DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 16°C
Çok Bulutlu

İRAP Çalıştayı’nın İlki gerçekleştirildi

İRAP Çalıştayı’nın  İlki  gerçekleştirildi

İlimizdeki afet risklerinin azaltılması amacıyla, hedef ve eylemlerin görüşülerek, değerlendirmelerin yapıldığı İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP)’ın ilk çalıştayı, Vali Seddar Yavuz ‘un başkanlığında yapıldı. 


Şehirlerde güvenli bir yaşam sağlamak, olası can ve mal kayıplarını azaltmak, risk azaltma bilinci oluşturmak, paydaşlar arası iş birliğini güçlendirmek, kaynakların etkili kullanımını sağlamak ve afet sonrası çalışmalar için olası harcamaların azaltılmasını amaçlayan İRAP çalıştayı; Vali Seddar Yavuz başkanlığında, Vali Yardımcısı Dursun Balaban,İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet EminKoçan, kurum müdürleri ve İl AFAD Müdürlüğü yetkililerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Emin Koçan’ın İRAP konusunda yapılan çalışmalar hakkındaki bilgi sunumuyla devam etti.

Sorumluluk Hepimizin

Tedbir almadan tevekkül etme anlayışının doğru olmadığını belirten Vali Yavuz, anlayışımız çok net önce tedbirimizi alacağız daha sonra tevekkül edeceğiz diyerek sözlerine şu cümlelerle devam etti: “Deprem ya da afet tedbirlerini almayıp sonra da Allah bizi korusun demek doğru ve kabul edilebilir bir anlayış değildir. Biz fay hattı üzerine15 katlı bina yapıyoruz, ruhsatsız bina yapıyoruz ondan sonra da ağıtlar yakmaya başlıyoruz. Bizim yapacağımız; herhangi bir olay olmadan, riskimiz nedir, can kaybını nasıl azaltırız, ekonomik sıkıntıları nasıl giderebiliriz olmalıdır. Afet öncesi hazırlıklarımızı önceden gözden geçirmeliyiz. Kocaeli sanayi ve teknoloji kenti olduğundan sanayi kuruluşlarını da bu işin içerisine dahil etmenin faydalı olacağını düşünüyorum. Sorumluluk hepimize ait,iyiliklerde biz diyoruz, kötülüklerde kaçmaya çalışmayalım.”

‘Afet Bilinci Oluşturmak İçin Eğitimlere Önem Vermeliyiz’

Her organize sanayi bölgesinde afet gönüllüsünün olması gerektiği vurgulayan Vali Yavuz: Bu şehir sadece konutlardan ibaret değildir. Bu bölgede bir afet meydana geldiğinde kaç tane arama kurtarma ekibi lazım bunu detaylı bir şekilde ele alarak bir plan dahilinde arama kurtarma ekip sayısını çözmemiz gerekiyor. Bir afet meydana geldiğinde bir başka şehirden yardım gelene kadar kendi sorunumuzu çözmeliyiz. Çözebilmemiz için de daha fazla insanı eğitmeli, afet gönüllüsü oluşturmalı ve afet bilincini artıracak çalışmaları hep beraber yapmalıyız. Sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan işbirliğinden büyük bir memnuniyet ve mutluluk duyuyoruz. Afet konusunda birlikteliğimizi daha fazla arttıracak çalışmalara ve bilinçlendirme noktasındaki eğitimlerimize çocuklarımızı da dahil etmeliyiz.”diyerek,başarılı bir çalıştay olmasını diledi.

İlimizdeki mevcut Afet tehlikelerinin belirlenmesi, risk azaltmaya yönelik önlem alanlarının mevcut durum değerlendirmesinin risk azaltımı konusunda sorumlu farklı uzman ve teknik personellerle ortak akılla yapılmasını amaçlayan ilk çalıştayda; paydaşlarladaha önceden paylaşılan anket formu sonucuna göre İlimiz için öngörülen Afet Tehlike başlıklarında oluşturulan masalarda iki gün boyunca tehlikeler bazında İlimizin GZFT ( Güçlü Yönler- Zayıf Yönler, Fırsatlar Tehditler) analizi yapılarak, senaryolar oluşturulacak, belirlenen bu senaryolar üzerinden olay önlem tabloları oluşturulacaktır.

İlk çalıştayın ardından elde edilen sonuçlara göre yapılacak olan ikinci çalıştayda mevcut afet tehlikelerine karşı eylemlere karar verilecek ve bu eylemlerin gerçekleştirilmesine dair sorumlu/paydaş kurum/kuruluşlara görev dağılımı yapılarak amaç ve hedefler doğrultusunda eylemlerin gerçekleştirilmesi sağlanacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.