DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 24°C
Gök Gürültülü

SİME-SEN Kocaeli Şube Başkanı Sevindik Saral, ASKERİ HASTANELER KAZANIMDIR!

SİME-SEN Kocaeli Şube Başkanı Sevindik Saral, ASKERİ HASTANELER KAZANIMDIR!

SİME-SEN Kocaeli Şube Başkanı Sevindik Saral,

ASKERİ HASTANELER KAZANIMDIR!

Sivil Memurlar Sendikası (SİME-SEN) Kocaeli Şube Başkanı Sevindik Saral, Corona Virüs ile mücadele ettiğimiz  şu günlerde Genel Başkanları Serdar Dursun’un yayınladığı yazıyı paylaşarak, “ Askeri Hastaneler kazanımdır” dedi.

Tüm dünya gibi ülkemizin de mücadele ettiği Corona Virüs’e karşı topyekun mücadele verdiklerini ifade eden SİME-SEN Kocaeli Şube başkanı Sevindik Saral, Genel Başkanları Serdar Dursun’un yayınlamış olduğu yazıyı paylaşarak, “SİM-SEN olarak Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenli Komutanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde vizyonu ve misyonu gereği daima vatanımızın ve milletimizin faydası için mücadele vermeye dün olduğu gibi bugün ve yarında devam edeceğiz” dedi.

“Bizlerin amacı; gelecek nesillerin bizlerin yaşadığı zorlukları yaşamamasını sağlamak olmalıdır”

SİME-SEN Genel Başkanı Serdar Dursun  yayınladığı yazı da ise şu sözlere yer verdi, “ Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenli Komutanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sendikal faaliyet gösteren Sime-Sen, vizyonu ve misyonu gereği daima vatanımızın ve milletimizin faydası için mücadele vermeye devam ediyor. Sendika olarak devletimizden beklentimiz vatanımıza kalıcı fayda sağlayacak sistemlerin oluşturulmasında öngörülerimizin değerlendirilmesidir.  

Her şartta görevini en iyi şekilde yerine getiren ordumuzun ihtiyacı olan Askeri (Güvenlik) Hastaneleri ile sağlık yönünü de kuvvetlendirmenin faydalı olacağı değerlendirilmektedir. Bizlerin amacı; gelecek nesillerin bizlerin yaşadığı zorlukları yaşamamasını sağlamak olmalıdır.

Günümüz dünyasında savaşlar  teknolojik ve biyolojik olarak ikiye ayrılmaktadır. Biyolojik Savaş materyalleri arasında kimyasallar, bakteri, virüs, salgın hastalık gibi kitlesel kayıplara neden olduğu bilinmektedir. Bu gibi durumlara hazırlıklı bir gelecek için Askeri (Güvenlik) Hastaneleri’nin açılması ülkemizin de kazanımı olacaktır. 

Güvenlik hastaneleri açılmalıdır. Çünkü;

•Biyolojik veya kimyasal savaşlarda MSB ve TSK’nin görevini ifa edebilmesi, oluşabilecek zararları önleyebilmesinin önünü açacak yerler olmasından dolayı önemlidir. Hatta halka hizmet verecek kamu birimleri için tecrübe aktarımı yapabilecek kurumlardır.

•Jeopolitik öneme sahip olan ülkemiz birçok ülkeden de askere eğitim vermektedir. Kardeş ülkelere savaş cerrahisini, muharebe tıbbını öğretecek ve tıp eğitimleri içinde merkez olabilecektir. Ayrıca tıbbi tecrübe oluşturulması için de önemlidir.

•Savaş tıbbı farklı bir alan olduğundan, bu alanda yetişmiş sağlık personeli ülke için büyük kazanım ve vazgeçilmezdir.

•Vatani görevini yapan Mehmetçiklerimiz için kışlalara kurulmasını önerdiğimiz Askeri (Güvenlik) Hastaneleri’nin kışlalarla organik bağlantısı olacağından, kalabalık insan gruplarının sağlık disiplinini daha kolay şekilde sağlayacaktır. Hatta nakillere ihtiyaç duyulmadan tedavi ve kontrol edilebilecektir.

•Sağlık Bakanlığı’nın tamamı sivil olan sağlıkçı ve destek birimi çalışanlarının da yine gerektiğinde savaş, operasyon, terör bölgesi vb. tehlikeli ve değişik yaralanma, uzuv kaybı, mühimmat yanığı,kimyasal yanık vb. konularında Askeri Hastane personellerinin geçmiş tecrübelerinden faydalanarak tedavi sürelerini kısaltacaktır.

•Tehlike oranı yüksek savaş, OHAL gibi durumlarda hareket alanlarına hâkim tıbbı personel kalıcı olmalı ve hizmete esas olarak en yakın yerde mevkilendirilmesi açısından da önemlidir.

•Askeri (Güvenlik) Hastaneleri,şehit sayısının azalmasına tesir edebilecek teçhizat ve malzeme içeren merkezlerdir.

•Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı  ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dâhilinde sağlık hafızasını oluşturmakla beraber,yine aynı kurumların yurtiçi ve yurtdışı görevlerinde coğrafi bölgenin kalıcı sağlık haritasına göre operasyonlara bilgi aktarımı, ilaç , aşı temini veya gereksinimlerinin tespit edilmesini sağlayacaktır.

•Askeri görevler icra edilirken karşılaşılan tıbbı verilerin işlenerek izlenmesi gereken aşamaların takibi verilen hizmetin kalitesine yansıyacaktır.

•Türk ordusu NATO’nun en tecrübeli ve geniş ordularındandır. Ortak NATO üslerinde sağlık hizmetleri periyodik muayeneler ve paydaş ordu mensuplarına sağlık konusunda müdahale edebilecek mükellefiyetleri yerine getirmek amaçlı bu hastanelerin faaliyette olması önemlidir.

•Gazilerimizin uzun tedavi süreçlerinde yaşamış oldukları kayıpların etkisi ile hassaslaşan psikolojik yapılarına uygun, tecrübeli sağlık hizmeti alması için MSB, TSK, MİT, EGM ve SGK çalışanlarının tamamının gönül rahatlığı içerisinde işini yapmasını kolaylaştıracaktır. Bu vesileyle birçok devlet adamının da ifade ettiği gibi yukarıda adı geçen kurumlarımızın sağlık konusundaki elzem ihtiyacının yeniden dizayn edilmesi gerekmektedir.

•Dünyayı sarsan coronavirüs (covid 19) salgınında, İngiltere’de ordunun desteği ve Amerika’da hastane gemisinin destek vermesi için çağrılması, Fransa’da sağlık hizmetlerine dahil olması da işaret ettiğimiz gerekliliği örneklendirmektedir.

Ayrıca başta Coronavirüs salgını ve sonraki süreçlerde karşılaşma ihtimalimizin olduğu salgın hastalıklar nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının “şehit” statüsünde kabul edilmeleri de önem arz etmektedir. 

Kamuoyunun da bu konuda bilgilendirerek karar vericilere doğru bilgilerin aktarılması memleket menfaatinedir. Sime – Sen olarak, vatanımızın ve milletimizin faydasına hizmet edecek taleplerimizin takipçisi olduğumuzu bildirir, her vatanperverin de bunu destekleyeceğini biliyoruz” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.