DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 16°C
Gök Gürültülü

MHP Gölcük İlçe Başkan Yardımcısı Ertuğrul Albayrak’tan GÖLCÜK TERSANESİ’NİN 94. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLAMA MESAJI

MHP Gölcük İlçe Başkan Yardımcısı Ertuğrul Albayrak’tan GÖLCÜK TERSANESİ’NİN 94. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLAMA MESAJI

MHP Gölcük İlçe Teşkilatı Sendika ve İşçi Komisyonlarından Sorumu Başkan Yardımcısı  Ertuğrul Albayrak,  Gölcük Tersanesi ‘nin 94. Kuruluş yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Albayrak mesajında, “11 Ekim 1926 yılında TCG Yavuz’un onarım için havuza alınmasıyla kurulan Gölcük Tersanesinin 94. Yıl dönümü kutlu olsun” dedi.

“TCG Yavuz havuza alınmasıyla kuruldu”

MHP Gölcük İlçe Teşkilatı Sendika ve İşçi Komisyonlarından Sorumu Başkan Yardımcısı  Ertuğrul Albayrak yaptığı açıklamada, “Yıl 1926 Mavi Vatanda Cihan harbi ve İstiklal harbinden Bir Yiğit bir Cengaver bir Kahraman  süzülüyor. Yorgun, Bitkin, Dermansız. Can suyu istiyor. Duruma şahit yine Cihan harbinin, İstiklal harbinin Yiğidi, Cesur ve Kahramanı Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi M. Kemal Atatürk’ten Ultimaton Gölcük’te Tersane İnşa edilsin ve Kahraman TCG Yavuz havuza alınsın. Hemen Muhteşem seferberlikle Gölcük Tersanesi kuruluyor. TCG Yavuz havuza alınıyor, olağanüstü bakım onarım ve overholu ile can suyu verilerek tekrar Mavi Vatana uğurlanıyor. Cihan harbinin Kahramanı TCG Yavuz Onurla Gururla Mavi Vatanda Albayrak’ı dalgalandırırken, kendisine muhteşem başarıyla Can suyu veren Gölcük Tersanesi ve Çalışanlarını Çima Riva ile Selamlıyor teşekkür ediyordu. Gölcük Tersanesinde, Türk Deniz Kuvvetlerimize hizmet aşkı böyle başlamıştır. Onlarca yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti NATO üyesi oluyor. Bu süreç içerisinde Denizaltılarımız overhol için ABD gitmek zorunda olduğundan gidiş dönüş 1yıl overhol süresi 1yıl zaman alıyor. Her bir Denizaltı için 3 yılda bir yine aynı süreçlerin tekrar yaşanması gerekiyordu.  Olağanüstü müthiş zaman ve döviz kaybı, üstelikte  yurt dışına bağımlılık 70’li yıllarda Gölcük Tersanesi Komutanlığı devreye giriyor ve Denizaltılarımızın overholune talip oluyor. Karşı çıkanlar, mümkün değil diye fırtınalar koparanlar, tozu dumana katıyorlar ama, Gölcük Tersanesi kendinden emin, güveni tam Denizaltılarımızın overholu başarıyla tamamlanıyor test ve tecrübelerden sonra Donanmamıza teslim edilmişlerdir” dedi.

“17 Ağustos depreminde ağır yara aldı”

Albayrak sözlerinin devamında, “Bu Muhteşem başarısını kutlarken bir başka Destansı projeye talip oluyor. Yeni AY Sınıfı Denizaltı inşası, dünyada sayılı Tersanelerin başarabildiği Denizaltı inşa süreçleri de aynı başarıyla tamamlanarak. Türk Deniz Kuvvetlerimizin envanterine dahil ediliyor. 80 yıllar da bir adım daha ileri gidilerek Yavuz ve Barbaros sınıfı Fırkateynlerin inşasıyla muhteşem imzalar atılıyor. Yıl 1999 17 Ağustos asrın felaketine maruz kalınmış, yüzlerce Personelini şehit vermiştir. Allah’ım bütün Şehitlerimize Rahmet eylesin. Fay hattı Tersane içinden geçerek büyük kızak dahil bir çok fabrika ve atölyelere  büyük zararlar vermiştir.  Öyle bir felaket yaşandı ki Asırlık Tersanenin  taşınması gündeme gelmiştir. Ama Kahraman fedakar Gölcük Tersanesi Ailesinin mensupları bir yandan deprem de şehit olan yakınlarını defnederken diğer taraftan Tersanenin ayağa kalkması için olağanüstü çaba ve gayret sarf ederek TCG Kemalreis’in inşasına ve  Deniz Kuvvetlerine  hizmet vermeye aşkla, şevkle ve başarıyla devam etmişlerdir.  Gölcük Tersanesi Komutanlığı tekrar dimdik ayağa kalkmıştır. Süreçte Preveze, Gür sınıfı Denizaltı inşaları başarıyla tamamlanmış, Sahil güvenlik, gemileri, TCG Atak, TCG Bora, Torpido botları inşa edilerek teslim edilmiştir. Çanakkale de Destan yazan Yenilmez Armadalara Egeyi mezar eden TCG Nusret mayın gemisinin orijinalini yeniden inşa edilerek destansı tarih yaşatılmış, Türk Milletinin gönüllerine sunulmuştur. Bu tarih itibariyle dünyada dengeleri Türkiye Cumhuriyeti lehine değiştirecek ve binlerce Tersanenin içinde sadece 15 Tersanenin başarabildiği Savunma Sanayimizin asrın projesi olan Havadan Bağımsız Denizaltıların inşasına devam edilmektedir. İlaveten Dünya’yı ve Ülkemizi kasıp kavuran Corona virüs nedeniyle olağanüstü şartlarda olağanüstü çaba ve gayret sarf ederek bir yandan Gölcük Tersanesi Komutanlığının pandemiden en az sorun ve sıkıntıyla atlatılmasının sağlandığı gibi diğer taraftan Mavi Vatanda görev ve  hizmetini aksatmadan Şanlı Donanmamıza teknik destek verilmesi başarıyla devam ettirilmiştir” dedi.

“Bizim için övünç ve gurur kaynağı”

Albayrak son olarak, “Her gününde Muhteşem ayrı başarı hikayesi bulunan, 550 gemi inşasının başarıyla tamamlayan, asırlık süredir Deniz Kuvvetlerinin Teknolojik Üssü görevini başarıyla sürdüren, Mavi Vatanın her noktasında hayatları pahasına görev yapan Şanlı Donanmamıza teknik destek sağlayan dünyanın Öncü ve lider Gölcük Tersanesinin Manevi Huzurlarında Saygıyla eğiliyoruz. Allah’ımıza sonsuz şükürler olsun ki; Namütenahi maddi ve manevi getirisi olduğuna inandığımız. Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda 40 yıl hizmet vermenin onur ve gururunu yaşıyoruz. Gölcük Tersanesinin ve Mavi Vatanda Albayrak’ı başarıyla dalgalandıran Şanlı Donanmamızın seyrü seferlerinde bir nebze de olsa katkılarımız, Bizim için övünç ve gurur kaynağı, Evlatlarımıza bırakacağımız kıymetli miras ve anı olacaktır. Gölcük Tersanesinde Kuruluşundan bu güne kadar. Çalışan görev yapan bütün Asker Sivil kıymetli mensuplarını Saygı Hürmet ve Şükranla Yad ediyoruz.  Vefat edenlere Allah’tan Rahmet. Hayatta olan büyüklerimize  sağlık, sıhhat, afiyetler.  Şuan Gölcük Tersanesi de görev yapan bütün Kahramanlara üstün başarılar diliyoruz. Gölcük Tersanesi yolun bahtın açık, Pruvan Nete olsun” dedi.

YORUMLAR
  1. Avatar şevki şekerefeli dedi ki:

    erol ustam iyiki varsın senden benden başka hatırlayan olmadı galiba