DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 31°C
Sağanak Yağışlı

Çınarlık Meydanı’ndan tek ses yükseldi “DENİZ VARSA HAYAT VAR”

Çınarlık Meydanı’ndan tek ses yükseldi “DENİZ VARSA HAYAT VAR”

Çınarlık Meydanı’ndan tek ses yükseldi

“DENİZ VARSA HAYAT VAR”

 Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından pazar günü yapılan, “Marmara Denizini Koruma Eylem Planı” toplantısı sonrasında, oluşan müsilajı sonlandırmak ve deniz temizliğini sağlamak amacıyla açıklanan 22 maddelik acil eylem planı kapsamında, Gölcük Sahillerinde “Deniz Varsa Hayat Var” programı düzenlendi. Programa katılım oldukça yoğun oldu.

Programa katılım oldukça yoğun oldu

 Marmara Denizi’nde oluşan müsilajı sonlandırmak ve deniz temizliğini sağlamak amacıyla açıklanan 22 maddelik “Marmara Denizi Koruma Eylem Planı” kapsamında, Değirmendere, Kavaklı, Halıdere ve Ulaşlı Sahillerinde, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Gölcük Belediyesi İzci Kulübü, Kızılay Gölcük Şubesi, Gölcük Yelken Kulübü ve Değirmendere Sualtı Topluluğu gönüllülerinin katılımıyla bir de farkındalık programı yapıldı.  ellerinde pankartlar ile katılan katılımcılar, “ geleceğimiz için denizlerimize sahip çıkmamız gerekiyor, deniz varsa hayat var, ikinci bir dünya yok, suyu kirletmek geleceği kirletmektir” yazılı pankartlar ile dikkat çektiler.

 DENİZDEN VE KIYIDAN TEMİZLİK YAPILDI

 Kaymakam Karabulut ve Başkan Sezer öncülüğünde, kıyıdan izciler ve Kızılay gönülleri, denizden de DESSAT dalgıçları deniz ve kıyı temizliği gerçekleştirdi. Sahil Güvenlik Botu ile açılarak, açıklardaki durum da kontrol edildi. Marmara Denizi temizlenene kadar, kurumların iş birliğiyle çalışmaların devam edeceği belirtildi.

Karabulut, “İlimizde de 24 ekipmanla tüm ilçelerde, denizimizde temizlik yapılıyor”

Değirmendere Çınarlık Meydanı Sahilinde Marmara Denizi için Bir araya gelen katılımcılara duyarlılıkları için teşekkür eden Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut burada yaptığı konuşmada, “Bugün çok önemli bir vesile ile bir araya gelmiş bulunuyoruz. Marmara Denizi, maalesef deniz salyası denen çok ciddi bir tehlike ile baş başa kalmış durumda. Çevre Bakanlığı’mızın tüm Türkiye’de, bugün itibariyle Marmara’ya kıyısı olan illerimizde başlatmış olduğu temizleme faaliyetlerinin bir parçasını burada idrak edeceğiz. ‘Marmara Denizi hepimizindir’ sloganı ile programımız başladı. İlimizde de 24 ekipmanla tüm ilçelerde, denizimizde temizlik yapılıyor. Bu tabii uzun soluklu bir proje. Bu projenin başarılı olabilmesi için hepimize birtakım görevler düşüyor. Herkes kendi çapında yapacağı katkılarla denizimizin kirlenmesine engel olacak bireysel çalışmalar yapabilir. Denizimizi eski haline getirebilmek için yoğun bir çaba içinde olacağız” dedi.

“Bizim sorumluluğumuz  bizden sonra gelenlere bu çevreyi sağlıklı bir şekilde ulaştırabilmektir”

Kaymakam Karabulut sözlerinin devamında, “Herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşaması anayasal bir haktır. Dolayısıyla bizlerin şu anda bu bölgede yaşayan insanların gelecek nesillere de bir borcu var. Biz nasıl büyüklerimizden, atalarımızdan bu coğrafyayı sağlıklı bir şekilde devraldıysak bizim sorumluluğumuz da bizden sonra gelenlere bu çevreyi sağlıklı bir şekilde ulaştırabilmektir. Eğer önlemlerimizi almazsak, tedbirleri uygulamaya sokmazsak maalesef ilerleyen süreçte Marmara Denizi’miz bu vasıflarını yitirecek, kirlenecek ve tamamen kullanılmaz hale gelecek İçerisinde canlı yaşaması mümkün olmayacak. Bunu önlemenin amacı da şu an başlayan çalışmalara destek vermek, hızlıca temizliğini sağlamak ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde denizin devrini sağlamaktır. Ben bu anlamda duyarlılık gösteren sivil toplum örgütlerine, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerine, belediyemize, bu alanda gönüllü olarak faaliyet gösteren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Burada bugün yapacağımız çalışma, kamuoyunun dikkatini çekmek, bu hususta bilgi olunmasını sağlamak, duyarlılığı arttırmaktır” dedi.

“22 maddelik bir eylem planı hazırlandı”

Kaymakam Karabulut son olarak, “Teknik çalışmalar ve eylem planı, Çevre Bakanlığı’mızın koordinesinde gerçekleşecek. 22 maddelik bir eylem planı hazırlandı. Bu plan devreye sokularak Marmara Denizi’mizi kurtaracağız. Zaman içerisinde Marmara Denizi bölgesi, tamamen koruma alanı ilan edilecek. Bundan sonra bu tip kirlenmeye sebep olabilecek unsurların bertaraf edilmesi sağlanacak. Ben tekrar katılımlarından ve katkılarından dolayı tüm kurum ve kuruluşlara, STK temsilcilerine teşekkür ediyorum. Bugün burada sembolik olarak kıyı şeridimizde uygulamalar yapılacak. Umarım 8 Haziran tarihi itibariyle başlatmış olduğumuz bu çalışma, bakanlığımızın ve diğer kurum ve kuruluşlarımızın etkin bir şekilde devreye girmesi ile sonuçlanır. En kısa sürede denizimizin eskisi gibi temiz yaşamın devam ettiği hale getiririz” dedi.

 “Yerel yönetimler olarak bu konuda elimizden gelen gayreti göstereceğiz”

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ise yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz gibi Marmara Denizi’nde son dönemde kirlilikten kaynaklanan bir müsilaj sorunu var. Bu konuyla alakalı Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un da katılımı ve Marmara Denizi’ne kıyısı olan belediyelerin de iştiraki ile bir toplantı düzenlendi. 22 maddelik bir eylem planı hazırlandı. Bunun dışında İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge kapsamında kaymakamlık, belediye ve STK’ların işbirliği ile özellikle çevre temizliği ve denizin temiz tutulması ile alakalı olarak bugüne özel bir farkındalık programı düzenlendi. Şu anda bununla alakalı olarak Değirmendere ve Kavaklı sahilinde farkındalık ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Deniz bir anda kirlenmiş değil. Bir süreç neticesinde kirlendi. Temizlenmesi de yine bir süreç alacaktır. Ancak bize düşen, özellikle atıkların denize ulaşmamasını sağlamaktır. Yerel yönetimler olarak bu konuda elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

“Biz denizimize sahip çıkarsak denizlerimizde canlılık hayatiyetle devam edecektir”

Başkan Sezer sözlerinin devamında, “Ancak vatandaşlarımızın da özellikle bizim şu an kullandığımız, istifade ettiğimiz denizin çocuklarımıza bir miras olduğunu, çevreyi koruma yükümlülüğümüzün sadece bizim için değil, gelecek nesiller için de bir yükümlülük olduğunu unutmamamız, ayrıca denizdeki canlılığın devam etmesinin de zorunluluk olduğunu ve bunun da ancak denizin temiz olması ile devam edebileceğini hayatiyetle bilmemiz gerekiyor. Biz bir yandan denizdeki ürünlerden yararlanmak istiyoruz, diğer yandan da denizdeki hayatın sona ermesine neden olabilecek her türlü eylemden, faktörden kaçınmıyoruz. Dolayısıyla biz denizimize sahip çıkarsak denizlerimizde canlılık hayatiyetle devam edecektir. Gelecek kuşaklara da ulaşması sağlanabilecektir. Tüm toplumun bu konuda bilinç sahibi olması da önemlidir” dedi.

Denizden çıkarılan atıklar alandaki katılımcılara gösterildi

Konuşmaların ardından Kaymakam Karabulut ve Belediye Başkanı Sezer, dalgıçlık yaparak denizin dibini inceleyen Değirmendere Su Altı Topluluğu (DESSAT) Yöneticisi Sait Gürer’den denizin dibi hakkında bilgi aldılar. Gürer burada yaptığı açıklamda denizin üst tabakası kadar alt tabakasının da müsilaj ile kaplı olduğunu ve ayrıca diğer atıklar ile dolu olduğunu dikkat çekti.  Sohbette denizin dibindeki kirlilikten bahsedildi ve canlı yaşamının tehlike ile karşı karşıya kalındığı ifade edildi. Ayrıca denizin dibinden çıkan bazı atıklar da alandaki katılımcılara gösterildi. Programın sonunda  ise etkinliğe katılan sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, sahil kesiminde bulunan atıkları temizleyerek dikkat çektiler.

Haber: Serap DURUKAN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.