DOLAR 7,2475
EURO 8,5354
ALTIN 454,33
BIST 9,5050
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 31°C
Az Bulutlu

NERDEN BAKIYORSUNUZ

09.07.2020
685
A+
A-

NERDEN BAKIYORSUNUZ

Zaman zaman içinde bulunduğumuz durumlar istediğimiz durumlar olmayabilir.  Aslında böyle olmasını da istemiş değilizdir. İşte tam bu nokta da şikâyetlerimiz başlar. İstemediğimiz bu gelişmelere tepki vermeye başlarız ve şikâyet ederiz.

İçinde bulunduğunuz yaşamdan şikâyet ediyor olabilirsiniz.

Unutmayın ki sizin bu yaşadıklarınız başkalarının hayalini süsleyebilir.

Bu şikâyetlerimiz bakış açımızla ilgilidir. Nasıl bakıyoruz, ne görüyoruz, nasıl değerlendiriyor ve yorumluyoruz?

Hani var ya şu “Resimde ne görüyorsunuz?” soruları, yırtıcı hayvanlar, kuşlar kelebekler balıklar… Kiminde vazo ya da sütunlar, kiminde de  güzel kız ve cadı.

 Bu gördükleriniz bakış açınızla ve nerden baktığınızla ilgili gördüklerimizdir.

Beynimiz, başka bir ifadeyle “bilişsel sistemimiz” bunu sağlar.

Ama her zaman doğru mu sağlar? Bazen yanıldığımız olmaz mı?

Bilişsel sistem nasıl işler derseniz, algılarımızla öğrendiklerimizi işlemiş oluyoruz. Bir anlamda tecrübeyle öğrendiklerimizin toplamı oluyor.

Bilişsel Sistem, farklı kaynaklardan aldığımız inançları, yetiştirildiğimiz ve bulunduğumuz ortamlardan edindiğimiz tecrübeleri bilgiye çevirmek için özümseyerek işleme yetisidir, bu da bizlerin akıl yürütme ve karar verme, öğrenme gibi süreçlerden bazılarını kapsar.

Bu güne kadar topladıklarımızla değerlendirmiş, yorumlamış oluyor bakış açımızı oluşturmuş oluyoruz.

Ama doğru mu oluşturuyoruz?

Olumlu baktığımızda kendimizi sınırlamaz önümüzü açar daha sağlıklı düşünürüz. Olumsuzluklarsa bizi kilitler, ufkumuz daralır ve sorunları çözelim derken daha da büyütebiliriz. Bunu da çok iyi biliyoruz.

Uygulayabiliyorsak biliyor olduğumuzu söyleyebiliriz. Yoksa biliyorum bunları demek havanda su dövmekten başka bir işe yaramıyor.

Çünkü bilmek ve uygulamak bir arada anlam kazanıyor.

Unutmayalım ki “bilişsel sistem” davranışlarımızı ve duygularımızı etkilemektedir. Resimde ne gördüğünüze bakarken kendinizi mutlu hissettiğinizde farklı bir açıdan bakacaksınız. Belki de kuşları kelebekleri görecek, mutsuz anınızda da yırtıcı hayvanları görmüş olacak,  belki de diğerini görmeye gayret edeceksiniz.

Geçenlerde şekillerle ve çizgilerle bir sayfa çıktı karşıma. Uzun diye düşündüğüm çizginin uzun olmadığını diğerleriyle aynı olduğunu öğrendim. Yine dairenin arasında olmayan üçgenin varlığını fark ettim.

Bir kere daha söylemek gerekirse , “hiçbir şey göründüğü gibi değildir”

Bir kez daha anladım ki her ne kadar bilişsel sistemimizin etkisiyle yorumluyor olsak bile onun da hata yapma payı oluyormuş.

Anlaşıldığı gibi herhangi bir durumu yorumlamaya çalışırken bilişsel sistemimiz ipuçlarını değişik biçimlerde değerlendirip farklı algılayabilir, hata yapabilir. Bir de buna duygusallığımızı eklediğimizde hata yapmak oldukça doğallaşıyor.

Kendimizi kötü hissettiğimizde aklımızdan olumsuz düşünceler geçer. Kişiselleştirir, geneller ve gerçeklerden saptırabiliriz. İçinde bulunduğumuz durum düşüncelerimizi etkiler, düşüncelerimiz duygularımızı ve sonrasında davranışlarımızla yansıtırız. İşte surat asma davranışımıza kadar geçen süreç bu olur.

Bunun yerine olumlu açılardan bakarak daha güzel davranışların oluşmasına sebep olabiliriz.

Hadi o zaman güzel düşünceler, güzel düşlerimiz olsun.

Bu gününüzün dünden daha güzel geçmesi dileğiyle sevgiyle mutlu kalın. (aysuazak@hotmail.com)

Tren Patarka’dan hareket etmeden önce, teknisyen trenin makinistine lokomotifin bir parçasında sorun olduğunu ve trenin yolda kalabileceğini söylemişti. Makinist, “O zaman o parçayı niye şimdi değiştirmiyorsun?” diye sormuştu. 
Teknisyen parçanın Patarka tren istasyonunda olmadığını ama varış istasyonu olan Bostarka’da bulunduğunu söylemişti. Ardından da “Umarım yolda kalmazsınız.” demişti. 
Makinist, açık ve öngörülebilir bir sorun olduğu halde, bu şekilde yola çıktıklarına sinirlenmişti. Bostarka’ya varmalarına altı saat vardı. Bir tepeyi tırmanırken tren sanki teklemeye başlamıştı. “Şimdi yolda kaldık” derken tren tepeyi aştı.
Bir saat kadar sonra lokomotiften bir başka ses gelmeye başlamıştı. Makinist, “Buraya kadarmış” derken tren bir tünele girdi ve normal bir şekilde seyrine devam etti. Bostarka’ya bir saat kala zorlu bir tepeye daha tırmanacaklardı. 
Makinist içinden “Tren kesin bu tepeye tırmanırken yolda kalır.” dedi. Fakat tren o tepeyi de tırmandı; tepeden inerken de anormal bir şey olmadı. Tren, hiçbir gecikme olmadan Bostarka’ya varmıştı. Makinist trenden inerken, “Bugün benim hayatımın en mutlu günü!” dedi ve bakım atölyesindeki arkadaşlara ilgili parçanın değiştirilmesini istedi. 
Bakım atölyesinden bir teknisyen, yeni bir parçayı aldı ve lokomotifteki parçaya baktı. Parça tamamen yeniydi. Üstündeki tarihten daha o gün takıldığı belliydi. Parçanın yeni olduğunu makiniste söyledi. Makinist “Olamaz” dedi, “Tren gelirken çok zorlandı. 
Üstelik Patarka’daki teknisyen parçanın mutlaka değişmesi gerektiğini söylemişti.” Sonrada öğrendiler ki, Patarka’daki teknisyen şaka yapmıştı. Makinisti endişeye boğan ve sonradan o günü hayatının en mutlu günü ilan etmesine yol açan onun bakış açısıydı. Patarka’daki teknisyeni ertesi gün gördüğünde teknisyen şöyle demişti. “Aslında her zaman ki gibi sıradan bir yolculuk yaptın.
Her şey aynıydı. Sen aynıydın, yaptığın sefer, kullandığın lokomotif hep aynıydı. Sadece bakış açın farklıydı. Sıradan geçen her günü, bir macera gibi görmek ya da hayatımızın en mutlu günü yapmak bizim bakış açımıza bağlı.(alıntı)

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
2 Mayıs 2019
9 Mayıs 2017
2 Şubat 2016
7 Haziran 2016
21 Haziran 2016
26 Nisan 2016
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.