DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

EYT DERNEKLERİ HIZ KESMİYOR

EYT DERNEKLERİ HIZ KESMİYOR

EYT DERNEKLERİ HIZ KESMİYOR

Marmara EYT Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran Özüpak ve EYT İl Dernekleri Başkanları siyasi parti liderleri ile online ortamda yaptıkları seri toplantılarla gündemdeki yerlerini korumaya devam ediyor.

Son bir yıldır Covid salgını nedeniyle miting toplantı ve stant faaliyetleri gibi etkinlikler düzenleyemeseler de Emeklilikte Yaşa Takılanlar sürekli gündemde kalmayı başardılar. Marmara EYT Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran Özüpak ve EYT İl Dernekleri Başkanları siyasi parti liderleri ile online ortamda yaptıkları seri toplantılarla gündemdeki yerlerini korumaya devam ediyorlar. EYT’liler sırasıyla CHP Yeniden Refah Partisi İyi Parti ve Gelecek Partisi genel başkanları ile online toplantılarda bir araya geldiler.

AİLE DESTEK SİGORTASI

EYT’liler ilk olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. Marmara EYT Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran Özüpakın EYT sorununun çözümü ile ilgili yönelttiği sorulara CHP lideri Aile Destek Sigortası önerisi ile karşılık verdi. Uluslararası Çalışma Örgütü ILO nun 102 sayılı sözleşmesine dikkat çeken Kılıçdaroğlu sözleşmenin 9.maddesinin yürürlüğe alınarak tesis edilecek Aile Destek Sigortası ile mağdur olan EYT lilerin mağduriyetlerini gidermek mümkündür dedi.

BORÇ-FAİZ-ZAM-VERGİ EKONOMİSİ

Yeniden Refah Partisi lideri Dr. Fatih Erbakan ile de online toplantı yapan EYT’lilerin soruları karşısında ERBAKAN hükümetin kaynakları paylaşımda adaletli davranmadığı konusunun altınız çizerek Borç faiz ve bunları karşılamak üzere de zam ve vergi kavramları üzerine kurulmuş olan bir ekonomi politikası uygulanıyor. Memura emekliye EYT liye gelince sineğin yağı hesaplanıyor ama imtiyazlılara gelince devletin kaynakları sular seller gibi akıtılıyor sözleri ile iktidarı eleştirdi. Kaynakların doğru ve adaletli paylaşımı ile EYT dahil olmak üzere bir çok mağduriyetlerin çözümünün mümkün olduğunu belirtti.

BİZ EYT SORUNUNU ÇÖZMEYE TALİBİZ

EYT’liler online toplantılar serisinin üçüncüsünde İYİ Parti Lideri Meral Akşener ile bir araya geldiler. Akşener toplantıda Biz EYT sorununu tek başımıza çözmeye talibiz. EYT konusu görmezden gelinecek ve çözülmeyecek bir mağduriyet değildir. Bu anlamda tek başına iktidar olmaya da talibiz ama Başkanlık sisteminde yönetimde söz sahibi olmak için ittifaklar şart. EYT konusunda aynı ittifak içindeki partilerin ayrı ayrı çalışmaları mutlaka vardır. Dernek yönetimi olarak sizler bu çalışmaları toparlayıp çalışmaların ortak noktalarını bir araya getirebilirsiniz. Sonrasında ise aynı ittifak içinde olan partilerin ortak EYT çözüm önerisi olarak açıklama yapılabilir dedi.

15 ŞUBAT’I BEKLEYİN

EYT’liler son olarak Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu ile buluştular.  Davutoğlu EYT konusu da dahil olmak üzere zihnimizde netleşmiş çözüm önerileri var. Bunlardan ilki güçlendirilmiş parlamenter sistem. Bu konudaki en kapsamlı öneriyi biz sunacağız. İkincisi tüm yolsuzlukların önüne geçecek olan Temiz Siyaset Belgesi. Bunu da çok yakın bir zamanda açıklayacağız. Bunların hemen ardından 15 Şubat tarihinde Gelecek Partisi olarak EYT konusundaki çözüm önerilerimizi de duyurmayı planlıyoruz. Şeklinde cevap verdi.

ÖZÜPAK’TAN ABO HATIRLATMASI

Marmara EYT Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran Özüpak siyasi parti liderleri ile yapılan online toplantıların tamamında liderlere aylık bağlama oranları ABO konusunu hatırlattı. 2000 yılından önce 78 olarak uygulanan ABO nun sırasıyla 2002 yılında 46-48 seviyelerine 2008 yılında da mevcut iktidar yönetiminde çıkarılan 5510 sayılı kanun ile 28 seviyesine düşürüldüğünün altını çizdi. ABO oranında yapılan bu oransal düşüş nedeniyle bağlanacak olan emekli maaşlarının neredeyse sosyal yardım niteliğine gerilediğini hatırlattı. Özüpak a göre bu karar kaynak yetersizliği ile açıklanamaz. Ancak eldeki kaynakların yanlış kullanımlarının bir sonucu olabilir.

NOTER TASDİKLİ TAAHHÜTNAME VE AÇIK OTURUM DAVETİ

Marmara EYT Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran Özüpak siyasi parti liderleri ile yapılan toplantılarda siyasilerin bugüne kadar EYT konusunda bir çok vaatte bulunduğunu hatta bazı partiler tarafından seçim beyannamelerine bile taşındığını ama seçimlerden sonra verilen sözlerin tutulmadığının altını çizdi. Bu yüzden Özüpak yapılan online toplantılarda EYT ye tam desteklerini açıklayan siyasi parti liderlerinden vaatleri ile ilgili olarak noter tasdikli taahhütname vermelerini talep etti. Liderlerin tamamı taahhütname verme konusunu kabul ettiler.

Ayrıca ulusal kanallardan birinde yapılması ve siyasi parti liderlerinin bir araya getirilmesi planlanan açık oturum program davetini de online toplantıya katılan tüm liderler memnuniyetle katılacaklarını ifade ederek kabul ettiler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.