DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

AY, ‘ÇEVRE BÌZE EMANETTÌR, GELECEĞE MÌRASTIR’

AY, ‘ÇEVRE BÌZE EMANETTÌR, GELECEĞE MÌRASTIR’

Gölcüklü esnaf Osman Ay, coronavirüs sürecinde hayati öneme sahip çevre temizliğine dikkat çekmek amacıyla marketine gelen müşterilerine sıvı sabun, maske, eldiven ve çamaşır suyu hediye etti. Ay, ayrıca yaptığı açıklamada tüm İslam Aleminin ve Gölcük halkının Kurban Bayramını kutladı.

‘İnsanların çevreye özen göstermesi, onu her zaman temiz tutması gerekmektedir’

Ay, ‘İnsanlar çevresi ile bir bütünlük içerisindedir. İsteseler de istemeseler de çevreden etkilenir ve aynı zamanda çevreyi etkilerler. Çevre kişinin sağlığı açısından çok önemlidir. Kirli, pis bir çevre nasıl ki insanları hasta eder, onları sağlığından ederse temiz çevre de aksine insanı sağlıklı kılar. Bu anlamda insanların çevreye özen göstermesi, onu her zaman temiz tutması gerekmektedir. Çevre denilince insanin aklına sadece dışarısı gelmemelidir.Bizlere en yakin çevremiz evlerimizin içi yani odalarımızdır.Çevre temizliğine odalarımızdan evimizin içinden başlamalı mekanların temizliğine dikkat etmeliyiz.Ancak çevre temizliği sadece bununla sinirli kalmamalı aynı zamanda diş çevre de temiz tutulmalıdır.Aslında temiz bir çevre için temizlemekten çok kirletmemek daha önemlidir.Tüm insanlar bu konuda hassas olur çöplerini yere atmaz çevreyi kirletmez ve temizlenmesi gereken bir çevrede olmaz.

Dinimizde çevre temizliğine çok önem vermiştir’ diye konuştu.

‘Temìzlìk Ìmandandır’

Açıklamalarını sürdüren Osman Ay, ‘Sözü de dinimizin temizliğe verdiği önemi belirtmektedir. Herkes kendi evinin önünü temiz tutsa bile tertemiz bir dünya oluşmuş olacaktır. Temizlik insanin karakterine de yansımaktadır. Yüzyıllar öncesinden bile atalarımız bu durumun farkına varmış ve ‘Aslan yattığı yerden belli olur’ sözünü söylemişlerdir.  Pislik içerisinde yaşayan, gerek çevresine gerekse de giyim kuşamına önem vermeyen birinin çok karakterli olabileceğini söylemek gerçekten çok zordur. Çevre insanların ve diğer canlıların hayatları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri yaşam alanıdır. Temiz bir çevre canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri sağlıklı ve düzenli bir ortamda bulunabilmeleri için olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Temiz çevrenin olmaması canlı hayatını tehdit eder. Bulunduğumuz çevrede hava, su ve toprak kirliliğinin tek sebebi insanlardır. Çevre kirliliğini yaratan bizleriz.İnsanlık olarak anlamamız gereken konu; biz olmadan doğa yaşantısını devam ettirebilir ama doğa olmadan insanlar yaşayamaz. Yok olmak istemiyorsak doğamızı korumalıyız.

Çevrenin korunması ve çevre sorunlarının çözümünde insanlar bilinçlenmeli ve çevre kirliliğine karşı etkin şekilde mücadele etmeli, hayatın devamlılığı sağlıklı yaşanabilir bir ortam için duyarlı olmalıyız ve çevremizi temiz tutmalıyız.Bugün temiz bıraktığımız bir çevre yarin emek vererek yetiştirdiğimiz bir evladımız gibi tüm cömertliliğiyle bizi taşıyacaktır.Çevreyi korumak için fazla zahmete bile gerek yok.Düzenli bir şekilde çöp kutusuna çöplerimizi atarsak, sokakta yürürken yere tükürmeden yolumuza devam edebilirsek, en önemlisi de doğanın vazgeçilmezi çiçeklerimizi koparmasak doğamızın vazgeçilmezi olan ağaçlarımıza zarar vermeyip onları kesmezsek temiz bir çevreye sahip oluruz. Çevre bilincinin tüm topluma yayılması için çabalamalıyız. Gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmalıyız’ dedi.

‘Kurban Bayramımız Tüm İslam Alemine Hayırlı Olsun’

Osman Ay, ayrıca Kurban Bayramı münasebetiyle ihtiyaç sahibi ailelere 20 adet takım elbise, 50 adet Gömlek, 95 adette Lavaş ekmeği hediye etti. Ay, ‘İnsanlık var olduğundan  beri tüm semai dinlerde var olan bir ibadettir kurban. Hz. İbrahim’in ve Hz. İsmail’in teslimiyetinin, Allah’ın ise cömertliğinin en güzel örneklerindendir. Kurban bizleri Allah’a yaklaştıran zenginlerin cömertliklerinin artmasına, fakirlerin şükürlerinin çoğalmasına vesile olan bir ibadettir kurban. Hz. İbrahim çocuk sevgisi ile yanıp tutuşurken Allah’a bir oğlu olması için dua eder. Hz.İbrahim duasında bir oğlu olursa Allah’a kurban edeceğini söyler. Allah Hz. İbrahim’e bir oğlu verir ve Hz. İbrahim evlat sevgisi ile verdiği sözü unutur. İsmail büyüyünce Hz. İbrahim verdiği sözü gördüğü rüyayı oğluna anlatır.

‘Kurban Allah’ın emirlerini kabul etmenin ifadesidir’

 Ay, son olarak, ‘Hz İsmail babasından hiç durmadan verdiği sözü yerine getirmesini ister.Hz İbrahim tam oğlunu kurban edecekken Cebrail (A.S.) bir koçla gelir ve Allah’ın teslimiyetleri karşılığında bu koçu kurban etmelerini istediğini söyler. İşte kurban ibadeti bu şekilde ortaya çıkmıştır.Yani Allah’ın emirlerini kabul etmenin ifadesidir.Ayrıca kurban bize çok fayda sağlamaktadır. Birlik, beraberlik ve dayanışmanın topluma yayılması fakirlerin evlerine et girmesi çocukların sevinmesi gibi birçok fayda ve hikmet kurban ibadetinde gizlidir.  Bizlere bu bayramı veren ve bizleri bu bayrama ulaştıran Rabbimize sonsuz şükürler ediyoruz. Bu vesileyle tüm İslam Aleminin ve Gölcük halkının Kurban Bayramı mübarek olsun’ diyerek açıklamalarını tamamladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.