DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 28°C
Parçalı Bulutlu
Reklam

Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın iki yılını değerlendirdi KOCAELİ’YE DEVASA HİZMETLER

Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın iki yılını değerlendirdi KOCAELİ’YE DEVASA HİZMETLER

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın Sekapark’ta bulunan Kongre Merkezi’nde 2 yılını değerlendirdi. Toplantıya davetli sayısı Coronavirüs tedbirleri nedeniyle kısıtlı tutuldu.  Başkan Büyükakın,  toplantıda  ‘Sevdamız Kocaeli, 2 altın yıl’ sloganıyla önemli mesajlar verdi.  Geçen iki yılda Büyükşehir, Tahir Büyükakın’ın başkanlığında tamamlanan 226 ve devam eden 85 eser ve hizmetle Kocaeli’ye yaklaşık 4 milyar TL’lik yatırım yaptı.

Toplantıya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak ve basın mensupları katılım sağladı.

Toplantıya Başkan Büyükakın’ın Kocaeli’ye yaptığı çalışmaların yer aldığı sunum ile başlandı. Akabinde kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, önemli açıklamalarda bulundu.

‘İki yıllık görevimizde hiç durmadık’

Başkan Büyükakın, ‘Biz koltuğa oturacağımız zamanı değil, kalkacağımız zamanı düşünerek ”hareket edeceğiz’ dedik ve bunu yaptık. Ölüm günü geldiğinde, her şey bittiğinde her şey anlamsız. Öyleyse gün içerisinde bizlere çok kıymetli gelen hayatımızı heba etmeye zaman zaman hatalar yaptığımız şeylerin hiçbir anlamı olmadığını düşünerek işlerimizi yapıyoruz. Allah biliyor bizler bunu aklımızdan çıkartmıyoruz. Seçim süreci 100 gün devam etti. Yaklaşık 4 ay sahada çalıştık. Sonra vatandaşımızın güzel teveccühü ile koltuğa oturduk. Bundan sonra bu hayat şehrimizde adanan bir hayat olduğu şuurunu kendimize şiar edildik. Bizim iki rıza makamımız vardır.Birincisi Allah’ın rızası, ikincisi vatandaşlarımızın rızası. Bizler bu iki rıza makamını asla aklımızdan çıkartmadık. Bizler geçen 2 yıllık süreçte gece gündüz demedik, yaz kış demedik. Bu iki yıl zarfında tatil bile yapmadık.Çoluğumuzu çocuğumuzu eşimizi ihmal ettik, sosyal hayatlarımızdan fedakarlık yaptık. Çünkü biz halkımıza söz verdik. Biz uykumuzdan ve hayatımızdan taviz vererek, çalışmalarımızı sürdürdük. İnanıyorum ki hem Allah’a hem de halkımıza hesap vereceğimi düşünüyorum. Tevazu ve samimiyetle çalışıyoruz. Gerçekten çalıştık ve bu iki yılık zaman zarfında hiç boş durmadık.’

‘Diğer belediyeler pandemiye hazırlıksız yakalanırken bizim depomuz doluydu’

Açıklamalarını sürdüren Başkan Büyükakın, ‘Kulağımızı tüm kem sözlere kapadık. Biz hep birleştirmeye, buluşturmaya, sevgide buluşmaya çalıştık. Gereksiz tartışmaların içinde olmamaya var gücümüzle gayret ettik. Bu iki yıllık bütün zorluklara rağmen elhamdülillah karşılığımızı aldık. Biliyorsunuz geçen sen 11 Mart’ta ilk pandemi ile tanıştık. Pandeminin ilk çıktığı vakalar ilgili makamlar tarafından açıklanmıştı. Biz o süreçten beri tüm hazırlıklarımızı yapmıştık. Birçok belediye dezenfektan ve hijyen maddeleri bulma gayetine düşmüşken, bizim depolarımız doluydu. Biz hazırlıklarımıza başlamıştık. Biz ne kadar hazırlıklı olalım risk taşıyordu. İlk sene değerlendirme toplantısını bu seneye ertelemiştik. Şüphesiz pandemi süreci hala devam ediyor. Fakat bu virüs hakkında eskiye göre daha çok şey biliyoruz. Sıkıntılar var. Dünyanın her yerinde sıkıntı var. Ama Türkiye yoluna emsalleri ile kıyaslandığındaoldukça başarılı bir şekilde devam ediyor.Ve elhamdülillah önümüzdeki süreçte güzel günlerin yakın olduğunu söylemekte mümkün. Ama bunları söylerken tedbirleri elden bırakmamak gerekiyor. Pandemi sürecinde ne yazık ki ekonomik şoklarla karşı karşıya kaldık. Belediyelerde bu şoklardan nasibini aldı. Bugün nereden geldiğimizi zorluklarımızı sizlerle paylaşmak istiyorum. Özellikle geçtiğimiz bir yılda fırtınalı bir ortamdan geçtik. Ama gerçek kaptan fırtınalı denizlerde gemisini karaya yanaştırandır. Türkiye’nin en çok eser ve proje bırakan belediyesi olduk. 2 yılda 226 eser ve projeyi, toplam 2.3 milyar TL’lik hizmeti hayata geçirmeyi başardık. Asla bu rakamlar şişirilmiş rakamlar değil. Oldukça mütevazi davrandık. Neyse onu söyledik. Daha da önemlisi bunca işimizi yaparken, çalışan sayımızı arttırmamayı, hatta biraz azaltmayı da başardık. Biz göreve geldiğimizde 11 bin 65 personelimiz var. Şimdi 10 bin 850 personelimiz var. Mali disiplinimizi güçlendirdik. Popülüzme de kapılmadık. Yerin altına yatırım yapmak yerine yerin üstüne makyaj yapalım demedik. Çünkü bizim halkımıza sözümüz var. Normalde alt yapıya giren belediye başkanlarına pek akıllı gözüyle bakmazlar. Çünkü alt yapı projelerinin bazı riskleri vardır. Ama biz bu riske girerek, alt yapı projelerimizi de yaparak, başarıya ulaştık’ dedi.

‘Şehrimizin sigortası Büyükşehir Belediyemizdir’

Açıklamalarını sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın, ‘Şu ana kadar abartmadan söylüyorum, kasamızda 550 milyon TL biriktirmeyi de başardık. Pandemi çok kötü duruma giderse diye paramızı da biriktiriyoruz. Eğer işler kötüye giderse vatandaşımıza 1 yıl rahat rahat bakarız. Mali yapımız çok güçlü Allah’a şükürler olsun. Şehrimizin sigortası kötü günlerimizde Büyükşehir Belediyesi’dir. Özetle geçtiğimiz 2 yıl şehrimizin yatırım ve projelerine hız kesmeden devam etmeyle, mali disiplini gözle görülür şekilde güçlenmeyi, zorlu süreçler için mali birikimlerimizi sağladık. 2 yılı krizi fırsata çevirdiğimiz süreç olarak tanımlayabiliriz. Bu sunumu yaparken gerçekten çok zorlandık. Bir çok projenin ihalesi eli kulağında. Mesela teleferik projesinin ihalesini bugün duymayacaksınız.Karamürsel’deki projemizin D-100 bölümünü geçtiğimiz günlerde açtık. Neredeyse projemiz bitti. KDV’siyle 80 milyonluk yatırım. Bizler devam eden projeleri bu bütçenin içerisine katmadık. Yani 2,3 Milyar TL’lik bütçe işi biten projelerdir’ diye konuştu.

‘Türkiye’nin örnek belediyesiyiz’

Büyükakın, ‘İşleri devam eden projelerde çok az işler kaldı. Bizler yine söylüyorum, devam eden projeleri bütçemize katmadık. 226 eser ve hizmeti birer fotoğrafla gösterseydik, her çalışmayı 1 dakika gösterseydik, bu sunum 4 saati geçerdi. Bizler karşınıza özetin özeti sunumla çıkmayı doğru bulduk. Bizler haksız eleştirileri almamak için 226 eser ve hizmeti ayrı ayrı toplulaştığımız, kendi içinde anlamlı formata sokan bir broşür hazırladık. Sizlere bu broşürleri dağıtacağız’ dedi.

Başkan Büyükakın, yaklaşık bir buçuk saatlik sunumuna başladı. Büyükakın;

Ulaşım’da;

43 eser ve hizmet 694 Milyon liralık Cadde Kavşak ve Üst yapı düzenlemeleri 258 milyon liralık yatırım. İzmit Plajyolu Tramvay Hattı ve Araç alımı, 82 milyon liralık kaynak, İl Geneli Parke Bordür Çalışmaları iki yılda 35 milyon lira harcadık. İzmit Salim Dervişoğlu Caddesi 33 milyon liralık proje, Çayırova Tuzla Şifa Mahallesi Geçişi 15 milyon liralık proje, Dilovası Eynerce Kavşağı Yan Yollar 10 milyon 975 bin liralık proje, Gölcük Yüzbaşılar Kavşağı Yan Yollar 6 milyon 750 bin liralık proje, Çayırova ve Fatih Marmaray İstasyonları 7 milyon 571 bin liralık proje, Körfez İlimtepe Yolu 3 milyon 500 bin liralık proje, 4 Yeni Yaya Üst Geçidi 9 milyon 450 bin liralık proje, 4 Yeni Otopark 16 milyon 817 bin liralık proje, Kırsal Alanlarda 5 yeni bağlantı köprüsü 10 milyon 954 bin liralık proje, Köylere Stabilize Yol 27 milyon 809 bin liralık proje, +20 Ulaşım yatırımını tamamladık. Projelerin maliyeti yaklaşık 140 milyon lira.

Ulaşımın devam eden yatırımları;

Gebze Darıca Metrosu 15,6 km’lik 11 istasyonu kapsayan proje hızla devam ediyor. Toplamda 5 Milyar TL’ye yakın olan bir yatırım. Şehir Hastanesi Tramvay Hattı, yine Ulaşım Bakanlığı’na devretmeyi başardık. 3 km 8 istasyon 4 adet alt ve üst geçit, 2 adet yaya üst geçidi, Günlük 39 bin yolcu. Burada bir mahkeme süreci var. Geçen Ankara’ya gittiğimizde Bakanımız mahkeme sürecini takip ettiğini belirtti. Mahkemenin ardından proje devam edecek.

Toplu Taşıma;

109 yeni otobüs alımı için sözleşme imzalandı. 266 milyon liralık proje.İzmit Kuruçeşme Tramvay Hattı;  85 milyon liralık proje. Karamürsel Tüneli, 60 milyon lira şimdiye kadar kaynak kullandık.Bayrama kadar nasip olursa yetiştirilecek. Bittiğinde KDV ile birlikte 85 milyon liralık proje olacak. Gebze TEM Otoyolu Köprüsü Bağlantı yolları 4 yeni köprü 15 km yan yol menfez ve kavşak kolları yaklaşık 53 milyonluk proje. Proje Ekim gibi bitecek. Körfez İlimtepe Yolu 1. Etap 26 milyon liralık proje. İzmit Solaklar Yolu ‘Çarşıbaşı Sokak) 12 milyon liralık projeYol yapım çalışmaları 17 Caddede 20,6 km yol ve üst yapı çalışmaları yaklaşık 49 milyon liralık proje.+20 Ulaşım yatırımı devam ediyor. 94 milyon liralık çalışmalar.

ALT YAPI;

36 Eser ve hizmet 571 milyon liralık eser tamamlandı.4 Eser ve Hizmet devam ediyor. 577 milyon liralık projeler. İçme Suyu Hatları 503 km 23 Adet Proje 181 milyon 588 bin liralık proje Kanalizasyon Hatları; 111 milyon lira, 23 Adet Proje 244 km. Biz iki yıllık yapılan projelerle en birinci belediyeyiz. Yağmur Suyu hatları ve Dere ıslahları 86 km 23 adet proje ile 148 mahalleye 108 milyon 800 bin liralık proje. Kırsal Alanlarda Altyapı Yatırımları 116 köye yeni alt yapı 65 milyon lira. İçme Suyu Depoları 47 yeni depo, 113 mahallede 328 bin kişiye hizmet 56 milyon 425 bin liralık çalışma. İSU Üst Yapı Çalışmaları; Alt yapı çalışmalarının ardından üst yapı çalışmaları da tamamlandı. 48 milyon liralık çalışmalar. +30 Alt Yapı yatırımını tamamladı İSU.

İÇME SUYU HATLARI;

202 Milyon Lira, 350 km içme suyu hattı. Kanalizasyon Hatları 199 milyon liralık çalışma 194 km’lik kanalizasyon hattı yapılıyor, 17 adet proje bu da 93 mahalleye hizmet edecek. Bunlar gerçekten devasa hizmet.Yağmur Suyu Hatları ve Dere Islahları 82 milyon liralık çalışmalarİçme Suyu Depoları 93 milyon liralık projeler. 61 adet depo ile 138 mahallede 113 bin kişiye hizmet. İSU gerçekten Türkiye’nin en güçlü Alt Yapı belediyelere bağlı kuruluşu. 30 Büyükşehir Belediyesi’nden en pahalıdan en ucuza sıralandığında İSU 25. Sırada. Hepsi şehir efsanesi.Yatırımcılıkta 1. Sıradayız.+4 Alt Yapı Yatırımı Devam ediyor.  

ÜST YAPI;

37 Eser ve Hizmet 167 milyon 981 bin liralık çalışmalar. 11 milyonluk eser ve hizmette devam ediyor. 4 Yeni Spor Salonu; 47 milyon lira. 3 Yeni Yarı Olimpik Yüzme Havuzu 37 milyonluk çalışmalar. 5 Yeni Kültür Merkezi yaklaşık 12 milyon lira. Şehrin her yerine dokunuyoruz. Ayak izimizin olmadığı hiçbir yer elhamdülillah kalmadı. Kartepe Kent Meydanı 32 bin metrekare 1 kafeterya, sanat merkezi,çevre peyzajı 8 milyon 800 bin lira.2 Yeni İtfaiye Müfrezesi, 8 milyon lira. 2 Yeni Akademi Lise 6 milyon 588 bin lira. Restorasyonlar; 5 milyon lira. İzmit Pişmaniyeciler Meydanı 1 milyon 900 bin. +16 Üst Yapı Yatırımları 40 milyon liraKandıra Belediyesi Hizmet Binası 42 milyon lira. Gebze Sporcu Eğitim Merkezi 16 bin metrekarelik kapalı alanı var, Devasa bir Sporcu Merkezi, 33 milyon lira Haziran ayında bitecek. Bu proje 2,3 milyar liralık projenin içinde değil. Stadları yeniliyoruz 11 milyon 386 bin liralık çalışma olacak

Gebze Cumhuriyet Mahallesi yüzme Havuzu 11 milyon 294 bin lira 2 ay sonra bitecek Bu proje 2,3 milyar liralık projenin içinde değil. Kocaeli İtfaiyesi Yeni Hizmet Binası ve Eğitim Alanı 20 bin metrekarelik  9 milyon 500 bin lira Kocaeli Esnaf Odaları Birliği İdari Binası 3 milyon lira.Tavşantepe Cemevi 653 bin lira, İzmit Çocuk Trafik Eğitim Parkı 837 bin lira, Darıca Kapalı Pazar Yeri 10 milyon lira destek sağlıyoruz. Bitmesine az kaldı

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK;

38 Eser ve Hizmet bitti 337 milyon lira, 22 Eser ve Hizmet 100 milyon lira devam ediyor, Darıca Millet Bahçesini bitirdik, İl Geneli Çevre Düzenlemeleri 13 proje 18 milyon lira, Yeşil Alanlar Bakım ve Onarım 12 Proje 52 ayrı bakım ve onarım 14 milyon lira, Gebze Tatlıkuyu Vadi 2. Etap 50 bin metrekare alan 5 milyon lira, Sıfır Atık 270 ton yaklaşık 200 bin ton atık alındı, Mesire Alanları çalışmaları yaptık. Atık Toplama ve Bertarafı 2 milyon ton atık 85 milyon lira, Kamulaştırma; Projeler için Kocaeli Genelinde 114.224 metrekare alanın kamulaşması yapıldı. 127 milyon lira, +27 tane Çevre Şehircilik Projesi tamamlandı. 64 milyon lira.

SOSYAL VE KÜLTÜREL HİZMETLER;

46 hizmet gerçekleştirildi, 363 milyon liralık kaynak kullanıldı. 41 Kart Destekler 64 milyon liralık harcama.Hasta Nakil Hizmetleri 107 bin hastayı ilgili noktalara ulaştırıldı. 29 milyon lira,Yakacak destekleri, 35 bin haneye 22 milyon 500 binlik destek. Gönül Kazan projesi kapsamında 566 bin öğün sıcak yemek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.13 milyon 558 bin lira. Kırtasiye Destekleri; 31 bin 650 öğrenciye kırtasiye desteği 6 milyon lira. Barınma ve Konaklama Merkezleri; 4 bin 49 vatandaşın barınma ve konakla hizmeti sağlandı 5 milyon liralık bütçelik harcama yaptık. Annelere Süt; 52 bin anneye süt desteği 1 milyon 773 bin lira. Sosyal Yaşamı Destekleme;  23 bin ihtiyaç sahibi aileye 1 milyon 316 bin lira. Su Borcu Yardımı; 23 bin ailenin su faturaları ödeniyor 1 milyon 200 bin lira. Evde Bakım; 21 bin 453 eve gidilip evde bakım hizmeti verildi. Halk Ekmek Satış Birimleri; 48 adet büfe 2 yılda 5 milyon adet ekmek satışı gerçekleştirildi. Kılavuz Gençlik; 61 milyon lira. Amatör Spor Kulüplerine Destek; 127 Amatör Spor Kulübüne destek sağlandı 11 milyon lira.KO-MEK Halk Üniversitesi; 85 milyon lira, 113 bin kursiyer, 43 kurs merkezi.Kocaeli Robotik Kodlama Atölyesi; 97 adet Robotik Kodlama Atölyesi, 10 milyon lira.+ 31 Proje ve hizmet daha devam ediyor.

İSTİHDAM VE ÜRETİM;

9 Hizmet 21 Milyon 288 bin lira. TABİP Projesi; 1141 Dönümlük alanda 2 milyon adet fideyi toprakla buluştu. 102 çiftçi projeden yararlanıyor. Komeksepeti.com devam ediyor. USTAM Projesi devam ediyor. Tarımsal Destekler; 11 milyon lira kaynak, 2500 çiftçi. SERA Yapımı ve SERA Naylonu desteği. 150 Çiftçiye Doğal Salma Tavukçuluk Destekleri  24 bin 455 hibe tavuk. Meyve Fidanı Desteği, Arıcılık Destekleri,

PANDEMİ DESTEKLERİ;

186 milyon lira

İSU DESTEKLERİ

125 Milyon Lira, Hijyen Gıda ve Sağlık Destekleri, 107 Milyon lira, Şoför Esnafı Destekleri; 34 milyon lira,Esnaf Destekleri; Salgından etkilenen tüm Kocaeli Esnaflarına gönülden destek. 30 milyon lira kaynak ayrıldı. 3 aylık destek 1 ay daha uzatıldı., Eğitim Destekleri; 15 milyon lira

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.