DOLAR 7,9701
EURO 9,4633
ALTIN 487,38
BIST 10,4074
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 27°C
Sisli

CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel PANDEMİ DÖNEMİNDE ESNAFIMIZ BİTME NOKTASINA GELDİ

CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel PANDEMİ DÖNEMİNDE ESNAFIMIZ BİTME NOKTASINA GELDİ

CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel

PANDEMİ DÖNEMİNDE ESNAFIMIZ BİTME NOKTASINA GELDİ

CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel ülke ve ilçe gündemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Gürel yaptığı açıklamada, “ Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Pandemisi en çok esnafımızı etkiledi ve esnafımız bitme noktasına geldi” dedi.

“Pandemi kurallarına uymaya devam edelim!”

Başkan gürel açıklamalarına başlamadan önce, “Dünyamızda ve ülkemizde pandemi nedeniyle yeni bir yaşam düzeni oluşmaya başladı. Çünkü çemberin iyice daralması ile birlikte hepimiz, artık grip ve nezle gibi bu virüsle yaşamaya alışacağız. Tek beklentimiz, virüsün direncini kıracağı ve ölümcül etkisini yitireceği ilaçların piyasaya sürülmesidir. Bu süreye kadar sosyal mesafe ile temizlik ve hijyenimize dikkat etmemiz gerekecek” dedi.

“Hükümetin artık kalıcı ve radikal kararlar alması gerekir”

Covid -19 Pandemisi’nden en çok esnafın etkilendiğini dile getiren Başkan Gürel yaptığı açıklada, “Pandemi, yani covid-19, sadece insanlarımızda sağlık problemlerini doğurmadı. Salgınla birlikte, zaten can çekişmekte olan ekonomi de bitme noktasına geldi. Bu noktada, neredeyse hiç kimsenin yüzü gülememektedir. İşsizlik, başını aldı gidiyor. Esnafımız, bitti bitiyor. Siftah etmeden dükkanı kapatan esnafımız, evine neredeyse ekmek dahi götüremeyecek durumda. Uzaktan eğitimin de etkisi ile özellikle okul esnafı dediğimiz servisçi, okul kıyafetçisi, kırtasiyeci, kantinci zor durumda. Diğer taraftan aylardır doğru dürüst açılamayan kahvehaneler, ağızlara dahi alınmamakta. Dolayısıyla buralarda çalışan insanlarımız da işsiz. Diğer esnaf grupları da dükkanları açık olmasına rağmen farklı değil. Bu ülkenin en büyük vergi yükünü çeken küçük esnaf tamamen biterse ülke ekonomisi de büyük yara alır. Yıl sonu geldi, ödemelerin süresi de doldu ama ekonomiyi düzeltecek, ticareti canlandıracak hiçbir karar alınmadı. Devamlı altını çizerek belirttiğim gibi hükümetin artık kalıcı ve radikal kararlar alması gerekir. Bir kereye mahsus da olsa, kamu alacaklarına belli bir oranda af veya bu alacaklara yapılandırma getirmesi, ardından sicil affı ile birlikte Bağ-Kur ve SGK primlerinin pandemi süreci nedeniyle ötelenmesi çok önemlidir. Esnaf ve sanatkarlarımızın daha da fazla sıkıntıya girmesine fırsat vermeden acilen yapılandırma yapılması, af gelmesi gibi konuların gelmesini hükümet bilir. Ama bu kararı bir an önce almalıdır. Bu sayede, önünü görmekte zorlanan esnafımız bir nebze de olsa rahatlayacak, ülke ekonomisine de vergileri ile katma değer kazandırarak ticaret bir nebze de olsa canlanacaktır” dedi.

“Gelir yetersizliği olan aileler için yardımcı kitaplar, aile bütçesine ciddi bir yük getirmektedir”

Eğitim Sistemi hakkında da düşüncelerini dile getiren başkan Gürel, “Milli Eğitim Bakanlığı, yıllardır öğrencilere ücretsiz kitap dağıtmaktadır. Ancak eğitimciler, içerik olarak yetersiz buldukları bu kitaplara ek olarak nitelikli kaynak kitap ihtiyacı duymaktadır. Özellikle uzaktan eğitim sürecinde kitapların yetersizliği nedeniyle eğitimciler, ek kaynak kitaplara yönelmek zorunda kalmaktadır. Dolayısıyla sınav odaklı bir eğitime sahip olmamızdan dolayı eğitimciler ve veliler, ek kaynak kitap arayışındadır. 18 yıllık iktidarın öğretim programlarında yaptığı değişiklikler ile talim ve terbiye kurulunun yapısının değiştirilmesi ve içerisinin boşaltılması ile MEB’in kitaplarının niteliği yok edilmiştir. Bununla birlikte e-içerik ile ilgili talim ve terbiye kurulu devre dışı bırakılmıştır. Aslında bu kurulun önemini Milli Eğitim Bakanı’mız çok iyi bilmektedir. Çünkü 2006’da istifa etmeden önce bu kurulun bir üyesiydi. Zaten gelir yetersizliği olan aileler için yardımcı kitaplar, aile bütçesine ciddi bir yük getirmektedir. Bu kitapları alabilen aileler ile alamayan ailelerin çocukları arasında makas açılmaktadır. Eğitimde zaten var olan fırsat eşitsizliği, bir de bu şekilde derinleşmektedir. Eğitim kitapları ücretsiz olmalı diyoruz ancak içi boşaltılmış ve yetersiz kitapların ücretsiz verilmesi, eğitimin sorunlarını çözmüyor. Bu nedenle çocuklarımızın nitelikli ve eşit eğitim imkanına erişimi için gereken tedbirleri almalıdır. Talim ve Terbiye Kurulu yeniden yapılandırılmalı ve tüm ders kitapları, uzmanlardan oluşan komisyonlar tarafından incelenerek nitelikli içeriklerle hazırlanmalıdır. Ücretsiz dağıtımı yapılan ve niteliği olmayan bu kitapların aynı zamanda ekonomimize de ayrı bir yükü olmaktadır. Devletimiz, kapakları dahi açılmayan bu kitaplara ve dağıtımına ücret de ödemektedir. Bu sayede devletimiz, zarara da uğramamış olacaktır” dedi.

 “Biz artık verilen sözlerden değil, imzalanan gerçeklerden haberdar olmak istiyoruz”

Gölcük’te gerçekleşecek olan Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında düşüncelerini dile getiren Başkan Gürel, “Son günlerde ilçemizde basın yoluyla öğrendiğimiz kadarıyla kentsel dönüşümle alakalı onay alındığını öğrendik. Fakat yine gördük ki bu onay sadece sözden ibaret. Biz artık verilen sözlerden değil, imzalanan gerçeklerden haberdar olmak istiyoruz. Dilovası’nda yapılması planlanan dönüşüme imza atılırken 5 – 6 yıllık bir mazisi olan kent merkezi dönüşüm projesinde artık onayın da resmi imza ile atılmasını beklemekteyiz” dedi.

 “D-130 Karayolu üzerinde bulunan çınar ağaçları da budanmalı”

Başkan Gürel son olarak, “İklimlerin de değişmesiyle hava akımlarının farklılık göstermesi, rüzgarların oluşması, ilçemizdeki birçok ağacın kırılmasına, kopmasına sebep olmakta. Bu tür olayları geçtiğimiz günlerde yaşadık. Belediyemiz şehir içindeki birçok ağacın budanarak tehlike arz etmesinin önüne geçti. Fakat D-130 Karayolu üzerinde bulunan çınar ağaçlarının budanması, şehir içi kadar önemlidir. Çünkü burada seyir halindeki araçların da zarar görmesi kaçınılmazdır. Bildiğim kadarıyla Büyükşehir statüsünde olmasından kaynaklı, yetkililerin buna da bir çözüm bulması önemlidir. Bizler, ilçemizde gördüğümüz eksikleri söylemekten geri kalmayız. Yapılacak olumlu çalışmalara da teşekkürlerimizi hiç çekinmeden belirtiriz” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.