DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

İlçe Sağlık Müdürü Dr. M. Sabri Medişoğlu’dan önemli çağrı “ÇOK İLAÇ DEĞİL AKILCI İLAÇ KULLANIMI SAĞLIĞINIZI YERİNE GETİRİR”

İlçe Sağlık Müdürü Dr. M. Sabri Medişoğlu’dan önemli çağrı “ÇOK İLAÇ DEĞİL AKILCI İLAÇ KULLANIMI SAĞLIĞINIZI YERİNE GETİRİR”

İlçe Sağlık Müdürü Dr. M. Sabri Medişoğlu’dan önemli çağrı

“ÇOK İLAÇ DEĞİL AKILCI İLAÇ KULLANIMI SAĞLIĞINIZI YERİNE GETİRİR”

İlçe Sağlık Müdürü Dr. M. Sabri Medişoğlu 11-17 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası münasebetiyle ilaç kullanımı ile ilgili önemli açılamalarda bulundu. Medişoğlu yaptığı açıklamada, “ Çok ilaç değil akılcı ilaç kullanımı sağlığınızı yerine getirir” dedi.

“Gereksiz yere antibiyotik tüketiminin yarardan çok zararı vardır”

İlçe Sağlık Müdürü Dr. M. Sabri Medişoğlu yaptığı açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımıyla, Akılcı İlaç Kullanımı, kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre; uygun ilacı, uygun süre ve dozda, en düşük fiyata ve kolayca sağlayabilmeleri olarak tanımlanmaktadır. Bu konu niye bu kadar önemlidir. Çünkü, akılcı olmayan ilaç kullanımı nedeniyle hastalık ve ölümlerde artış görülür. İlaçların yan etki riskleri artar. İlaçlara karşı direnç gelişir ve artık elimizdeki bu ilaçlar hastalıklara etki etmezler. Bu sebeple yeni tedavi seçeneklerine ihtiyaç artar. Ve ülke kaynaklarının gereksiz tüketilmesiyle temel sağlık ihtiyaçlarına bile ulaşmada zorluklar yaşayabiliriz. Bu sebeple Hekim, Eczacı, Hasta/ Hasta yakını ve Medya’ya büyük sorumluluklar düşmektedir. Gereksiz yere antibiyotik tüketimi, ilacı doğru vakitlerde almamak, yanlış şekilde kullanmak, ilacı erken bırakmak ya da haddinden fazla kullanmak gibi ilaç kullanımında dikkatsiz, özensiz davranılması, gerekmediği halde enjeksiyon ile tedavi olunulması, gereksiz ve uygunsuz vitamin, takviye gıda vb. kullanımı, ilaç-ilaç etkileşimlerinin veya besin-ilaç etkileşimlerinin ihmal edilmesi uygun olmayan ilaç kullanım şekillerindendir” dedi.

“Son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır”

Medişoğlu sözlerinin devamında, “Hasta olunduğu zaman tedavi için ilaca ihtiyaç duyulup duyulmadığını doktor belirlemeli ve ilaç tedavisi gereken durumlarda kullanılacak olan ilaca ve nasıl kullanılacağına doktor karar vermelidir. Unutulmamalıdır ki birine iyi gelen bir ilaç, başka birine iyi gelmeyebilir. İlaç yazımı konusunda doktora baskı kurulmamalıdır. Gereken ilaç ve ürünler sadece eczaneden temin edilmeli, internet, tv gibi yollarla ilaç/ürün satın alınmamalıdır. İlaçların saklanması da ilacın kullanma talimatında belirtilen şekilde olmalıdır. Her ilacın bir son kullanma tarihi vardır. Son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Her insanın bünyesinin farklıdır  ve her insanın farklı şeylere alerjisi olabilir.  Bu yüzden ilaç kullanımı sırasında görülebilen yan etkiler farklı farklıdır. İlaç kullanırken vücutta fark edilen yeni değişimler (kaşıntı, döküntü, kızarıklık, bulantı, çarpıntı, ağrı, yüksek ateş gibi) ile ilgili doktor ve eczacı bilgilendirilmelidir” dedi.

“Her ilacın kullanımı fayda-zarar terazisine göre karar verilir”

Akılcı olmayan ilaç kullanımının başında gereksiz yere antibiyotik kullanımının geldiğini ifade eden Medişoğlu, “ Enfeksiyon hastalıklarının antibiyotik kullanma eğilimi yaygındır. Ancak enfeksiyon hastalıkları pek çok mikrop (virüsler, mantarlar vb.) tarafından da oluşabilir. Mesela toplumda en sık görülen solunum yolu enfeksiyonlarının %90’ dan fazlası virüsler tarafından oluşur. Yine grip bir virüs enfeksiyonudur. Antibiyotikler ise sadece bakterilere karşı etkili olan ilaçlardır. Antibiyotikler, diğer etkenlerle oluşan enfeksiyonlarda işe yaramadıkları gibi gereksiz antibiyotik kullanılması antibiyotik direncine neden olur.  Bunun sonucunda ise, daha sonra antibiyotiğe ihtiyaç duyulduğunda antibiyotikler işe yaramazlar. Bu ise bir ölüm-kalım savaşında bizim silahsız kalmamız demektir. Bu yalnızca antibiyotiği uygun olmayan biçimde kullanan kişi için değil, sonradan dirençli bakteriye yakalanma riski olan herkes için bir tehlike oluşturmaktadır. Her ilacın kullanımı fayda-zarar terazisine göre karar verilir. Gereksiz antibiyotik kullanımı durumlarında terazide sadece zarar kefesi dolu olur”.

‘’Antibiyotikte değil, sağlığınızda ısrarcı olun”

Medişoğlu son olarak, “ Antibiyotiklerin gereksiz ve yanlış kullanılmasının önüne geçmek için Türkiye genelinde “Akılcı İlaç Kullanımı Kampanyası” başlatılmıştır. Kampanya kapsamında, televizyonlarda çeşitli kamu spotları yayımlanmakta, halka yönelik seminerler ve hekimlere yönelik eğitimler verilmektedir. Biz de İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak bu konuda ilçemiz içinde gerekli eğitimlerin verilmesine destek olmaktayız. Farkındalık oluşturmak için etkinlikler düzenlemekte, düzenli olarak sokaklarda kurduğumuz stantlarımızda vatandaşlarımızı bu konuda bilinçlendirmekte, eğitici broşürler dağıtmaktayız. ‘’Antibiyotikte değil, sağlığınızda ısrarcı olun” gibi afişleri de tüm sağlık tesisleri ile eczanelerde ve halkın rahatlıkla görebileceği yerlere asıyoruz. Bu konuda tüm halkımızdan destek bekliyoruz. Birlikte daha sağlıklı yarınlara yürümeliyiz” dedi.

“Gölcük’te az antibiyotik yazan 3 doktora ödül verildi”

Akılcı ilaç kullanımı konusunda İl ve İl Müdürlükleri olarak çalışmalarını aralıksız devam etiklerini ifade eden İlçe Sağlık Müdürü Dr. M. Sabri Medişoğlu, RBS (reçete bilgi sistemi) 2019 yılı verilerine göre Kocaeli’de en az antibiyotik reçete eden hekimlere teşekkür belgesi takdim töreni düzenlendi. Düzenlenen törende ilçemizde görev yapan üç aile hekimi Feyime Yaşaroğlu, Mustafa Kara ve Mehmet Orhan Ahi’ ye İl Sağlık Müdürlüğü tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak hedefimiz, ilçemizde akılcı ilaç kullanımı konusunda yapılan çalışmaları geliştirerek halkımızın bu konudaki duyarlılığını ve farkındalığını arttırmak, antibiyotik kullanım oranını en aza indirmektir” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.