DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 17°C
Sağanak Yağışlı

Ford işçileri vardiya çıkışı eylem yaptı ZAM ORANI YÜKSELTİLMELİ

Ford işçileri vardiya çıkışı eylem yaptı ZAM ORANI YÜKSELTİLMELİ

Ford işçileri vardiya çıkışı eylem yaptı

ZAM ORANI YÜKSELTİLMELİ

Türk Metal Sendikasına bağlı Ford fabrikası işçileri, Türk Metal Sendikası ile işveren arasındaki toplu iş sözleşmelerinde anlaşma çıkmaması nedeniyle geçtiğimiz gün 00.00- 08.00 vardiyası çıkışı fabrika önünde eylem yaptılar. Türk Metal Sendikası Başkanı Mehmet Şener’in de katıldığı eylemde, sendika yetkilileri zam oranı yükselene kadar eylem yapmaya devam edeceklerini ifade ettiler.

İşçiler, ‘Direne direne kazanacağız’ sloganları attı

Türk Metal Sendikası ile işveren arasındaki toplu iş sözleşmelerinde anlaşma çıkmamıştı. Toplu iş sözleşmesiyle ilgili görüşmeler geçtiğimiz haftalarda yeniden başlasa da bir anlaşma şuan için beklenmiyor. Binlerce işçinin üye olduğu Türk Metal Sendikasına bağlı fabrikalarda da eylemler sürüyor. Geçtiğimiz gün 00.00-08.00 vardiyasında çalışan Ford Gölcük fabrikasında işçiler, MESS’in dayatmalarına karşı tek ses oldu. Türk Metal Sendikası Gölcük Şube Başkanı Mehmet Şener’in de katıldığı eylemde işçiler sloganlar atarak MESS’i ve işvereni uyardı. Ellerinde pankartlarla birlikte servislerin kalktığı noktaya kadar yürüyen işçiler, ‘Direne direne kazanacağız’ sloganları attı.

“Umudumuz, soframıza fazladan bir dilim ekmek daha koymaktı”

Eylemde bir konuşma yapan Türk Metal Sendikası Gölcük Şube Başkanı Mehmet Şener, “ Bundan tam 3 ay önce, MESS’le müzakere masasına oturduk. Masaya, hepimizin beklentisini yansıtan bir teklifi koyduk.  O teklifte bizim umudumuz vardı. Umudumuz, gece gündüz çalışarak ürettiğimiz zenginlikten, hakça pay almaktı. Umudumuz, uzattığımız elin sıkılması, gülerek oturduğumuz masadan uzlaşarak kalkmaktı. Umudumuz, soframıza fazladan bir dilim ekmek daha koymaktı. Ama olmadı. Uzattığımız eli sıkan, uzlaşma çağrımıza katılan olmadı. Umutla oturduğumuz masadan, mücadele kararlılığı ile kalktık. MESS’e dedik ki:  Uzlaşma çağrımıza kulak tıkayarak, uzattığımız eli havada bırakarak, bize eylemden başka yol bırakmadınız.  Biz sizin eylem davetini kabul ediyoruz. Şimdi göreceğiz, el mi yaman bey mi yaman! Hepinize hodri meydan! Alayına hodri meydan! Eylemse eylem! Eylemse eylem!” dedi.

“Direne direne kazanacağız”

Şener sözlerinin devamında, “Masadaki teklif, bizim teklifimizdi. Türk Metal üyeleri olarak bizler ne istediysek, o teklife onlar yazıldı. Sonra o yazılanların hepsi bizim onayımıza sunuldu. O teklifteki her şeyi biz onayladık. Yani, o teklif ilk harfinden son satırına kadar bizim teklifimizdir. Biz de, bizim olana sonuna kadar sahip çıkacağız. Onu namusumuz gibi koruyup, onurumuz gibi mücadele edeceğiz. Direneceğiz, direneceğiz. Direne direne kazanacağız.   Bizler, işyerini evi, işini namusu bilen insanlarız. Bizim, evimize helal lokma götürmekten başka amacımız yoktur.  Emeğimizden başka  enginliğimiz, birliğimizden başka gücümüz, Türk Metal’den başka dayanağımız yoktur. Ama kimse uzlaşma çağrımızı çaresizlikten sanmasın. Çare biziz. Çare bizim birliğimiz, çare sendikamızdır. Onun için kimse bizim gücümüzü test etmeye kalkmasın” dedi.

“Yine son sözü biz söyleyeceğiz”

Şener sözlerinin devamında, “Herkes bilsin ki, şartlar ne olursa olsun son sözü biz söyleriz. Kimse umutsuzluğa kapılmasın. Yine öyle olacak.  Yine son sözü biz söyleyeceğiz.  Yine zafer bizim olacak. Zafer, sendikasına güvenen Türk Metalcinin olacak. Biz, masadan kalkarken bile uzlaşmacı söylemimizi koruduk. Ülkenin, ekonomini, işyerini kavgaya değil, uzlaşmaya ihtiyacı var, gelin oturup, konuşup anlaşalım dedik. Ama biz, hakça pay alalım dedikçe, birileri size enflasyon yeter dedi. Biz, uygar iki taraf olarak müzakere edelim dedikçe, birileri sizi Yüksek Hakem’in vereceği üç kuruşa mahkûm ederiz dedi. Biz de mücadele eder hakkımızı alırız dedikçe, birileri hiçbir şey yapamazsınız, grev bile yapamazsınız, ertelenir dedi. Hepiniz şahitsiniz bunları söylediler. Şimdi buradan, bu sözleri söylemeyi içine sindirenlere sesleniyoruz: Yıllarca birlikte çalıştık. Üretim rekoru kırarken bizden iyisi yoktu. Kalite ödüllerini alırken bizden beceriklisi yoktu. Kar rekoru kırarken bizden çalışkanı yoktu.  Peki şimdi ne oldu beyler? O zaman iyiydik de, hakkımızı isteyince mi kötü olduk? Ama kimse hayal görmesin. Türk Metal ne enflasyona mahkum olur, ne Yüksek Hakem’e Türk Metal üyesi ne baskıya boyun eğer, ne tehdide biz mücadele yemin ettik, yola çıktık” dedi.

“Gemileri yaktık, geri dönüş yok”

Şener son olarak, “Herkes bilsin ki, hakkımızı almadan geri dönmeyeceğiz. Biz gemileri yaktık, geri dönüş yok. Gemileri yaktık, geri dönüş yok. Değerli kardeşlerim,Biz, uzlaşmaya ve anlaşmaya fırsat verebilmek için eylemlerimizin dozunu kademe kademe artırarak yükseltiyoruz. Hani anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az misali, şimdilik anlayacaklara sesleniyoruz. Çarşamba günü yine vicdanlara hitap edeceğiz.  Cebimizde para olmadığını göstereceğiz.  Yine de herkes bilsin ki, cebimizde para, bankada hesabımız olamayabilir ama bizim inançlı bir yüreğimiz, mücadeleye hazır bileğimiz var. Hodri meydan, hodri meydan, hodri meydan” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.