DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 24°C
Az Bulutlu

Şehit Volkan Tantürk Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Üstün Başarısı

Şehit Volkan Tantürk Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Üstün Başarısı

Şehit Volkan Tantürk Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Üstün Başarısı

Şehit Volkan Tantürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin, Erasmus+Mesleki Eğitim Hareketliliği Akreditasyon Belgesi’ni (VET Mobility Charter) alması dolayısıyla, Geçtiğimiz gün Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi’nde lansman toplantısı düzenlendi.  

Lansman toplantısına katılım yoğun oldu

Ford  Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi’nde yapılan lansman toplantısına Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Karadağ, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şeref Bölükbaşıoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Yakup Alptekin, Abdülhalik Köse ve Ozan Baş, TOBB Kadın Girişimciler Derneği Başkanı ve Atlas Tersanesi İdari Direktörü Dilek Çınar, Okul Müdürü Metin Yalaz ve okul yönetimi, okul öğretmenleri ve davetliler katılım gösterdi.

“BU DAHA BAŞLANGIÇ”

Gerçekleşen toplantıda ilk olarak sözü alan Okul Müdürü Metin Yalaz, “VET Mobility Charter Akreditasyon Belgesi, okulumuza, öğretmen ve öğrencilerimize, ilçemize ve ilimize hayırlı olsun. Bu belge sayesinde okulumuz, Türkiye’deki 10 okul arasına girmiştir. Uluslararası okul etiketi almaya hak kazanmıştır. Okulumuz ülkemizde 10 okul içine girdiği gibi Avrupa’da da 120 okul içindeyiz. Bu, okulumuzun geçmişten bugüne kadar yapmış olduğu AB projeleri, elde ettiği başarılar karşılığında okulumuza verilmeye değer görülmüştür. İçinde yaşadığımız ilçemiz, ilimiz, birçok yabancı ortaklık kuruluşun bulunduğu, yatırımın yapıldığı bir bölgedir. Bu kuruluşlarda çalışan personelin bizim okullarımızdan yetişip üretimin içine kazandırıldığı düşünülürse, öğrencilerimizin yurtdışına çıkarak yabancı ülkelerdeki insanların, çalışma kültürleri ve işe bakış açılarını öğrenebilecekleri gibi oradan gelecek öğrenci ve öğretmenlerin de bizi tanıması, çalışma mantığımızı, kültürümüzü tanımalarına imkan sağlayacak bir belgedir. Bu çalışmalarda yer alan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Bu daha başlangıç. Buraya gelerek bizleri onurlandırdığınız için teşekkür ederim” dedi.

ABAYHAN İSTATİSTİKLERİ PAYLAŞTI

Bilişim Teknolojileri Alanı Öğretmeni Gökhan Cihan Abayhan, yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi: “Akreditasyon belgesinin özelliklerini anlatmadan önce bazı istatistik bilgiler vermek istiyorum. Orta öğretimde devam eden 5 milyon 689 bin öğrencimiz mevcut. Yüzde 35’lik kısmı, meslek liselerinde eğitim alıyor. Meslek liseleri ve teknik eğitim mezunu öğrencilerimizin 2017 verilerine göre erkeklerin yüzde 82’si, 2018 verilerine göre ise yüzde 82’3’ü işgücüne doğrudan katılım göstermekte. Mezunlarımızdan kız öğrencilerimizinse 2017 verilerine göre yüzde 41, 2018 verilerine göre yüzde 42’3’ü doğrudan işgücüne katılım göstermektedir. Şu an ülkemizde 3 bin 636 tane mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu mevcut. Bunlardan 2 bin 552 tanesi mesleki ve teknik Anadolu liseleridir. Mesleki ve teknik Anadolu liselerinde şu an meslek lisesi öğretmeni sayısı, tüm öğretmenler içerisinde 130 bin 372’ye ulaşmış durumdadır. Meslek liselerinde öğretmen başına 15 öğrenci düşmekte. Meslek liselerimiz, 54 dalda, 199 alanda öğrencilerimize eğitimlerini sürdürüyor.”

“ARADA BİR ELEMAN YETİŞTİRMEYELİM, ARANAN ELEMAN YETİŞTİRELİM”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu ise, “Biz okullarımızda kalifiye eleman yetiştiriyoruz diye söylüyoruz. Arada bir eleman yetiştirmeyelim, aranan eleman yetiştirelim. Bizim düşüncemiz bu doğrultuda. Bu programa katılan herkese teşekkür ediyorum. Bunlar söylendi ama algı ve imaj önemli. Biz bu imajı oluşturmalıyız. Burada her birinizin meslek lisesi ile ilgili olarak imaj ve algısında güzel bir eğitim olduğunu düşündürebiliyorsak ne mutlu bize. Akreditasyon belgesi yeni bir olay değil. Geçmişten gelen bir akışın neticesidir. İnşallah bundan sonra daha güzel, daha iyi, algı ve imajın daha iyi olduğu limanlara yöneliriz. Her birinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

“EZBERDEN UZAK BİR EĞİTİM ALMIŞ BİREYLER YETİŞTİRECEĞİZ”

Toplantıda son söz alan Kaymakam Karabulut, şunları dile getirdi: “Güzel ve anlamlı günde sizlerle birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Eğitim, her toplumun ve devletin, üzerinde ciddi bir şekilde durması gereken bir durum. 18 milyon genç, okullarımızda eğitim görüyor. Eğitimin kalitesini arttırmak durumundayız. Ülkemizin ihtiyacı olan alanlarda eğitimleri yoğunlaştırmamız gerekiyor. Meslek liselerini, bu anlamda oldukça önemli görüyoruz. Öncelikle kamuoyunda meslek liselerine olan bakış açısını değiştirmek durumundayız. Meslek liselerine talebi arttırmamız lazım. Söz konusu lisemiz gibi rol model olan okullarımızın sayısını arttırmamız gerekiyor. Bu anlamda geliştirilen, yapılan çalışmalar oldukça manidar. Ben ilçe kaymakamı olarak yapılan sunumdan ciddi mutluluk duydum. 10 milyon euroluk bütçeden bahsedildi. Bu çok ciddi bir rakam. Bu projelerin geliştirilmesi ile beraber biraz önce örneklerini gördüğümüz, hayalinin peşinden koşan, ezberden uzak bir eğitim almış bireyler yetiştireceğiz.”

“ÖĞRENCİLERİMİZİN MOTİVASYONLARINI ARTTIRMALARINI TEMENNİ EDİYORUZ”

Kaymakam Karabulut sözlerinin devamında, “Bu duygu ve düşüncelerle projenin ve akreditasyon belgesinin alınmasında emeği geçen başta okul yöneticisi arkadaşlarımızı, öğretmen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. Yapay zeka ile ilgili çok güzel çalışmalar yapılmış. Teknik üniversite seviyesine yaklaşan bir çalışma olmuş. Bölgemiz, coğrafyamız buna çok uygun. Marmara Bölgesi, sanayi ve teknolojinin kalbi. Öğrencilerimize staj imkanı sağlayarak okul idarecilerimizin, öğrencilerimizin motivasyonlarını arttırmalarını temenni ediyoruz. Bu birlikteliği sağlarsak daha başarılı sonuçlar alacağımızı düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.