DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 28°C
Parçalı Bulutlu

Türk Sağlık Sen Hastane Bahçesinde açıklama yaptı ‘VERGİ MUAFİYETİ GETİRİLSİN’

Türk Sağlık Sen Hastane Bahçesinde açıklama yaptı ‘VERGİ MUAFİYETİ GETİRİLSİN’

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker ve yönetimi dün Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesinde yaptığı açıklamada Sağlık Çalışanlarının zor süreç geçirdiklerini, bu zor süreçte Sağlık Çalışanlarının ağır vergi kesintileri karşısında mutsuz olduğu vurgulanarak, ‘Sağlık Çalışanlarının maaşları iyileştirilmelidir’ dedi.

‘Sağlık Çalışanlarımızın taleplerini her platformda dile getiriyoruz’

Başkan Çeker, ‘Sağlık çalışanlarının sıfırlanan döner sermaye ödemeleri, düşük nöbet ücretleri, vergi dilimi, düşük zam gibi tüm etkenler birleştiğinde nasıl bir ekonomik çıkmaz içerisinde olduklarını görüyoruz. Her gün temel gıda maddelerinin fiyatları artmakta, sağlık çalışanlarının maaşlarının da alım gücü düşmektedir. Bunun içinde ek ödeme yerine tek ödeme verilsin o da maaşlara zam olsun diyerek uzun bir süredir sağlık çalışanlarının haklı ve insani taleplerini sendika olarak her platformda dile getiriyoruz. Maaşlar enflasyon karşısında eridi. Çalışanların maaşlarının enflasyon karşısında erimesi, gelir vergisi kesintilerinin yüksek olması, çalışanları canından bezdirmektedir. Çalışanların almış oldukları maaşlar enflasyona yetişe bilmek için enflasyonun peşinden koşsa da yetişmesi mümkün olmamaktadır. Örnekleyecek olursak meslek hayatında 31 yıllık hizmeti olan Dört yıllık yüksek okul (lisans) mezunu bir hemşire 15 Temmuz 2020 tarihinde yılın ikinci altı ayı için Enflasyon Farkı ile birlikte Hemşirenin maaşına Temmuz ayında 300 TL zam yapılmıştır. Hemşirenin maaşına yapılan zam gelir vergisi sayesinde mum gibi eriyerek 15 Kasım 2020 tarihinde 8 TL düşmüştür. Temmuz zammının 292 TL gelir vergisi ile geri alınmıştır’ dedi.

‘Sağlık çalışanlarının vergi mağduriyetleri giderilmeli’

Açıklamalarını sürdüren Başkan Çeker, ‘Hemşireye Temmuz ayında verilen zam kasım ayına kadar gecen beş ay da gelir vergisi ile geri alınmak suretiyle, Temmuz zammı yüzde 93 erimiştir. Sağlık çalışanlarından kademeli olarak kesilen yüksek orandaki gelir vergisine çalışanlar mahkum edilmiştir. Böylesine ağır gelir vergisi sağlık çalışanlarını mutsuz etmektedir. Vergi sistemindeki adaletsizlik, gelir dağılımını olumsuz yönde etkileyen etkenlerin başında gelmektedir. Özellikle çalışanların ödediği vergi miktarı, birçok işadamını ve esnafı geride bırakmaktadır. Kamu İşvereni yıllardır, vergi toplamanın en kolay kaynak olarak çalışanlar üzerindeki vergi yükünü, giderek artırmakta bulmuştur. Sağlık çalışanlarının vergi mağduriyetinin giderilmesi için her yıl maaş zam artışlarında, vergi adaletsizliği hesaba katılarak belirlemelidir. Ya da ücretli çalışanlar için farklı bir gelir vergisi tarifesi belirlenmelidir’ diye konuştu.

‘Vergi dilimi nedeniyle sağlık çalışanlarının ekonomik kayıp yaşamasının önüne geçilmelidir’

Çeker, son olarak, ‘Belli meslek guruplarına zaman zaman vergi muafiyeti uygulanmaktadır, Savaş da cephede Mehmetçik ile birlikte en ön mevzide, depremde vatandaşın başucunda, Salgın hastalıklarda hayatını riske atarak çocuğundan, eşinden ayrı hastanelerde sağlık kuruluşlarında vatandaşımıza en ön saflarda hizmet veren sağlık çalışanların üzerindeki vergi oranı azaltılmalıdır. Gerçek enflasyon üzerine refah payı konarak sağlık çalışanlarının ve memurların maaşları yeniden revize edilmeli, büyümeden kamu çalışanlarına mutlaka pay verilmelidir. Vergi dilimi nedeniyle sağlık çalışanlarının ekonomik kayıp yaşamasının önüne geçilmelidir. Türk Sağlık Sen olarak dün olduğu gibi bu günde ve gelecekte de Sağlık çalışanlarının haklarının korunması ve geliştirilmesi için her platformda mücadelemizi sürdüreceğiz” diyerek açıklamalarını tamamladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.