DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 31°C
Az Bulutlu

BİR BAŞKA GÜZEL

23.04.2020
1.033
A+
A-

Bugün bir başka heyecanlıydım. İçim bir başka coşuyordu. Biraz hüzün, kocaman bir özlem ve belirsizliklerle birlikte aklımıza takılan sorular.

Bu şartlar daha ne kadar sürecek?

“Rağmen” lerimiz var ya, işte her şeye rağmen koşulsuz şartsız olan o sevgimizin varlığıyla içimiz neşe doluyordu. Çocuklarımıza, mesleğimize ve Ata’mıza olan sevgimizle bir başkalaşıyordu mutluluğumuz.

Olsun varsın ne kadar uzak olsak da gönüllerimiz kalplerimiz o kadar yakın ki biz bize yetiyoruz. Dokunmasak da, sarılmasak da biliyoruz ki birbirimizi seviyor ve saygı duyuyoruz.

Bu güçle, bu sevgi ve saygıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na Kocaeli Bahçeşehir Koleji olarak öğrencilerimizle birlikte hazırdık. Online törende kontrolü elimizde olmayan bağlantılara rağmen öğrencilerimiz muhteşemdiler. Bugün bir başka güzeldi.  

Bu yüce duyguyu, sevgilerini o kadar doğal yansıttılar ki bir ara sanki bir okulun gösteri salonundaymış gibi hissedebilirsiniz.

Teşekkürler, bize bu bayramı armağan eden Ata’mıza. Teşekkürler, bize bu vatanı emanet eden canlara. Teşekkürler, yüz yıldır yaşatan milletimize,

Ve kocaman teşekkürler minicik yürekleriyle önemli işler başaran öğrencilerimize. Her şey bir başka güzeldi bugün.

Anladık ki online tören de olabiliyormuş. Bir şeyi daha anladık ki oldukça önemli.

Eğitim yüz yüze olmayı gerektirir. Bunun için de öğretmenlik önemli bir meslektir. Sanırım biz anne babalarda öğretmenlerimizin hiç de kolay olmayan bir süreci yönettiklerinin farkına varmışızdır. Sorumluluklarını yerine getirirken kendi çocuğumuz bile olsa her çocukta farklı işlediğini görmüşüzdür.

 Öyle uzaktan uzağa ya da robotlarla eğitim olmaz. Olsa da kısa süreli ve sadece sorunları giderene kadar olmalı.

Yüz yüze yaşamalıyız. İlk önce çocuk; çocuk olmanın gereklerini yaşamalıdır. Kız ve erkek kavramlarının sorumluluklarını kavramalıdır. Ergenliğinde yolunu bulmasına destek olunmalıdır. İnsan olmanın, vatandaş olmanın, biraz daha ilerlersek kadın olmanın erkek olmanın gereklerini anlamalıdır. Bizi biz yapan bireysel değerlerimizle toplumsal değerlerimiz, yaparak yaşayarak öğrenmeyi gerektirir.

Öğretmen için; dokunmayı, sarılmayı, eline kalemi alıp tahtada hemen yazarak anlatmayı, aralarında dolaşıp kontrol etmeyi, doğruyu yanlışı göstermeyi, gülen gözlerle gülmeyi, sorularına cevap vermeyi, üzüntüsünü paylaşmayı, sorununu çözmeyi, ağlarken gözyaşlarını silmeyi gerektirir.

Resimle, müzikle, sporla ve kendini geliştirecek diğer uygulamalı derslerle ufkunu, yaratıcılığını geliştiren öğretmenleriyle olmayı gerektirir.

 Ve daha da önemlisi, bu baktığım camın arkasında kalan çocuklarımıza, kısacık zamanlara sığmayan çocuk olmayı yaşatmak gerekir. Kendi yaşıtlarıyla bir arada olarak akran eğitimini vermek gerekir.

Bu yüzdendir ki bizler çocuklarımızı ve birbirimizi çok özledik. Okulumuzu ve onun içinde barındırdığı her şeyi özledik.

Sevgiyi, saygıyı, merhameti, yardımlaşmayı, paylaşmayı, bayrak sevgisini, vatan ve millet sevgisini ve pek çok değerlerimizi uzaktan eğitimle ya da robotlarla öğretebilmek  çocuğun doğasına aykırı değil midir sizce de ?

Bunlarda geçer, pek çok şeyin geçtiği gibi.  Yüz yıl gibi bir süre, tam yüz yıl önce yaşananlar da geçti ve biz bu günlere geldik.

 “Yurdumuz güllük gülistanlık, herkes çok mutlu, dedelerimiz ninelerimiz, kadını erkeği, çoluk çocuk evlerinde, bağ ve bahçelerinde musmutlu bir yaşam sürüyorlar(!)” 

Demek isterdim. Ancak yüz yıl önce bu zamanlar yurdumuz düşmanlarla dört bir yandan sarılmış, yaşlısı genci, kadını erkeği, herkes, canını feda edecek kadar güçlü, birlik beraberlik içinde bu durumdan kurtulmanın yollarını arıyorlardı.

27 Aralık 1919’da Ankara’da her ilin temsilcileri toplanarak, meclis kurma kararı aldılar. Ata’mız meclis başkanı seçildi. Düzenli bir ordu kurma çalışmaları başladı.

Ve 23 Nisan 1920’de TBMM açıldı. O gün, işte bugün.

Yurdumuz Ankara’dan yönetilecekti. Savaş çetin ve zorlu bir süreçti. Türk ordusu el birliği ve gönül birliğiyle düşmanı yurdumuzdan çıkardı. Savaş üç yıl sürdü.

Dile kolay! Bu üç yıl içinde kaybettiklerimiz, o güzel insanlar şimdi bizler için toprağa düşmüş askerlerdir. Ruhları şad olsun.  

İşte bugün bizler hepimiz özellikle altını çizelim, biz kadınlar bugün ki modern yaşamı bu rahatlığı yüzlerini görmesek bile canını veren bu güzel yüreklere borçluyuz. Hem de savaş meydanlarında kadın erkek diye ayırt etmeden.

Hepsi geçti. Ve bugün 23 Nisan.  Neşe doluyor insan. Sanki her tarafta var bir düğün… diyor ya dizelerde. Evet, bugün bir başka güzeldi, bir başka düğün vardı.

 Uzaktan eğitim bu şartlarda doğru alınmış bir karar. Okullarımız ve yöneticilerimiz çok yoruldular. Biz öğretmenler de sistemi anlayıp oturtana kadar kaygılıydık. Artık taşlar yerine oturdu ve teknolojinin el verdiği kadar uzaktan eğitimi sağlayacağız.

Bugün bir kere daha gördük ki isteyince her şey oluyormuş. Emeği geçen arkadaşlarımıza ve desteğini esirgemeyen yöneticilerimize teşekkür ederiz. Bugün bir başka güzeldi.

 Çocuklarımızla görüşüyor olsak da bizler yine içinde bulunduğumuz bu salgının geçmesini ve çocuklarımıza kavuşmayı diliyoruz.  Bu sürenin uzamaması ve en kısa zaman da bitmesi için evden çıkmayanlara teşekkür ederiz.

Değerli okurlarım, 23 Nisan Bayramınız kutlu ve son söz de Ata’mdan olsun.

Evde kalın sağlıklı kalın…(aysuazak@hotmail.com)

Atatürk diyor ki: 

“Uygarlık yolunda başarı yenileşmeye bağlıdır. Sosyal hayatta, iktisadi hayatta, ilim ve fen sahasında başarılı olmak için yegane gelişme ve ilerleme yolu budur”

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
29 Kasım 2016
5 Eylül 2017
19 Haziran 2021
31 Aralık 2020
7 Kasım 2017
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.