DOLAR 6,1437
EURO 6,6530
ALTIN 331,4
BIST 114.676
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 16°C
Hafif Yağmur

Değirmendere’de 10. Uluslararası Kırkyama Şenliği başladı

DÜNYAYA AÇILAN ŞENLİK

Gölcük Belediyesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Kırkyama Şenliği bugün Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda gerçekleştirilen tören ile başladı. 

Gölcük Belediyesi 10.Uluslararası Kırkyama Şenliği & Çalıştayı, 23-24-25 Ağustos 2019 tarihlerinde, Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda gerçekleştiriliyor. Bu yıl Kırkyama Şenliğine Rusya’dan 11, Güney Kore’den 5, Japonya’dan 2, İspanya’dan 1, Makedonya’dan 1, Mısır’dan 1, Türkiye’nin çeşitli illerinden ve birçok noktasından da kırkyama sanatçıları Gölcük’e gelerek, eserleriyle büyük beğeni topladı.

Değerli Sanatçılar Sergi Açtı

Şenlik kapsamında bir birinden değerli sanatçılar; Değirmendere Sanatevi’nde, Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda ve Değirmendere Yalı Evleri’nde birçok sergi açarak, Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda kurulan stantlarla da kırkyama sanatçıları hünerlerini sergiledi. Sergi ve stantlar şenlik boyunca sanatseverlerin beğenisine sunularak, açık kalacak. 1935 Balkan Göçü ile Gelen Çeyizler Sergisiyle de tarihsel bir bakış açışı şenlikte yer aldı. Ayrıca bu yıl ilk kez gerçekleştirilen 1.Ulusal Kırkyama Yarışması’nda, dereceye giren sanat eserlerinin yer aldığı sergi de gerçekleştirildi.

Katılım oldukça yoğun oldu

Bu sene 10. su gerçekleşen Uluslararası Kırkyama Şenliği/ Çalıştayı’na Gölcük Kaymakam Vekili Ahmet Narinoğlu, Gölcük  Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer,  UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof.Dr.Öcal Oğuz, Halk Kültürü ve Sanatı Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şenol,Belediye Başkan Yardımcıları, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ercan Yemen, Gölcük Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Lütfü Yılmaz, İzmit Halk Eğitim Merkezi Müdürü Zeki Kalaç, Gölcük Halk Eğitim Merkezi Müdürü Orhan Temiz, İlçe Turizm Birliği Müdürü Ayşe Dışpınar, GFSD Başkanı İsmail İkiz, Gölcük Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Turnalı, İlçemizin siyasi parti başkan ve temsilcileri, dernek başkanları, Türk ve yabancı sanatçılar katılım sağladı.

İlk konuşmayı Türk Sanatçılar adına Dinçel yaptı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programda ilk konuşmayı Türk Sanatçılar adına Neşe Oğuz Dinçel yaptı. Dinçel,  “ Öncelikle burada olmaktan çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Bugün burada dünyaya sesi duyulan Kırkyama Şenliği’nin açılışını gerçekleştiriyoruz. Böylesine güzel bir şenliğe imza atan başta Gölcük Belediyemize ve emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum’ dedi.

Hanafy, ‘Türkiye’de misafirperverlik bir adettir ve misafirperverlik ile tanınıyorsunuz’

Ardından düşüncelerini dile getiren Mısırlı Sanatçı Ekramy Hanafy, şunları söyledi: ‘’Öncelikle bugün burada bulunduğum için çok mutluyum. Hepinize çok teşekkür ederim. Özellikle çalışmayı yürüten ekibe çok teşekkür ederim. Bizim yanımızdalar ve bize destek veriyorlar. Türkiye’de misafirperverlik bir adettir ve misafirperverlik ile tanınıyorsunuz. Bunun için çok mutluyum. Burada bulunan bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. İyi bir dostluğumuz var. Burada bulunduğum için gurur duyuyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Musli, ‘Bu şenliklere 10 yıldır katılıyorum ve kendimi artık Gölcüklü hissediyorum’

Uluslararası Kırkyama Şenlikleri’ne katılan Makedonyalı sanatçı Suzana Musli, “ Bu sene yeniden Bu şenliğe katılmaktan son derece mutluyum. Sizlere tüm Balkan Ülkelerinden selamlar getirdim. 10. Kırkyama Şenlikleri açılışını tekrar açtığım için çok mutluyum ve hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Belediye Başkanımıza ve bu şenlikte emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Bu şenliklere 10 yıldır katılıyorum ve kendimi artık Gölcüklü hissediyorum. Şenliklerimiz şerefle, saygıyla başladı ve şenlikle bitmesini bekliyorum. Yani bir daha kadınların ne kadar güçlü olduğunu, kaç ülkeyi birleştirdiğini görüyoruz. Bu nedenle tüm kadınlara çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Sayın Belediye Başkanımızdan Makedonya’da gerçekleştirilecek olan festivalimize Gölcüklü hanımları da götürmenin iznini istiyorum” dedi.

Sezer, ‘Gönül köprüsü oluşturuyoruz’

10. Uluslararası Kırkyama Şenliği’nde konuşmasını gerçekleştiren Gölcük belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “ Sevgili konuklar öncelikle davetimize katılım sağladığınız için sizlere çok teşekkür etmek istiyorum. Bugün şenliğimizin 10.sunu yapıyoruz. Güzel olan da bu. Yaparsınız, saman alevi gibi yanar ve söner. Ama bir başka şekilde başlarsınız, her yıl güçlenerek devam ettirir ve yola devam edilir. Farklı ülkelerden sanatçılarımız, çeşitli illerimizden gelen sanatçılarımız burada buluştu. Bugün burada birçok sanatçımız, etkinliğe katkıda bulunacak. Yerel yönetimlerin yapmış olduğu hizmetlerin en önemli yanı da bu. Kültürel ve sanatsal etkinliklerle toplumumuzun farklı kesimlerinden insanları, yabancı ülkelerdeki insanları burada birleştirerek ve gönül köprüsü oluşturuyoruz. Ben bu güzelliği yaşatan tüm sanatçılara teşekkür ediyorum. Böyle bir festivali başlattık. Organizasyona olan katkılarınız da oldukça önemli. Tüm sanatçılarımıza teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyorum. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Oğuz, ” Kırkyama bugün modern bir sanata dönüşmüş’’

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof.Dr.Öcal Oğuz, “Her şeyden önce burada bulunmaktan ötürü çok mutlu ve gururluyum. UNESCO kültür çalışmaları içerisinde kültürel mirasın korunması, canlandırılması ve aktarılması oldukça önemli.  Bu festival de oldukça önemli bir yere sahip. Çünkü teması, bizim çok kadim sanatlarımızdan, gündelik hayatımızın bir parçası olan yamadan kırkyamaya yürüyen bir yoldan geliyor. Kaybolmakta olan köylülüğün kaybolan değerlerini anlatıyor. Kırkyama bugün modern bir sanata dönüşmüş. Bu el sanatının köklerine doğru gidersek kendine yeten bir ekonominin, çağdaş kentin geri dönüşüm dediği, tüketim kültürüne bir tür cevap olan yamadan kaynaklandığını görürüz. Sanatçılar bu geleneği aktarıyor. Bu tekniği geliştirip yaşatması, bu tür etkinliklerle alakalı. UNESCO’nun kültür programları, bu festivali çok önemli buluyor. Kültür programları çerçevesinde bu etkinliklerin çok önemli bir yeri var. Bu festivalin uzun soluklu olmasını dileyerek festivale ev sahipliğini yapan Gölcük Belediyesi’ne, emeği geçen tüm kurum, kuruluş ve kişilere teşekkür ediyorum” dedi.

Kaymakam Vekili Narinoğlu, “Tüm bunlar bir sanat eseri”

Gölcük Kaymakam Vekili Ahmet Narinoğlu, “Bildiğiniz gibi Gölcük’te kültürel değerlerin yaşatılması hususunda birçok çalışma yapılıyor ve bu çalışmalar da bölgemizde kaybolmaya yüz tutan kültürel değerlerin yeniden yaşatılması ve genç nesile aktarılmasına vesile oluyor. Ahşap heykel, seramik çalışmaları, rahvan at yarışı, bölgesel ürünlerin tanıtılması, şu an içinde bulunduğumuz etkinlik de bunlardan bazıları. Eğer toplumumuza kültüre değerlerimizi yaşatırsak, gençlerimize aktarırsak kültürel varlıklarımız kaybolmaz. Bunun aksine bir davranış da birçok kültürel değerin kaybolmasına neden olur. Gerçekten kırkyama çalışmaları, bir evdeki artık değerlerin veya geri dönüşümün sağlanması konusunda önemli bir çalışma. Toplumun üzüntüsünün, sevincinin, mutluluğunun, acısının sanata aktarıldığı psikolojik bir durum ve güzel bir sanat eseri. Tüm bunlar bir sanat eseri. Bunda daha çok kadınlarımızı görüyoruz. Kırkyama kendi toplumumuzda, Orta Asya Türk kültüründe önemli bir yere sahip. Bu önemli sanat dalları, birçok toplumu etkiliyor. Ben emeği olan herkese, katkı sunan tüm kurum ve kuruluşlara, sanatçılarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

Şenol, ‘Kırkyama yaratıcı Türk kadını demektir’

Halk Kültürü ve Sanatı Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şenol, ‘Öncelikle bugün burada bulunmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Halk Kültürü mirası ürünleri kulaktan kulağa, kuşaktan kuşağa aktarılarak üretilen, yaşatılan ve gelecek kuşaklara devredilen canlı bir mirastır.  Kırkyama Geleneğin yaşatılması ve aktarılması demektir. Kırkyama israfı önleme demektir. Kırkyama yoklukla mücadele demektir. Kırkyama yaratıcı Türk kadını demektir. Ve Kırkyama sizlerle yeniden başak veren kültür demektir. El Emeği Göz Nuru demektir. Buna inanarak Kırkyamayı gelenekselleştiren ve yaygınlaştıran Gölcük Belediyesini, Geçmişte ve bugün bu etkinlikleri sürdüren değerli Belediye Başkanlarını, Emeği geçen tüm çalışanlarını ve bunu yaşatan değerli hanımefendileri, siz katılımcıları içtenlikle kutluyor ve saygılarımı sunuyorum. 

Plaket takdimi yapıldı

Konuşmaların ardından UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof.Dr.Öcal Oğuz’a, Halk Kültürü ve Sanatı Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şenol’a günün anlam ve önemine ait teşekkür plaketi takdim edildi. Ayrıca Serginin açılışına özel, Uluslararası Kırkyama Şenliği anı kütüğüne 10. Yıl plaketi Başkan Sezer tarafından çakıldı.

Sergide ki eserler oldukça beğenildi

Sergi açılışının ardından Gölcük Kaymakam Vekili Ahmet Narinoğlu, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof.Dr.Öcal Oğuz, Halk Kültürü ve Sanatı Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şenol ve beraberindekiler yerli ve yabancı Sanatçıların eserlerinin yer aldığı stantları gezdi. Şenliğe katılım sağlayanlar eserleri oldukça beğendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.