DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 39°C
Sıcak

Demirtaşlar, ‘Özgül Öğrenme Güçlüğü düzeltilebilen bir durumdur’

Demirtaşlar, ‘Özgül Öğrenme Güçlüğü düzeltilebilen bir durumdur’

Demirtaşlar, ‘Özgül Öğrenme Güçlüğü düzeltilebilen bir durumdur’

Donanma Çağlar Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Faruk Demirtaşlar, yaptığı açıklamada birbirinden önemli bilgiler verdi.

‘En sık  görülen tipi ise Disleksidir’

Donanma Çağlar Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Faruk Demirtaşlar, yaptığı açıklamada, ‘Özgül Öğrenme Güçlüğü Nedir? özgül Öğrenme gülüğü (ÖÖG) bireylerin okuma, yazma, dinleme, anlama, kendini ifade etme ya da matematik alanında yaşıtlarına ve zekasına göre beklenilenin önemli ölçüde altında olmasıdır. Kurumumuza uzun yıllardır Özgül öğrenme güçlüğü çeken çocuklara özel eğitim hizmeti sunmaktayız. Özgül Öğrenme güçlüğünün birkaç tipi vardır; Disleksi; Okuma alanında güçlük, Disgrafi: Yazı alanında güçlük,

Diskalkuli: Matematik alanında güçlük

Özgül Öğrenme Güçlüğünün nedeni nedir?

Özgül öğrenme güçlüğünün nedenleri henüz tam olarak bilinmemekle birlikte, merkezi sinir sisteminin işleyiş bozukluğundan kaynaklandığı ve yapısal olduğu düşünülmektedir.  Kesinlikle zeka geriliği değildir. Özgül öğrenme tanısı almış çocukların zeka düzeyleri ya normal düzeydedir ya da normalin üzerindedir. Özgül Öğrenme tanısı özel standart testler aracılığı ile ruh sağlığı alanında çalışan uzmanlar tarafından konulmaktadır. Okul öncesi dönemde bazı belirtiler olmasına karşın genellikle okul çağındaki çocukların  yüzde 15-20’sine bu tanı konulmaktadır.

Özel Öğrenme Güçlüğü atanışı almış bireylerde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite bozukluğu ile birlikte görülebilir ancak bu ikisi kesinlikle farklı bozukluklardır.

Okul başarıları genel olarak düşüktür. Yaşanılan başarısızlık ve hayal kırıklığı bazen kaygı bozukluğuna ya da özgüven eksikliğine neden olabilmektedir.

Nasıl anlaşılır?

Okuma alanında güçlük, yazı alanında güçlük, matematik alanında güçlük çeken çocuklarımızın velileri kurumumuza, rehberlik araştırma merkezlerine, hastanelere başvurarak çocuğu ile ilgili inceleme yaptırabilirler.

Nasıl Tedavi Edilir?

Öğrenme güçlükler tiplerinin (Disleksi, Disgrafi, Diskalkuli) tıbbi anlamda tedavi anlamda edilebilen bir problem değildir. Herhangi bir ilaç tedavisi yoktur. Özel Öğrenme güçlüğü tanısı almış çocuklar için özel yapılandırılmış eğitimler ve teknikler uygulanmaktadır. Özgül Öğrenme güçlüğü, Psiko -Eğitsel bir yaklaşımla ele alınmadığı takdirde kendiliğinden düzelemez ve bunun için özel eğitimler gereklidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.