DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 31°C
Az Bulutlu

BBP Gölcük İlçe Başkanı Şahin Akpınar PLANLANMIŞ ÜRETİME GEÇMELİYİZ

BBP Gölcük İlçe Başkanı Şahin Akpınar PLANLANMIŞ ÜRETİME GEÇMELİYİZ

BBP Gölcük İlçe Başkanı Şahin Akpınar

PLANLANMIŞ ÜRETİME GEÇMELİYİZ

Büyük Birlik Partisi (BBP) Gölcük İlçe Başkanı ülke ve ilçe gündemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Akpınar yaptığı açıklamada “Tarımda, hayvancılıkta, acilen, kısa, orta ve uzun vadeli olarak ‘planlanmış üretim’e geçmeliyiz” dedi. Ülke gündemi hakkında açıklamalarda buluna başkan Akpınar, “ Sözlerime başlamadan önce Irak’ın Kuzeyi Hakurk bölgesinde PKK’lı teröristlerin tuzakladığı bombanın patlaması sonucu şehit olan Muhammed Fatih Durhan kahramanımıza Allah’tan rahmet, ailesi ve yiğit silah arkadaşlarına başsağlığı-sabır niyaz ediyorum. Rabbim kahraman güvenlik güçlerimizi muzaffer eylesin” dedi. Tüm dünya gibi mücadele ettiğimiz Coronavirüs’le mücadele konusunda düşüncelerini dile getiren Başkan Akpınar, “Yaşadığımız pandeminin yanında hayatın her alanında bilimin, bilim insanlarımızın, üniversitelerimizin katkısını sağlayacak şartları oluşturmak zorundayız. Ülkemizi ve tüm dünyayı çok zor günler bekliyor. Tüm dünyada ekonomi ve dış ticaret başta olmak üzere yeni şartların ve köklü bir değişimin sinyalleri görülüyor Hastalığın dünya genelindeki seyrine baktığımızda ülkemizin salgınla mücadelede, özellikle ekonomisi Türkiye’den daha iyi durumda görünen ABD ve AB ülkelerine kıyasla daha başarılı olduğunu gözlemliyoruz. Bu noktada insanüstü bir gayretle, fedakarca mücadele eden sağlık çalışanlarımıza teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. İstatistiklerin ‘nispeten’ iyi olması, maalesef durumun vahametini, sorumluluklarımızın büyüklüğünü, önlemleri ciddiyetle ve artırarak devam ettirme mecburiyetimizi değiştirmiyor” dedi.

“Ülkemizi ve tüm dünyayı çok zor günler bekliyor”

Sözlerine devam eden Başkan Akpınar, “İnsanlığın virüsle mücadelesini kazanacağını belirterek, “Aşının da, ilacın da üretilebileceği, üretileceği konusunda hiçbir şüphem yok, hiçbirimizin de olmamalı. Ancak bunun bir süreç gerektirdiğini, bu süreçte bir insanımızı bile kaybetmememizin çok önemli olduğunu, bunun ise ancak bizim dikkatimiz ve tedbirleri ciddiyetle uygulamamızla mümkün olabileceğini, herkese, tüm vatandaşlarımıza tekrar hatırlatmak istiyorum. Yaşadığımız pandeminin yanında hayatın her alanında bilimin, bilim insanlarımızın, üniversitelerimizin katkısını sağlayacak şartları oluşturmak zorundayız. Ülkemizi ve tüm dünyayı çok zor günler bekliyor. Tüm dünyada ekonomi ve dış ticaret başta olmak üzere yeni şartların ve köklü bir değişimin sinyalleri görülüyor. Dünyada son 20 yıla damgasını vuran ‘ticarette sınırların ortadan kalkması’ ve ‘küresel ekonomik düzen’, ‘kendi kendine yetebilmek’ kavramı karşısında hızla etkisini kaybediyor.

“Atıl arazilerimiz yeniden tarım yapılacak hale getirilmeli”

Ülke olarak en kısa zamanda planlanmış üretime geçilmesi gerektiğimi ifade eden Başkan Akpınar, “ Örnek verelim sayısız eczacılık fakültemizi yerli ilaç sanayimizi geliştirmek için, bilgisayar mühendisliği bölümlerimizi her alanda ithal ettiğimiz yazılımları üretmek için, mühendislik fakültelerimizi otomotivden savunma teknolojilerine, her alanda üretimimizin niteliğini ve niceliğini artırmak için, zaman kaybetmeden, ülkemizin, milletimizin hizmetine sunmalıyız. Tarımda, hayvancılıkta, acilen, kısa, orta ve uzun vadeli olarak ‘planlanmış üretim’e geçmeliyiz. Topraklarımızı, sularımızı korumalı, atıl arazilerimizi yeniden tarım yapılacak hale getirmeli, ürün standartlarımızı yükseltmeli, verimliliği artırmalı, ürünlerimizi işleyerek katma değerlerini ve rekabet gücünü yükseltmeliyiz. İçinde bulunduğumuz ağır şartları atlattıktan sonra, sağlıkta, tedavi odaklı sağlık politikasından toplum sağlığını koruma odaklı bir politika oluşturma çalışmalarına ağırlık vermeliyiz. Bu kapsamda, gıda denetimi, sağlıklı gıda üretimi, sağlıklı çevre, sağlıklı şehirleşme, okullarda ve halkta sporu yaygınlaştırma, uyuşturucuyla mücadele, gündemimizin hep ilk sıralarında olmalıdır. Bunları ise ancak bilimin ışığında gerçekleştirebileceğimizi hiç unutmamalıyız” dedi.

“Afların cezaların caydırıcılığını olumsuz etkilediği hususu bir realitedir”

Şahin Akpınar son olarak gerçekleşen İnfaz Yasası hakkında düşüncelerini dile getirerek,“Afların cezaların caydırıcılığını olumsuz etkilediği hususu bir realitedir. Yine aftan yararlanarak cezaevlerinden çıkanlar, yeni suçlar işlemektedirler. Suç ve suçlularla mücadele eden ve adaletin temel taşları olan kurumları ve çalışanlarını, suç, ceza, cezanın affı, yeniden suç, yeniden ceza ve yeniden cezanın affı seklindeki kısır döngü içine sokmak, anlaşılır, kabul edilebilir ve doğru bir davranış tarzı değildir. Bazı suç ve suçluyla mücadele uzmanları ile hukukçular, bu kısır döngü içine atılan birimlerde görev yapanların suçla mücadelede ümitsizliğe, yılgınlığa, çaresizliğe ve nemelazımcılığa kapılması kaçınılmaz şeklinde yorumlarda bulunuyorlar. Biz yapıcı ve yol gösteren bir muhalefet örneği göstererek bu süreci tenkit ettik. En mühimi ise bizim gibi düşünen azami çoğunluğun da sesi olmaya çalıştık. Bu tip hususlarda kesinlikle popülist amaçlar için devreye girilmesini kabul etmiyor ve edemiyoruz. Burada önemli olan ve bizim öne çıkarmak istediğimiz üç husus var; ilki toplumsal ihtiyaçları ve kaygıları dikkate almak, ikincisi af hakkında karar alanların insani vicdani ve inanç temelli hassasiyetleri ile evrensel hukuk normlarını dikkate almaları, üçüncüsü ise adaleti ve devletin varlık sebebini hatırlatmak” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.