgıç, “Bu yaştaki çocuklara ödev sorumluluğu vermek doğru değil”

Yeşim Dalgıç, “Milli Eğitim Bakanının bu zamana kadar güzel projeleri oldu. Bunlardan biri de İlkokuluna başlama ayının 66 aydan 69 aya çıkartılması oldu. İlkokula başlama ayı 66 olduğu zaman bazı öğrenciler ve aileler ciddi sıkıntılar yaşadı. Bu sıkıntıları yaşayanlardan biride bendim. 5 buçuk yaş zaten okula başlamak için çok erken yaş. Bu yaştaki çocuklar daha çok oyun çocuğu oluyor. Ders ve ödev bu yaştaki çocuklar için ağır gelebiliyor. Bu yaştaki çocuklara ödev sorumluluğu vermek doğru değil. Zaten ödevlerin çoğunu anneleri yaptığı için çocuklarda öğrenme zorluğu yaşayabiliyorlar.  Bir çocuğun okula başlama ayının bana göre 78 ay olması gerektiğini düşünüyorum. Bu yaşın bir çocuk için en iyi öğrenme yaşı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Küre, “Bir çocuğun okula başlaması için en az 75 ay ve üstü olmasının daha uygun olduğunu düşünüyorum”

Onur Küre, “Okula başlama ayının 66 aydan 69 aya çıkması çok doğru bir karar. Sonuçta bu çocuklar oyun çocuğu ve bir ay bile gelişmelerine çok fayda ediyor. Hatta 69 ay bile bir çocuğun okula başlayabilmesi için erken bir yaş olduğunu düşünüyorum. Bence bir çocuğun okula başlaması için en az 75 ay ve üstü olmasının daha uygun olduğunu düşünüyorum. Oğlum şu anda 48 aylık ve 69 aylık olduğu zaman okula hazır olup olmadığını gözlemleyeceğim ve o şekilde okula başlatacağım. Oğlum bu sene Anaokulu’na başlayarak, eğitim ve öğretim hayatına başlamış oluyor. Dilerim tüm çocuklarımız için eğitim ve öğretim hayatları çok güzel geçer” dedi.

Sökmen, “69 ay bile bir çocuğun okula başlaması için çok erken olduğunu düşünüyorum”

Zeliha Sökmen, ‘’Okula başlama ayının 69 aya çıkarılması çok doğru bir karar. En azından çocuklar bu şekilde biraz daha büyümüş olacak. Çocuklarda bir ayın bile çok önemi var. Torunum normalde bu sene okula başlayabilir. Ama Annesi dilekçe vererek torunumu okula vermeyip, Anaokulu’na verecek. Torunum daha kendisini savunabilecek bir yaşta değil. Bu nedenle böyle bir karar alındı. Önceden çocuklar 7 yaşında okula başlıyorlardı ve kendilerini daha iyi savunabiliyorlardı. 69 ay bile bir çocuğun okula başlaması için çok erken olduğunu düşünüyorum. Bu yaştaki çocuklar ders ve ödev sorumluluğu tam gelişmediği için birçok aile çocuğun ödevini kendisi yapmakta. Bu da çocuğun sorumluluk alma noktasında zayıf kalmasına neden oluyor. Çocuklar ödevlerini kendileri yapmak istemiyor. Alınan bu kararı bizler olumlu buluyoruz. 69 ayda güzel ama daha da arttırılması önemli olacaktır” dedi.

Durukan, “Okula başlama yaşının daha da yükseltilmesi gerektiğini düşünüyorum”

Baki Durukan, “ Bana göre bir çocuğum okula başlama ayının 66 olması çok erkendi. Bunun 69 aya çıkartılmış olması bir nebze iyi ama yinede yetersiz diye düşünüyorum. Ben şahsen kızımın bu kadar erken yaşta okula başlamasını istemem. Daha doğrusu kızım 69 aylık olduğu zaman kızımı gözlemleyeceğim ve okula hazır olup olmayacağına bakacağım. Eğer kızımın okula hazır olduğunu görürsem o zaman okula vermeyi düşünüyorum. Zaten 69 ayda okula verme zorunlu değil diye biliyorum. Aile dilekçe vererek çocuğunu okula vermeyebiliyor ama yinede bu yasanın biraz daha düzenlenmesinin ve okula başlama yaşının daha da yükseltilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.