DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 40°C
Sıcak

Üniversite, Belediye, Kent Konseyi protokol yaptı VİZYON 2023 PROJELERİ TAMAM

Üniversite, Belediye, Kent Konseyi protokol yaptı  VİZYON 2023 PROJELERİ TAMAM

Üniversite, Belediye, Kent Konseyi protokol yaptı

VİZYON 2023 PROJELERİ TAMAM

Gölcük Vizyon  2023 Projesi kapsamında dün akşam Ford Otosan Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören ile Gölcük Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Kent Konseyi arasında protokol imzalandı. Gölcük Vizyon 2023 Projesi Protokolü imza töreni Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ve Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk’ün katılımı ile gerçekleştirildi ve Türkiye için örnek birliktelikte hayata geçecek projeler açıklandı.

Türkiye’ye örnek olacak projeler açıklandı

Gölcük Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Kent Konseyi birlikteliğinde Gölcük Vizyon 2023 Projesi Protokolü imza töreni gerçekleştirildi. İmza törenine Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Prof. Dr. Elşen Veli, Prof. Dr. Muzaffer Zeren, Prof. Dr. Nigar Pösteki, Prof. Dr. Yasin Kişioğlu, Prof. Dr. Elif Çelebi Öncü, Prof. Dr. Metin Ertunç, Başkan Yardımcıları İbrahim Tektaş, Mehmet Uzun, Şevket Kaba, Ahmet Karadağ, Doç. Dr. Neşe Çakıcı Alp, Doç. Dr. Levent Atalı, Doç. Dr. İsmail Özbay, Dr. Öğretim Üyesi Nejat Akfırat, Dr. Öğretim Üyesi Yarkın Biçer, Dr. Öğretim Üyesi Suhap Şahin, Dr. Öğretim Üyesi Mert Güler, Öğretim Görevlisi Dr. Sevtap Örgel’in katılımı ile gerçekleştirdik.

Şentürk, “9 yıllık süreçte 100’den fazla çok önemli projeye imza atıldı”

İlçemizde sosyal, kültürel, eğitim ve sağlık noktasında 9 yıllık süreçte 100’den fazla çok önemli projeye imza atmış olan Gölcük Vizyon 2023 Projesi Protokolü’nün imzalanması öncesinde açılış konuşmasını Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk yaptı ve şunları söyledi: “Gerçekten heyecanlı ve güzel bir gün. 2023 projeleri 9.yılına ulaştı. Kurumsallaşma adına uzun bir zaman. İnşallah daha uzun yıllar belediyemiz ve üniversitemiz ile birlikte projemiz devam eder. Ben Rektörümüz ve Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.  

Sezer, “Türkiye açısından örnek bir projede belediye olarak yer almaktan büyük mutluluk duyuyorum”

Başkan Ali Yıldırım Sezer ise yaptığı konuşmada, “Gerçekten Gölcük açısından önemli bir gün. 9 yıldır devam eden Vizyon 2023 Projesi kapsamında Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi işbirliğiyle devam eden projede bende kent konseyi üyesi olarak çalışma fırsatı bulmuştum. Aradan zaman geçti şimdi belediye başkanı olarak projenin içerisinde yer almaktan büyük mutluluk duyuyorum. Özellikle 2019-20 dönemi esnasında çalışılacak olan projeler arasında Gölcük kent kimliğinin oluşması anlamında heyecan verici projeler. Saygı değer akademisyenlerimizin akademik bakış açısı projenin içerisinde yer almasının Gölcük açısından büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. Türkiye açısından da örnek bir projede belediye olarak yer almaktan büyük mutluluk duyduğumuzu belirtmek istiyorum, katılımınızdan dolayı da ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.  

Hülagü, “Durmak yok yola devam diyorum”

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ise, “Gölcük Vizyon 2023 projesi adı altında üniversite, belediyemizin, yerel yönetimlerle uzun süreli olan birlikteliğin bir gününde yine sizlerin huzurunayız. Yakın dönemde görevi alan belediye başkanımıza uzun ve yorucu olduğu kadar bu mukaddes yolculukta başarılar diliyorum. Bu sorumluluğu bizden öncede yerine getiren ekibe çok teşekkür ediyorum. Bende rektörlüğümün 2.dönemi 5.yılında birçok ortak projeye imza attık. Gölcük ve civarında yaşayan ve yaşamış olan insanların Türk toplumunun bu yapısını kentin şuandaki en önemli büyük üniversitesinin değerleriyle kucaklaştırıp somut boyutlara çektik. Bu birliktelik Türkiye’de tek. O nedenle üniversitemizin değerli akademisyenleri kendi alanlarında deneyimli bir ekibimiz var. Gölcük Belediyemize yakın ilgisinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Biz sürekli bir şekilde çalışarak, durmak yok yola devam diyorum. İnşallah daha güzel projelerde bu örnek birlikteliği devam ettireceğiz” şeklinde konuştu. Ardından protokol imza törenine geçildi ve şu projelerin devamına ve hayata geçmesi kararlaştırıldı.

Okullarda Ağız ve Diş Sağlığı Taraması

Proje yürütücülüğünü Prof. Dr. Yasin Kişioğlu’nun yapacağı Okullarda Ağız Ve Diş Sağlığı Taraması. Projenin kapsamı ve amacı ise teknolojik gelişmeleri toplumsal ve ekonomik faydaya dönüştürme yeteneği kazanmış bir “refah toplumu” oluşturmak olarak açıklanmıştır. Bu düşünceden yola çıkarak Gölcük Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Kent Konseyi işbirliği ile yapılan Gölcük Vizyon 2023 Sağlık ve Turizm Çalışmaları başlığı altında yapılmasına karar verilen projeler arasında yer alan Kent sağlığı ve güvenliliği için gerekli projeler başlığına yönelik olarak Gölcük ilçesi şehir merkezi ve dışında kalan İlkokullarımızda “Okullarda Ağız ve Diş Sağlığı Taraması” başlıklı projenin faaliyetlerinin yürütülmesi hedeflenmiştir.

Robotik Kodlama Uygulamaları

Proje yürütücülüğünü Prof. Dr. Metin Ertunç’un yapacağı Robotik Kodlama Uygulamaları. Projenin kapsamı ve amacı ise Ortaokul ve lise çağındaki öğrenciler için kodlama diğer adıyla bilgisayar programlama gün geçtikçe popülerleşmektedir. Buradaki temel espri, tüketen nesil yerine üreten, geliştiren ve araştıran bir nesil ile ülkemizin daha ileriye gideceği gerçeğidir.Geleceğimizin teminatı gençlerimizin de bu alanda gelişimi için genç yaşta kodlama eğitimi ve robot eğitimi almaları çok faydalı olacaktır. Bu kapsamda Gölcük ilçesinde eğitim gören lise seviyesinde gençlere Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği lisans öğrencileri tarafından Kodlama-Robotik ve Arduino eğitimi verilmesi amaçlanmaktadır.

Annem ve Öğretmenimle Birlikte Hayatı Öğreniyorum

Proje yürütücülüğünü Dr. Öğretim Üyesi  Nejat Akfırat’ın yapacağı Annem Ve Öğretmenimle Birlikte Hayatı Öğreniyorum projesi. Projenin kapsamı ve amacı ise Gölcük’te 3 yıldır sürdürülen yaşam becerilerini destekleme çalışmalarının Gölcük geneline yaygınlaştırarak uygulamak ve sonuçlarını değerlendirmek.Gölcük Rehberlik ve Araştırma Merkezi işbirliği ile Gölcükte görev yapan psikolojik danışmanlara ve Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans programı 4. Sınıf ve yüksek lisans öğrencilerine (yaklaşık 50 kişi) “Gölcük yaşam becerileri programı”  ve “aile eğitim programı” eğitimi verilmesi. Bu eğitime katılan psikolojik danışmanların, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin belirlenen okullarda eğitimleri uygulaması ve sonuçların değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Park oyunları “Geleceğe oynuyoruz”

Proje yürütücülüğünü Doç. Dr. Levent Atalı’nın yapacağı Park Oyunları “Geleceğe Oynuyoruz” projesi. Projenin kapsamı ve amacı ise Projenin gerçekleştirileceği Gölcük ilçesinde her mahalle de yer alan ilk öğretim okuluna kayıtlı  4. Sınıf öğrencilerinin en yakın ulaşabileceği park içerisinde daha önceden belirlenen alan ve oyun aletlerinde oyun formunda hazırlanan parkurlarda eğlenceli yarışmalar düzenlenmesidir. Kadın ve erkekler ayrı ayrı değerlendirilecektir. Yaklaşık olarak 2000 çocuğa ulaşılması hedeflenmektedir. Öğrencinin oyun formunda katılacağı bu proje ile sosyalleşmesine katkı sağlanacak olup takım çalışmasına yatkınlık kazanmış olacaktır. Park oyunları ile geleceğin yetişkinleri bir araya gelecek ve ailelerde park oyunları ile bir araya gelmiş olacaktır. Spor gibi çok kurallı belli bir yeteneğin gerektiği bir alanda yer alamayan büyük bir çoğunluk park oyunları ile eğlenerek bir araya gelmiş olacaktır.

9. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu

Proje yürütücülüğünü Öğr. Gör. Dr. Sevtap Örgel’in yapacağı 9. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu. Projenin kapsamı ve amacı ise Sempozyumun ana hedefi, seramik sanatçılarının kişisel teknik ve yorumlarını Sempozyum süresince üretecekleri eserler ile aktarmalarını sağlamak ve Kocaeli Üniversitesi ile çevresine sanatsal ve bilimsel katkı sunmaktır. IX. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu kapsamında gerçekleştirilecek olan eserler, Gölcük İlçesi sınırları içerisinde kurulan “Çağdaş Seramik Sanatları Müzesi” ne bağışlanacaktır. IX. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu’nun seramik sanatının imkân ve sınırlarının geliştirilmesine katkı sağlayacağı ve sanatçı, öğrenci, sanatsever arasındaki diyaloglarının arttırılması amaçlanmaktadır.

26. Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu

Proje yürütücülüğünü Dr. Öğretim Üyesi Yarkın Biçer’in yapacağı 26. Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu. Projenin kapsamı ve amacı ise Kent merkezinde, içinde yüzyıllık çınar ağaçları bulunan Değirmendere Çınarlık Meydanı yer alır.  Hizmet sektörüne ait mekanlar ile çevrelenmiş Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda, 1993 yılından beri kısmen aralıklı  olarak  uygulamalı ahşap heykel sempozyumu  gerçekleştirilmektedir. Türkiye’nin en uzun soluklu olan uygulamalı heykel sempozyumu Uluslararası Zühtü Müridoğlu  Ahşap Heykel Sempozyumu’na yurtiçi ve yurtdışından birçok sanatçı katılmıştır. 17 Ağustos 1999 depremini çok  ağır yaşayan Değirmendere’de, çok sayıda can ve mal kaybı yaşanmıştır. Deprem sonrasında yapılan imar planı revizyonu ile kentsel gelişim, mevcut yerleşim güneyine kaydırılmıştır. Değirmendere meydanı ve iskele çevresinde çocuk oyun alanı, kıyı şeridi boyunca, toplanma alanları ve yürüyüş yolları gibi rekreasyon alanları yer almaktadır. Sempozyum tarihi 17 Temmuz-2 Ağustos 2019 olarak belirlenmiştir.

Gölcük Şehir Müzesi

Proje yürütücülüğünü Doç. Dr. Neşe Çakıcı Alp’in yapacağı Gölcük Şehir Müzesi. Projenin kapsamı ve amacı ise bu proje kapsamında, dijital tasarım araç ve olanaklarını kullanarak, Kocaeli Gölcük ilçesi içinde, yapılması planlanan Milli savunma bakanlığından devir alınan 46 dönümlük millet bahçesi dahilindeki arazinin bir bölümüne Gölcük Şehir müzesi mimari projesi tasarlamaktır. Müze, tasarım parametrelerini Gölcük kent dokusundan, tarihinden ve kültürel yapısından alarak çevrilecek, Gölcük’ün yeni ve modern yüzü olacak tamamen Gölcük’e özgü özellikler ile donatılacak ve beraberinde çevre düzenlemeleri tasarlanacaktır. Bu alanın Gölcük halkı için cazibe merkezi olması ve aynı zamanda gölcük tarihinin, kültürünün, yaşam tarzının anlatıldığı bir müzenin gölcük yaşamına dahil edilerek Gölcüklü olma bilincinin oluşması istenmektedir.

Gölcük Sıfır Atık

Proje yürütücülüğünü Doç. Dr. İsmail Özbay’ın yapacağı Gölcük Sıfır Atık. Projenin amacı ve kapsamı ise her geçen gün artan dünya nüfusu ve bu ivmeyle doğru orantılı bir şekilde bu nüfusların çıkardığı atık oluşumu yönetilmesi gereken önemli bir çevresel sorun haline gelmektedir. Gerçekleştirilecek bu projede Sıfır Atık Programlarının nasıl hazırlanması gerektiği, mevcut durum analizinin gerçekleştirilmesi, veriminin arttırılmasına yönelik bilinçlendirme çalışmaları ve atık azaltım politikaları Gölcük ilçesinde bir pilot okul seçilerek gerçekleştirilecektir. Ayrıca pilot okuldaki öğrencilere eğitim çalışmaları gerçekleştirilerek, okulun geri kazanılabilir malzemeler, atık pil, atık yağ gibi malzemeleri teslim edebilecekleri bir merkez haline getirilmesi sağlanacaktır.

Gölcük Vizyon 2023 İşitsel Ve Görsel Haber Paylaşımı

Proje yürütücülüğünü Dr. Öğretim Üyesi Mert Gürer’in yapacağı Gölcük Vizyon 2023 İşitsel Ve Görsel Haber Paylaşımı. Projenin kapsamı ve amacı ise Bu proje Gölcük Vizyon 2023 Projesinin kamuoyu bilinirliğinin arttırmak. Proje ile ilgili olarak yerel ve ulusal düzeyde görüntülü haber servisinin sağlanması, proje bazlı yürütülen çalışmaların görüntülü haber haline getirilmesi projeye olan ilgiyi yükseltmek hedeflenmektedir. Öte yandan radyo spotları ve radyo programları kamuoyu farkındalığı ve medya görünürlüğünün arttırılması amaçlanmaktadır. Kamuoyu farkındalığı ve medya görünürlüğünün artması, yeni ve daha kapsamlı proje fikirlerinin ortaya çıkmasına, bu fikirleri hayata geçirme konusunda katkıda bulunacaktır.

Gölcük El Sanatları Ürünlerinin Sanal Ortamda Pazarlanması

Proje yürütücülüğünü Dr. Öğretim Üyesi Suhap Şahin’in yapacağı Gölcük El Sanatları Ürünlerinin Sanal Ortamda Pazarlanması. Projenin kapsamı ve amacı ise El Sanatları bir milletin kimliğini yansıtan yaşayan belgelerdir. Kökleri çok eskilere dayanan Türk el sanatları,Türklerin Anadolu’ya yerleşmeleri sonucunda çok daha zenginleşmiş ve Türk kimliğini yansıtan en önemli milli mirasımız haline gelmiştir. Bu imkansızlıklar içinde Gölcük el sanatlarını yaşatmaya çabalayan Gölcük halkı ve Belediyesi’nin ürünlerinin yurt içi ve yurt dışında daha geniş kitlelere ulaştırılabilmesi için bir sanal satış portalına ihtiyaç vardır. Bu portal Gölcükteki el sanatlarını yaşatılabilmesi ve tanıtılabilmesinin yanında tescillenmesini sağlayarak, milli değerlerimizin başkaları tarafından çalınarak sahiplenilmesinin önüne geçecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.