DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
ALTIN 458,62
BIST 9,7897
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 33°C
Parçalı Bulutlu

İlköğretim Haftası Anıtpark ve Piri Reis İlkokulu’nda COŞKUYLA KUTLANDI

İlköğretim Haftası Anıtpark ve Piri Reis İlkokulu’nda  COŞKUYLA KUTLANDI

İlköğretim Haftası Anıtpark ve Piri Reis İlkokulu’nda

COŞKUYLA KUTLANDI

Tüm yurtta oluğu gibi ilçemizde de geçtiğimiz hafta yeni yönetmelik doğrultusunda okullar açılmış ve öğrenciler eğitim öğretime başlamıştı. İlköğretim Haftası’nın Eylül Ayının 3. Haftası olması münasebetiyle 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının resmi açılışı dün Anıtpark ve Piri Reis İlkokulu Bahçesinde düzenlenen programlar ile kutlandı.  

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan karar ile 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında sömestr tatilinin yanı sıra 1. ve 2. Dönem içerisinde eğitime birer hafta ara verileceği için bu yıl okullar bir hafta erken başladı.  Eylül ayını üçüncü haftasında kutlanan eğitim- öğretim yılı resmi açılışı bu sebeple dün Anıtpark ve Piri Reis İlkokulu’nda düzenlenen programlar ile gerçekleştirildi.

Katılım oldukça yoğun oldu

Anıtpark ve Piri Reis İlkokulu’nda İlköğretim Haftası dolayısıyla yapılan programlara Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Lütfü Yılmaz, Gölcük İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Mahir Sarıdağ, Gölcük İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Özdemir, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, AK Parti Gölcük İlçe Başkanı Çetin Seymen, kaymakamlık daire müdürleri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Mehmet Arslan ve gaziler, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katılım gösterdi.

Tören ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı

İlköğretim Haftası kutlama programı ilk olarak Anıtpark’ta Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu tarafından  Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Ardından bir dakikalın saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile birlikte Anıtpark’taki tören sona erdi ve Piri Reis İlkokulu bahçesinde gerçekleştirilen programla devam etti.

Kaya, “Amacımız, Büyük Önder’in belirttiği gibi ‘Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ nesiller yetiştirmek”

Piri Reis İlkokulu’nda gerçekleştirilen program bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını  Piri Reis İlkokulu Müdürü Güven Kaya gerçekleştirirken Kaya Konuşmasında, “İlköğretim, öğrencileri hayata ve üst öğrenime hazırlayan en önemli basamaktır. Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren Başöğretmen Atatürk’ün önderliğinde başlatılan okuma-yazma ve eğitim seferberliği, yıllar geçmesine rağmen artarak devam etmektedir. Atatürk’ün Türk ulusuna hedef olarak gösterdiği çağdaş ülkeler seviyesine ulaşmanın tek yolu, toplumun eğitilmesinden geçer. Okul; müdürü, öğretmeni, öğrencisi, velisi ve tüm çalışanı ile sıcak bir yuvadır. Bu yuva, gelecekteki yaşamımızın ve mutluluğumuzun hazırlayıcısıdır. Öğrencilerin bazıları yeni bir okula başlamanın, yeni bir öğretmenle karşılaşmanın, yepyeni arkadaş topluluğuna girmenin heyecanını yaşıyor. Biz öğretmenler ise yeni bir eğitim-öğretim yılının ilk gününde ülkemizin geleceği çocuklarımızla birlikte olmanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Amacımız, Büyük Önder’in belirttiği gibi ‘Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ nesiller yetiştirmek, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulabilen, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen, dinamik, özgüvenli bir nesil yetiştirmektir. Bu anlamda ülkemizin geleceği, geleceğimizin güvencesi olan öğrencilerimizin, bu uğurda büyük emek veren meslektaşlarımın 2019-2020 eğitim-öğretim yılının başarılarla dolu bir yıl olmasını diler, sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.

Gülsuyu, “Muasır medeniyetler seviyesine ulaşacaksak buna anca eğitimle ulaşabiliriz”

Ardından söz alan Gölcük İlçe Mili Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu konuşmasında , “Hepimizin 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı hayırlı olsun. Okullar, öğrencilerimizin eğitim yuvasıdır, buradan güzel bilgiler almanızı diliyorum. Mutlaka iyi şeyler öğrenmeye çalışın ve öğretmenlerinizi sevin. Çocuklar bizim geleceğimizdir. Muasır medeniyetler seviyesine ulaşacaksak buna anca  eğitimle ulaşabiliriz.  Değerli veliler, bırakın artık çocuklarımız okula başladı. evet ilgi tamam, ihtimam tamam ama çocukları da fazla sıkmayın. Bırakın okul ve öğretmenler, çocuklarımızı yetiştirecektir. Bunu yaparken okuldan ilgisiz ve habersiz de kalmamalıyız. Okula ortak olmalıyız ama okulun önüne geçmemeliyiz. Çocuklar yapabildiklerini yapsın, yapamadığını bıraksın. Bu bir tespittir, gereken yapılacaktır. Tarihimize bağlı bireyler olarak sorunsuz ve iyi bir yıl temenni ediyor, hepinize saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Sezer, “Eğitim ve öğretimin Gölcük’te en üst kademeye çıkması adına göstereceğiniz gayretin devamını temenni ediyorum”

Ardından sözü alan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “ Az Önce Milli Eğitim Müdürümüzün bahsettiği gibi yeni haftamızın ve yeni eğitim öğretim yılımızın  ilk günündeyiz. Bizim neden okula gittiğimizi öncelikle anlamamız gerekiyor. Bizim genetik kodlarımız var ve bunlar atalarımızdan miras olan, gelecek nesile aktaracağımız biyolojik bir özelliktir. Bizim kültürümüz ve milli-manevi değerlerimiz var. Başöğretmen Atatürk’ün hedef olarak göstermiş olduğu çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkma amacımız var. Biz nasıl ki genetik kodlarımızı doğal olarak taşıyorsak bütün insanlığın birikimini de ancak okulda öğrendiklerimizle öğrenebilir ve aktarabiliriz. Bir tuğla var, bu tuğlayı bizden önce öğretmenler yerleştirmiştir. Siz bunun üzerine bir tuğla daha vereceksiniz. Okul sizi hayata hazırlamakla kalmayacak, aynı zamanda bizim temel amacımız olan demokratik bir hukuk devletini gerçekleştirmenin esaslarını da yine burada okulda öğreneceksiniz. Ben tüm öğretmenlerimize saygılarımı sunuyor, öğretmen ve öğrencilerimize başarılar diliyor, eğitim ve öğretimin Gölcük’te en üst kademeye çıkması adına göstereceğiniz gayretin devamını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Karabulut, “Başarılı bir nesil yetiştirmek, öğretmen-öğrenci-veli üçgeninden geçer”

Programda son olarak bir konuşma yapan Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, “İnsanları diğer canlılardan ayırt eden en önemli unsur, kendini geliştirme ve düşünme yeteneğidir. Bunu da ancak eğitimle gerçekleştirebiliriz. Okullarımız, çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğe yetişmeleri için hazırlanan en uygun mekanlardır. Öğrenciler, yeni bir eğitim-öğretim dönemine girmenin heyecanında. Öğretmenlerin sizlere aktardığı hususları en iyi şekilde dinleyeceğinizden eminiz. Ancak her şey müfredat değil. Okulda aldığınız eğitimin dışında Başöğretmen Atatürk’ün gösterdiği hedefe ulaşabilmek için elinizden geleni göstereceksiniz. Teknolojiyi kullanacaksınız ama esiri olmayacaksınız. Kendinizi geliştirmek için hep kitap okuyacaksınız. Bizler, hepimiz öğretmenlerin eseriyiz. Bütün meslek mensupları, sizlerin eğitiminden geçti. Bu sorumluluğu yerine getirirken sorgulayan, araştıran, ezberden uzak, kendisini ifade eden bir nesil yetiştirmenizi istiyorum. Öğretmenlik fedakarlık gerektiren bir meslektir. Velilerimiz de lütfen okul ve öğretmenlerimizle ilişkilerini üst seviyede tutsun. Çocuklarımıza okuldaki gününün nasıl geçtiğini soralım. Okul aile birlikleri, eğitim sistemimizde çok önemli bir konuma sahip oldu. Bundan hareketle irtibatı kesmemeleri gerekir. Başarılı bir nesil yetiştirmek, öğretmen-öğrenci-veli üçgeninden geçer. Ben bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim-öğretim dönemimizin hepimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Minik öğrencilerin gösterisi büyük beğeni aldı

Protokol konuşmalarının ardından Piri Reis İlkokulu 4/B sınıfı öğrencilerinden Elif Ülkü Kale “İlköğretim Haftası” adlı şiirini okudu. Ardından Piri Reis İlkokulu 2/E sınıfı öğrencileri hazırlamış oldukları “ Atatürk ve Bayrak” adlı gösteriyi sundular. Minik öğrencilerin sunmuş oldukları gösterinin ardından oluşturdukları Atatürk ve Bayrak Koreografisi protokol üyeleri ve katılımcılardan büyük alkış aldı. Minik öğrencileri gösterinin sonunda ellerindeki Ay Yıldızlı balonları gökyüzüne bırakmaları ile gösterileri son buldu. Ardından okulun 4. Sınıf öğrencileri 1. Sınıf öğrencileri için hazırladıkları hoş geldiniz şiirini okudular ve tören öğrencilerin protokol üyelerine çiçek takdiminin ardından sona erdi.

Haber: Serap DURUKAN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.