DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 31°C
Az Bulutlu

SAVDES-SEN coronavirüs çalışmaları hakkında bilgi verdi

SAVDES-SEN coronavirüs çalışmaları hakkında bilgi verdi

SAVDES-SEN coronavirüs çalışmaları hakkında bilgi verdi

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Başkanı Özhan İmre, Yönetim Kurulu adına Covid 19 hakkında yaptığı çalışmalar hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Yapılan açıklamada, ‘1. Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisine alan COVID-19 salgını nedeniyle, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki coronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri kapsamında; salgınının yayılımının en aza indirilmesi, salgınla mücadele edilmesine yönelik bir takım tedbirler alınmaktadır. Bu kapsamda ilk etapta, Cumhurbaşkanlığınca 13 Mart 2020 ve 22 Mart 2020 tarihlerinde iki ayrı genelge yayımlanmış, genelgeler ile;

a. Hamilelere, yasal süt izni kullananlara, engelli çalışanlara, 60 yaş ve üzerinde olanlara, kronik hastalığı bulunanlara ve başta okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan çalışanlara idari izin verilmiş,

b. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri getirilmiştir.

2. Söz konusu genelgeler kapsamında, Milli Savunma Bakanlığınca; bireysel ve kurumsal tedbirler kapsamında iki ayrı uygulama emri yayımlanmış, Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde uygulanacak idari izinler ile esnek çalışma esasları belirlenmiştir. İçişleri Bakanlığınca ise, yayınlanan uygulama emrinde kolluk kuvveti olan Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı esnek çalışma kapsamı dışında tutulmuştur. 

3. Bununla birlikte, emirlerin alt birimlere geç ulaşması, yorum farklılıkları ya da bazı amirlerin olumsuz tutumları nedeniyle kronik hastalık, idari izin ya da esnek çalışma gibi konular ile ilgili bazı birim ve birliklerde mağduriyetler yaşanmıştır.

4. Milli Savunma Bakanlığı ve Jandarma yetkili sendikası SAVDES-SEN olarak, sendika bünyesinde kriz masası oluşturulmuş, etkili bir iletişim ağı kurulmuş,  4688 sayılı Kanunun 19’uncu maddesinin verdiği yetki dâhilinde, tarafımıza iletilen her konuya müdahale edilmiş, bizzat görüşmeler, yüz yüze koordinasyon ve yazışmalar ile yaşanan sorunlar büyük oranda çözülmüş, olası sorun ve mağduriyetlerin yaşanmaması için de idarelere sürekli öneri ve tekliflerde bulunulmuştur. Şu ana kadar yapılan genel veya önemli olan çalışmalarımız müteakip maddelerde sunulmuştur.

a. Cumhurbaşkanlığının 22 Mart 2020 tarih ve 2020/4 sayılı genelgesi çıkmadan önce, Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığına ilk defa esnek ve dönüşümlü çalışma teklifi sendikamızca yazılı olarak yapılmış, hatta bazı birimlerde genelge öncesinde uygulaması başlatılmıştır. 

b. Cumhurbaşkanlığının 22 Mart 2020 tarih ve 2020/4 sayılı genelgesi kapsamında esnek çalışma ve idari izinlere yönelik Milli Savunma Bakanlığınca uygulama emrinin yayımlanmasına rağmen bazı birimlerde bu yönde herhangi bir uygulama emrinin yayımlanmadığı, bazı birimlere ise emirlerin çok geç ulaştığı bilgisinin alınması üzerine konu ilgili birimler ile koordine edilmiş, emrin ulaşması sağlanarak birçok sorun çözülmüş, sorunu çözülemeyen ve esnek çalışmaya geçmeyen yerler ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıkları nezdinde yazılı girişimde bulunulmuştur.

c. COVİD-19 salgını kapsamında alınacak tedbirlere ilişkin tüm emirlerin TSKNET üzerinden personele hızlı bir şekilde duyurulması ve sık sorulan sorular hakkında açıklayıcı bölüm konulması ile TAFİCS üzerinden ulaşılabilecek bir danışma hattı kurulması amacıyla Milli Savunma Bakanlığı nezdinde yazılı girişimde bulunulmuştur.

ç. Kronik hastalıkları nedeniyle idari izinli sayılacak personelden 3 hekim imzalı rapor talep edilmesine ilişkin emir, Milli Savunma Bakanlığı yetkili sendikası olarak yaptığımız girişim ve koordinasyon ile yazılı başvuru çerçevesinde değerlendirilmiş ve Milli Savunma Bakanlığınca 25 Mart 2020 tarihli yazı ile iptal edilmiştir.

d. Acil ve zorunlu hizmetler veya tek personel nedeniyle esnek çalışmaya geçemeyen birimlerde görev yapan personele, süreç sonrasında, bu özel duruma has olmak üzere, esnek çalışan personelin kullandığı idari izin süresi kadar (kendi yıllık ve mazeret iznine ilave olarak) idari izin verilmesinin, ayrıca bu riskli dönemde filen görev yapan personele “fiili hizmet süresi zammı” verilmesinin sağlanması Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığından talep edilmiştir.

e. Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan personelden, okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan personele okulların başlama tarihi olan 30 Nisan 2020 tarihine kadar idari izin verilmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığına yazılı başvuru yapılmıştır.

f. Eşi sağlık çalışanı olan personelin, risk durumu ve eşinin yoğun çalışmasına bağlı olarak ailesine ilişkin sorumluluklarını yerine getirebilmesi hususları dikkate alınarak, süreç sonuna kadar idari izinli sayılması amacıyla Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı nezdinde yazılı girişimde bulunulmuştur.

g. Kolluk görevi görmediği gerekçesiyle bu güne kadar “Asayiş Tazminatı” ile “Güçlendirilmiş Yemek Bedelinden” faydalandırılmayan Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görevli sivil Devlet memurlarının da, rütbeli personel ile aynı ortamda görev yaptığı, aynı şartlarda risk altında bulunduğu ve esnek çalışma kapsamına alınmadığı dikkate alınarak “Asayiş Tazminatı” ile “Güçlendirilmiş Yemek Bedeli” gibi haklardan faydalandırılmasının sağlanması hususu gerekçeli bir yazı ile Cumhurbaşkanlığı ve İçişleri Bakanlığına iletilmiştir.

ğ. Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesislerinde görevli personele verilen ek ödemenin; hastanelerimizin yoğun bir şekilde virüslü vakaların tedavisine yoğunlaştığı dikkate alınarak, özellikle virüsün vatandaşlarımıza bulaşmaması amacıyla özverili bir şekilde görevlerini ifa eden Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli tüm sağlık çalışanlarımıza da verilmesi için Cumhurbaşkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığına yazılı başvuru yapılmıştır.

h. Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan personele, hijyen vb. tedbirler kapsamında geçici bir süreliğine Kıyafet Yönetmeliği dışında serbest kıyafet giymelerinin sağlanması ile Sağlık Bakanlığından temin edilecek hızlı tanı kiti ile revirlerde riskli personele yönelik testlerin yapılması konusunda Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı nezdinde yazılı girişimde bulunulmuştur.

ı. Milli Savunma Bakanlığının dışa açılan kapısı olan askerlik şubelerdeki salgın riskini azaltmak üzere, ASAL Genel Müdürlüğü nezdinde yazılı ve şifahi girişimde bulunulmuş, yapılan koordinasyon çerçevesinde e-devlet üzerinden yapılacak işlemler için vatandaşların şubelere gelmemesi için Milli Savunma Bakanlığı web sayfasında duyuru yayımlatılmıştır. Ayrıca, idari izin ve esnek çalışma nedeniyle personel sayısı azalan askerlik şubelerinde görevli personelin iş yükünün azaltılması amacıyla bu aşamada aciliyet gerektirmeyen “kütük tarama” işleminin süreç normale dönünceye kadar ertelenmesi yazılı olarak Milli Savunma Bakanlığından istenmiştir.

i. 10 m² gibi küçük odalarda 3-4 personel ile birlikte veya daha büyük odalarda daha kalabalık şekilde görev yapılan birimlerde salgının yayılma riskine ilişkin fiziki tedbirlerin alınması ve sosyal mesafenin korunması, aynı hususun servis araçlarında da uygulanması, bu amaçla ilave tedbirler alınması ve denetlenmesi amacıyla, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı nezdinde yazılı girişimde bulunulmuştur.

5. Milli Savunma Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı yetkili sendikası olarak, aldığımız yetkiyi en iyi şekilde üyelerimizin menfaatine yönelik kullanmaya çalışıyor, bu vesile ile yukarıda belirtilen tüm başvurularımızı büyük bir özveri ve samimiyetle takip ve koordine ediyoruz. Bu zorlu süreçte, yapılan girişim, üretilen çözüm ve ulaşılan sonuçların da bunun en büyük göstergesi olduğunu takdirlerinize sunuyoruz. Ayrıca, bu hassas süreçte dahi göstermelik sendikacılık yapmaktan kaçınmayan, birkaç etkisiz ve yanlış muhataplı yazı ile göz boyamaya çalışanları da ayrıca takdirlerinize bırakıyoruz.

6. Bu bağlamda, tüm dünyayı ve ülkemizi tehdit eden bu salgından korunmak için gerek Sağlık Bakanlığı gerekse Milli Savunma Bakanlığınca yayımlanan esaslara uyulmasını ısrarla tavsiye ediyor,  tüm personele COVID-19’dan uzak sağlıklı günler diliyoruz. Yaparsa SAVDES-SEN yapar. Kararlılıkla, doğrulukla ve samimiyetle. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.’

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.