DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Kurban Bayramı yaklaşırken Müftülükte toplantı HERKES NE YAPTIĞINI BİLECEK

Kurban Bayramı yaklaşırken Müftülükte toplantı HERKES NE YAPTIĞINI BİLECEK

Kurban Bayramı yaklaşırken Müftülükte toplantı

HERKES NE YAPTIĞINI BİLECEK

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi İlçe müftülüğünde kurum müdürleri ve Kurban satıcıları bir araya geldi.  Gerçekleşen toplantıda  İlçe Müftüsü İlyas Öztel başta olmak üzere kurum müdürleri üzerlerine düşen görevleri aktararak kurban satıcılarını bilgilendirdiler.

İlçe Müftülüğü toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya İlçe Müftüsü Öztel, Jandarma Komutanı Vekili Kıdemli Başçavuş Celil Kır , Gölcük Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Nuri Barış, İlçe Tarım Müdürü Vekili Ceyhun Arabacı, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü temsilen Polis Memuru Abdulkadir Kitiş,  ilçe Sağlık Müdürlüğü’nden Dr. Mehmet Kılıç ile Kurbanlık satıcıları ve kasaplar katılım sağladı.

Öztel, “Kurban Komisyonu olarak Sayın Kaymakamımızın başkanlığında 3 toplantı yaptık”

İlçe Müftüsü Öztel katılımcıları selamladıktan sonra, “ Bugün yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurban satıcılarımız ve kesim yapacak olan ekiler ile bir bilgilendirme toplantısı yapmak için bir araya geldik. Biz şimdiye kadar Kurban Komisyonu olarak Sayın Kaymakamımızın başkanlığında 3 toplantı yaptık. 3 toplantıdan sonra ortaya çıkan tablo bugün itibariyle 84 iş yeri sahibimiz resmen müsaade almış oldu. Bu çerçevede ilçemizde kurbanlarınız huzur içerisinde alınıp satılacak ve sekim yerlerinde mevzuata uygun bir şekilde kesimleri yapılacaktır.  Tabi ilgili kurum müdürü arkadaşlarımız konuyla alakalı sizleri bilgilendirmeye çalışacak. Bu sene ilk defa coronavirüs sürecinde çok ciddi tedbirler alındı. İçişleri Bakanlığımız, Tarım Orman Müdürlüğümüz, Diyanet İşleri Başkanlığımız, bu mevzuat çerçevesinde bu sene biraz sıkı tedbirler alındı. Bir takım şikayetlerde oldu. “Geçtiğimiz yıl böyle değildi bu sene neden böyle?” diye.  Malumunuz çok ciddi bir süreç yaşıyoruz. Bu süreçten yara almamak için zarar görmemek için elimizden geldiği kadarıyla kurallara uymaya çalışıyoruz. Bu sadece maske, mesafe, hijyen veya temizlik değil ki bunlar başta olmak üzere kurban kesimi esnasında dikkat edilmesi gereken hususlarda çok önemlidir. Tabi ilgili arkadaşlarımız kendi açısından sunum yaptıktan sonra sizin sorularınız olursa sorularınızı cevaplandıracaklarıdır” dedi.

Barış, “Biz zabıta olarak temizlik ve hijyen kısmında sizlere hem yardımcı olacağız hem de denetimlerimizi yapacağız”

Müftü Öztel’den sonra ilk sözü Gölcük Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Nuri Barış bilgilendirme konuşmasını gerçekleştirdi. Barış konuşmasında, “  Gölcük Belediyesi Zabıta birimi olarak zaten bu süreçte hepimiz birbirimizi tanıyoruz. Gerek işlemlerle ilgili gerekse dezenfektan konusunda, hijyen kuralları konusunda zaten genel bilgileriniz var.  Uyulması gereken kurallar ve kurban kesecek olan kişileri saatli çağrılmasını hepiniz biliyorsunuz. Biz zabıta olarak temizlik ve hijyen kısmında sizlere hem yardımcı olacağız hem de denetimlerimizi yapacağız. Hem kendim hem de belediyemiz olarak sizlere yardımcı olmaya hazırız. Aklınıza takılan herhangi bir konuyu bizlere sorabilirsiniz. Bu süreçte sizlerde bizlere yardımcı olursanız bu sıkıntılı süreci daha çabuk ve sıkıntısız atlatacağız inşallah. Kurban meşakatli bir iş ibadet. Özellikle kesim yapacak olan arkadaşlar için söylüyorum.  Birbirimize yardımcı olursak, özellikle atıklar konusunda yardımcı olursak inşallah atlatacağız. Dediğim gibi aklınıza takılan her konuyu bizlere danışabilirsiniz” dedi.

Arabacı,  atıklar konusunda yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi

Ardından söz alan İlçe Tarım Müdürü Vekili Ceyhun Arabacı yaptığı konuşmada, “  Ben öncelikle burada Kaymakamımızın başkanlığında 3 tane toplantı yaptık. Bu toplantıda geçmiş yıllarda bu bölgede yaşanan en büyük sıkıntının  atıklar noktasında olduğunu gördük. Özellikle kanın derelere deşarj   edilmesi  noktasında kaymakamımızın bu noktada üzerinde titizlikte durduğu bir talimatı var.  Ekiplerimiz işletmelerin yarısını tekrardan gezdiler. 45 işletmeden taahhütname alındı. Ulaşılamayan işletmelerden de taahhütnameleri alacağız. Ayrıca muhtarlıklarınıza yazı yazmamız istendi ve bu yazıyı yazdık. Belediyemiz zaten sizlere atıkların toplanması noktasında yardımcı olacak ama kanın direk toprak üstünde yayılması veya direk dereye deşarj edilmesi çevre kanunu noktasında ciddi bir cezası var. 88 Bin 500 Lira gibi bir cezası var. Bununla ilgili zaten dünya olarak ciddi bir süreçten geçiyoruz. Bu dönemde hijyen çevre kirliliği noktasında özellikle sizlerinde bu hususlara dikkat etmenizi bir kere daha buradan hatırlatıyorum. Bunun dışında kesim yaptığınız hayvanları kulak küpelerini bizlere 7 gün içerisinde düşümlerinin yapılabilmesi için bildirilmesi gerekiyor. Bu hayvanların sizin üzerinizden düşümünün yapılması gerekiyor.Bunun dışında hayvanlar kesildikten sonra malum yaz mevsimindeyiz. Etlerin hemen poşetlenmesi ve ağzı kapalı bir şekilde saklanması etin yeşillenmesi gibi mikroorganizmanın üremesi gibi sonuçlara yol açar. Bu noktada etlerin güneş altında uzun süre bekletilmemesi veya araba içinde bekletilmemesi konusunda kurban kesen kişileri uyarmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sıkıntılar yaşandığı zaman size mal edebilirler. Bunu özellikle belirtmek istedim. Poşetlerin ağzını bağlanması ve sıcak ortamda bekletilmesi özellikle bu mevsimde çok sıkıntı oluyor. Bu konu hakkında geçtiğimiz yıllarda çok şikayet aldık.  Bu konuya dikkat etmeye çalışın. Özellikle etleri soğuk olduğunu düşündüğünüz bölgede etleri bekletmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun dışında kasaplarınızı su geçirmeyen önlük, maske, eldiven, su geçirmez çizme giymesi ve her kesimden sonra eldivenin değiştirilmesi özellikle bu corona süreci için bu konulara dikkat edilmesine, mesafeye dikkat edilmesine, randevulu sisteme riayet edilmeye çalışılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Evet herkesin işi acil , her vatandaş bayram yapmak istiyor ama bu yıl biraz daha hassas davranılması gerekiyor. Bilindiği gibi Kurban Bayramında ilk üç gün kurban kesilebiliniyor. Bu noktada sizlerinde alıcıları organize etmeniz gerekmekte. Hepinizin bu süreçte hassasiyet göstereceğine eminim ” dedi.

Kitiş, “Emniyet olarak bizler her zaman sizlerin yanınızdayız”

Ardından İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü temsilen Polis Memuru Abdulkadir Kitiş yaptığı açıklamada hayvan satılılarını özellikle sahte para ve dolandırıcılık konusunda dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu. Kitiş, “Bu süreçte sizlerin dalgınlığından istifade yan kesicilik, dolandırıcılık ve sahte para olayı çok olacaktır. Büyük bir emeklerle çalışıyordunuz.  Bu süreçte emniyet müdürlüğü olarak bizlerde gerekli tedbirleri aldık. Emniyet olarak bizler her zaman sizlerin yanınızdayız. Bize düşen ne varsa biz yapıyoruz. Fakat sizlerinde dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz” dedi.

Kır, “Kesim bölgelerinde hem trafik hem de asayiş yönünde gerekli çalışmaları yaptık”

İlçe Jandarma Komutan Vekili Kıdemli Başçavuş Mecit Kır, “ Jandarma sorumluluk bölgesinde 4 kesim yeri mevcut. Hepsinin gerekli kontrollerini ve denetimlerini yaptık. Herhangi bir sıkıntı yok. Ayrıca biz trafik yönünden kesim bölgelerinde hem trafik hem de asayiş yönünde gerekli çalışmaları yaptık. Ekiplerimiz sahada olacak. Herhangi bir sıkıntıya düştüğünüz zaman sahadaki ekiplerimize ve 112’ye bildirdiğiniz zaman biz yanında olacağız. Söylememiz gerek en önemli konu kalabalık  bir ortamın oluşmaması maske, mesafe, hijyen kurullarına uyulması. Zaten İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge mevcut. Biz bu bağlamda gerekli denetimlerimizi sürdüreceğiz. Son olarak çevre kirletilmemesi konusunda dikkat edilmesini rica ediyoruz. Son olarak kurban kesimini işi ehli kişiler tarafından yapılmasını tavsiye ediyoruz. Kurban kesimi sırasında elini kolunu kesen kişiler oluyor. Bu nedenle işin ehli kişiler tarafından yapılmasını rica ediyoruz” dedi.

Kılıç, “3 tane önemli kuralımız var; Maske, mesafe ve hijyen konusu”

Son olarak ilçe Sağlık Müdürlüğü’nden Dr. Mehmet Kılıç yaptığı konuşmada, “ Evet diğer müdür arkadaşlarımızın bahsettiği konuların dışında be daha ziyade işin insan sağlığıyla olan kısmından bahsedeceğim. Bu pandemi süreci başladığından bu yana hepimizin duyduğu bazı kavramlar var. Herkesin bildiği ama uygulamakta zorlandığımız konular var. Bunları tekrar hatırlatma istiyorum. 3 tane önemli kuralımız var. Maske, mesafe ve hijyen konusu. Kurban pazarlarında kimseyle el teması yapmamanız gerekiyor.  Bu gibi durumlara meyil vermemiz gerekiyor. Şunu özellikle belirtmek istiyorum. El dezenfektanı su ve sabun yerine geçmiyor. Bu nedenle ilk fırsatta mutlaka su ve sabun ile el temizliğini yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca kapalı hayvan pazarı alanları çok fazla kalabalık  olabiliyor. Bu nedenle çok fazla vakit geçilmemesi gerekiyor. Birde en önemli konu insanlarımızın maske kullanımıyla alakalı. Evet havalar sıcak evet hepimiz zorlanıyoruz ama maskelerimizin sırf takmış olmak için değil  ağzımızı ve burnumuzu tam kapatmasına dikkat edelim. Özellikle kalabalık ortamlarda maske takma konusunda çok dikkat edilmesi gerekiyor. ayrıca merak  ettiğiniz konular hakkında sorularınızı cevaplandırabiliriz” dedi.

Haber: Serap DURUKAN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.