DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 24°C
Gök Gürültülü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde önemli mesaj HUZURUN TEMİNATIYIZ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde önemli mesaj HUZURUN TEMİNATIYIZ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü programları ilçemizde bugün Gölcük Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Anıtpark Kent Meydanı’nda gerçekleştirildi. 

Anıtpark’ta Gölcük Kent Konseyi Kadınlar Meclisi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen tören, anıta çelenk sunulmasıyla başladı. Törene Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, Kadın Meclisi Başkanı Nurten Turnalı Özgören, SP İl Başkan Yardımcısı Nihat Yıldız, AK Parti İlçe Başkanı Çetin Seymen, Saadet Partisi İlçe Başkanı Yaşar Yıldız, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Sayime Yelken ve Yönetimi, Kent Konseyi Kadın Meclisi Üyeleri, STK, Oda başkanları, Daire Müdürleri ve vatandaşlar katılım sağladı.  

 Turnalı, ‘Kadın toplumu oluşturan en önemli halkadır’

Akabinde günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Turnalı,  “Sözlerime öncelikle, kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı dileyerek başlamak istiyorum. Biliyoruz ki, kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu değildir. Bu konu, sürdürülebilir, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yolu olup, politik, sosyal, ekonomik, kültürel ve çevresel güvenliği başarmanın da ön koşuludur. Demokratik, ileri bir toplum için, kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları dolayısı ile büyük önem taşımaktadır. Günümüzde kadınlarımızın güçlendirilip, etkinlik alanlarının genişletilmesiyle birlikte, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk ve benzeri alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabilmektedir. Bu gurur tablosu, kadınlarımızın zorluklarla başa çıkabilme gücünün ve fırsat verildiğinde yapabileceklerinin en güzel örneğidir. Kadın toplumu oluşturan en önemli halkadır’ dedi.

‘Kadınlar, bizim topraklarımızda hem toplumun hem ailenin temelidir’

Konuşmasına devam eden Başkan Turnalı, ‘Hayata geçirilen projelerle, geleceğin kadınları, anneleri olan kız çocuklarımızın da eğitimine önem verilmekte; kadın hakları, aile ve çocuk eğitimi gibi pek çok konuda, gerek devletimiz gerek sivil toplum kuruluşlarımız tarafından eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Bizlerde Gölcük Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak, yapmış olduğumuz tüm çalışmalarımızda kadınlarımızın dünyasına ışık tutup onlara her alanda destek olma gayretindeyiz. Kadınlar, bizim topraklarımızda hem toplumun hem ailenin temelidir. Bir anne, bir eş, bir evlat olarak kadın; toplumu dönüştüren ve istikamet verendir. Yaşamın her alanında emek harcayan, eğiten, yetiştiren, yürekleri sevgi dolu kadınlarımızın, fedakârlığın sembolü şehit annelerimiz, şehit eşlerimizin bu kapsam da 8 Mart Dünya Kadınlar gününü Gölcük Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak en içten dileklerimizle kutluyor, kadınlarımızın sorunlarından çok, başarılarını ve sevinçlerini konuşacağımız nice 8 Mart’lar da buluşmak ümidiyle, hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum’ diyerek konuşmasını tamamladı.

Şentürk, “Her alanda başarılı kadınların sayısının artması çok önemli”

Başkan Şentürk, “Kutsal varlıklarımız olan kadınların eziyet ve baskıdan uzak huzurlu bir yaşam sürmelerini sağlamak devletimizin yanı sıra toplum olarak hepimizin ortak sorumluluğudur. Kutsal varlıklarımız olan kadına gösterilen şiddete karşı  kadınların korunması, haklarının savunulmasında üzerimize düşen bütün sorumlulukları yerine getirmeye hazırız.  Kadınlarımıza karşı şiddete yönelik her türlü girişimi nefretle kınıyorum.  Günümüzde artık Türk kadını, sosyal hayat içinde daha da aktif olarak yer almaya başladı. Çalışan, üreten kadınların sayısı hızla artıyor. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın pek çok ülkesinde her alanda başarılı kadınlarımız var. Bu da bize bir toplumda kadının yerinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bu münasebetle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum’’ diyerek konuşmasını tamamladı.

Sezer, ‘Bizlere düşen görev kadınlarımızı her platformda desteklemektir’

 Akabinde konuşma yapan Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer,  “Kadınlar, yaşamımızın her anında yanımızda olan, bizleri dünyaya getiren, büyüten, yetiştiren, eğiten, sevgisi ile kuşatan ve şefkatli yürekleriyle bir an olsun bile bizleri yalnız bırakmayan, en değerli varlıklarımızdır. Türk kadını pek çok alanda kendisini en iyi şekilde temsil etmektedir. Bizlerde pek çok çalışmamızda kadınlarımızın yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bizlere düşen görev, kadınlarımızı her platformda desteklemek ve pozitif ayrımcılık yapmaktır. Toplumun en önemli yapı taşı olan başta aile de olmak üzere, hayatımızın her anını daha özel kılarak güzelleştiren, eğitim, bilim, kültür, sanat, siyaset, ekonomi ve spor gibi her alanda büyük başarılara imza atan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten duygularımla tebrik ederim” dedi.

Ressam Banu Devrim ve Kursiyerleri yine farkını gösterdi

Konuşmaların ardından tören çekilen toplu fotoğrafın ardından sona erdi ve Gölcük Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi Ressam Banu Devrim Atölyesi’nin Kadın ve Göç konulu resim sergisine geçildi. Gölcük Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen sergiye katılım oldukça yoğun oldu.

Katılım oldukça yoğun oldu

Sergi açılışına Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut ve eşi, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Gölcük Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Lütfü Yılmaz, SP İl Başkan Yardımcısı Nihat Yıldız, AK Parti İlçe Başkanı Çetin Seymen, SP İlçe Başkanı Yaşar Yıldız, Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral, Muhtarlar, ilçemizin STK ve Dernek Başkanları, Gölcük Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi Ressam Banu Devrim Atölyesi kursiyerleri ile davetliler katılım sağladı.

Devrim, ‘Bavullara sığdıramadığımız hayatları andık bu sergide’

Gölcük Sanat Galerisi’nde yapılan açılış sergisi programında konuşma yapan Ressam Banu Devrim, ‘Gölcük Belediyesi, Gölcük Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açılan Gölmek Kursları kapsamında Gölcük Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin düzenlediği 8 Mart etkinliklerine Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi Ressam Banu Devrim Atölyesi olarak katılım sağlıyoruz. Resim kursumuz 2019 Ekim ayında derslere başladı. 35 öğrenci, günde 8 saat, haftada 3 gün sanat eğitimi alıyorlar. Yıl içinde iki önemli sergiye; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve 15 Nisan Dünya Sanat Günü’ne hazırlık yapıyorlar. Her yıl geleneksel olarak Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin etkinliklerine katılıyoruz. Daha önce de Gölük’te kadın konulu birçok sergi açtık. Bu sene konumuz biraz derin; ‘Kadın ve Göç’, Bir bavula sığar mı hayat dedik. Baba evini, doğduğu toprakları, hayatını, dostlarını, yaşadığı mahalleyi, sandıkta hatıraları arkasında bırakarak göç eden hayatlara dokunduk. Bavullara sığdıramadığımız hayatları andık bu sergide. Her sene olduğu gibi bu senede mimozalar bizimle. Mart ayı demen mimoza demek. Kadın direnişinin sembolü demek. Bu sergiler bizim için çok değerli. Duygularımız tuvallere döküyoruz ve bunu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Resim yapma hayalini bir kenara bırakan, sanat aşığı insanlara bu imkanı tanıyan Gölcük Belediyesi’ne, Gölcük Halk Eğitim merkezi’ne çok teşekkür ediyoruz. Resim becerilerini hayata geçiren insanların mutluluğunu görmek paha biçilemez. Belediye Başkanımız Sayın Ali Yıldırım Sezer’e, Halk Eğitim Müdürümüz Sayın Orhan Temiz’e, Gölmek Müdürü Sayın Tuba Sarıgül’e Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sayın Nurten Turnalı’ya ve tüm Gölcük Sanat Dostlarıma teşekkür ederim ve tabi ki bu güzel eserlere imza atan sevgili kursiyerlerime de’ dedi.

‘Sanatın ve Sanatçının her daim yanındayız’

Akabinde konuşma yapan Kaymakam Karabulut ve Başkan Sezer, sanatın ve sanatçının her zaman yanında olduklarını belirterek, Gölcük’ün Kültüre ve Sanata değer veren bir ilçe olduklarını vurgulayarak, Ressam Devrim ve kursiyerlerini tebrik ettiler.

Sergi çok beğenildi

Konuşmaların ardından sergi açılış kurdelesi kesilerek, sergide yer alan eserler gezildi. İlçe Protokolü ve davetliler, Ressam Devrim’i ve kursiyerleri tebrik ederek, beğenilerini ifade ettiler.

Haber: Arif ÖZTOK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.