DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Başiskele Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Mehmet Malkoç, ‘BİR DAHA Kİ DÖNEM YOKUM’

Başiskele Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Mehmet Malkoç, ‘BİR DAHA Kİ DÖNEM YOKUM’

Başiskele Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Malkoç yarın yapılacak olan Genel Kurul öncesi yaptığı açıklamada bir daha ki dönem başkanlığı bırakıyorum. İki yıl içerisinde tüm eksikliklerimizi tamamlayarak herkesin parmakla göstereceği bir Sanayi Sitesi’ni gururla sunacağız. Çeşitli imkansızlıklar nedeniyle pandemi dönemi de bunda etkili oldu. Bugüne kadar geldik. Başiskele Küçük Sanayi Sitesi’ni bu süreç içerisinde bir kullanım kılavuzunda hazırlayarak yeni arkadaşlarımıza mükemmel bir şekilde devredeceğiz.’ dedi.

Malkoç, geniş açıklamalarda şunları söyledi;

Genel Kurul 31 Temmuz 2021 Cumartesi günü saat:11.00’de Sanayi Sitesi’nde yapılacaktır.

Mehmet Malkoç’a Sanayi Sitesinden biraz bahseder misiniz diye sorduk? Mehmet Malkoç; 7 arsa alınamayan, sorunlu bir kooperatife başkan oldum. Bir yılda bugünkü arsamızı aldık.

Arsa alınamadığı için kooperatif dağılma aşamasına gelmişti. 700 ortak 400’e düşmüştü. Bizim girişimimiz kooperatifi dağılmaktan kurtardı. 1999 depremi bizlere maddi ve manevi mağduriyetler yaşattı. 2001 de deprem nedeni ile bulunduğumuz bölge “Afete Maruz Bölge” ilan edildi. Bu bölgede kimse inşaat yapmayacak, mevcutlar boşalacak. Ancak Ford-Otosan için karar başkaydı. “Ekonomik ömrü boyunca kalacak” dendi. Bizler bu karara itiraz ettik. Millet vekilleri ve Bakanlarla uzun süren görüşmeler yaptık. Sonunda arsamız için ÖZEL KANUN ÇIKARTTIK İNŞAATA BAŞLADIK.

 Eğer bu kanun çıkarılamasaydı kooperatifimiz 2.kere dağılacaktı. Yakın komşularımızın büyük firmalar olmasının hem faydasını, hem de sıkıntısını yaşadık. Doğruluğumuzu koruduk, hakkımızı aradık, hiç kimseye boyun eğmedik ve kazandık.

Arsamızın Belediyece imar planı ve parselasyonu yapılmış ve bitmiştir. Hiçbir imar ve yapılaşma sorunumuz yoktur.

SANAYİ SİTEMİZİ TANIYALIM

Sanayi Sitemiz; sanayi bölgesinin tam ortasındadır. Ulaşım sorunu yoktur. GELECEKTE ŞEHİR İÇİNDE KALDI DİYE KALDIRILMASI GİBİ BİR DURUM SÖZKONUSU DEĞİLDİR, OLAMAZ.

Sitemizin % 90’ı bitmiş 8 yıldır kullanıyor ve ekmeğini yiyoruz. Çok ferah, kullanışlı, sağlam, taktir gören bir sitemiz vardır. Bazı ziyaret edenler “ON NUMARA SİTE” diyor.

2018 krizi ve pandemi nedeniyle kısmi sıkıntılar yaşadık, bakım eksikliğimiz oldu. Önümüzdeki günlerde sitemizin tamamlanması için yeni girişimler başlayacaktır.

Sitemizde hiç boş işyeri yoktur. Hatta her gün birkaç kişi yer sormaktadır. Sitemizde % 90 imalatçı ve % 10 oto tamircileri vardır.    

“BÖLGENİN EN ÇOK ÜRETEN SİTESİYİZ”

500 civarında işyerinin bulunduğu Başiskele Sanayi Sitesi, Kocaeli’nin en çok üreten, kente katma değer katan site olduğunun altını çizen Malkoç, “Bizim sitemizin yüzde 90’ı imalatçı. Yüzde 50’si de ihracat yapıyor, Ford’a yan sanayi ürünü veriyor. Bizim burası çok önemli bir site. Yüzde 90 imalatçı, yüzde 50 üye ihracat yapıyor. Bu kadar kıymetli ve değerli bir siteyi yerinden kaldırmak, başka bir alana taşımak, üstelik taleplerin karşılanmaması ciddi bir kayıp yaşatacağı kesin. Üyelerimiz kaybedecek, yan sanayi ürünü verdiğimiz fabrikalar kaybedecek, kent ekonomisi kaybedecek. Bizim burada sergilediğimiz ve alanımızı vermememizin nedeni beklentilerin karşılanmamasıdır”

Değer olarak; son bir yılda hem kiralar, hem de satışlar hızlı artış göstermiştir. Gelecekte çok daha değerli olacaktır. Nasıl altın hep kazanıyor ise, bizim sitemiz de kazanacaktır. Bizim sitemizin diğer sitelere göre 41 artı özelliği vardır.

Haberlerde ve çevremizde insanların kandırıldığını çok görüyoruz. Herkes malının değerini bilsin, malına sahip çıksın.

      Ayrıca hem içte, hem dışta ortaklarına, sitesine sahip çıkan Mehmet Malkoç’a da sahip çıksın.

ORTAKLARIMIZLA BİZLER BİRLİKTE ESER YAPMANIN ONURUNU YAŞIYORUZ.

             Bizim işimiz vicdanla oldu, bazılarının işi cüzdanla olur. Malımızı korumak için dikkatli olmamız lazımdır.

              Tüm ortaklarımızı Genel Kurulumuza davet ediyoruz.

MALKOÇ: “FORD-OTOSANIN TEKLİFİ YETERLİ BULUNMADI”

Başiskele Sanayi Sitesi alanının Ford’a bırakılması yönündeki suskunluğunu bozan Site Başkanı Mehmet Malkoç, gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Malkoç, “Ford Otosan Yönetimi ile Büyükşehir Belediyesi’nin en üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu üç toplantı gerçekleştirdik. Uzun görüşmeler oldu. Ancak Ford Otosan’ın teklifi taleplerimizi karşılayamadığı için yerimizi vermeyi uygun bulmadık. Birçok konuda anlaşamadık. Önce bizden istedikleri yerimize karşılık yapacakları yeni sanayi sitesi için yüzde 50 inşaat maliyetini karşılayacaklarını kalan % 50ninde sanayi sitesinin karşılamasını söylediler. Kabul etmedik. Yüzde 70’e çıkarttılar. Biz ise mevcuttan daha avantajlı olmasını talep ettik.Ayrıca ortada bir arsa sorunu var.Yönetim Kurlu, Denetim Kurulu, ortaklarımız, esnaflarımız, avukatlarımız, mimar ve mühendislerimizle toplantılar yaptık.Değerlendirmelerde bulunduk ve konunun tamamen kapanmasına öylecekarar verdik” dedi.

AÇIKLAMA YAZISI

KONU: FORD-OTOSAN TALEBİ ve GÖNDERDİĞİ mektupla ilgilidir. (Lütfen Dikkatlice Okuyunuz)

             BAŞİSKELE SANAYİ SİTESİNETEKLİF EDİLEN ARSA KONUSU

OLUMSUZLUKLAR -I-

1-Teklif edilen arsa yamuk ve üçgendir.2-Bloklar yerleşirken kenarlarda işe yaramaz boşluklar ve kayıplar olur.3-Bizde tekbir ana cadde vardır. Tüm işyerlerine ulaşım rahattır, kayıp yoktur.4-Orada arka arkaya birçok, cadde gereklidir.5-Caddeleri birbirine bağlayan ek caddeler gereklidir.6-SONUÇ: TEKLİF EDİLEN ARSAYA BİZİM SİTENİN AYNISI SIĞMAZ.7-% 30 Büyüme talebimiz hiç bir şekilde karşılanamaz.8-Belediye imar yetkilisi ve Ford yetkilisi arsanın büyümesi mümkün değildir diye açıklama yaptılar.9-ÖZETLE: ARSA BÜYÜKLÜK OLARAK YETERSİZDİR.10-Arsa aşırı derecede dolgu zemindir. Zemin olarak sorunludur.11-Bingo ve Deniz tarafta yoldan 5 m. Yüksek dolgu yapılmıştır, çok fazla ve çok yüksek istinat duvarı zorunludur.                                                                                          12-Şu anda AĞAÇLANDIRMA SAHASIdır.13-Büyükşehir yetkilisi orada çim ekip yaşatamadık dedi. (bunun anlamı önemlidir)14-Ana yolun hemen üstünde YENİKÖY KALICI KONUTLARI vardır. Ağaçların sökülerek sanayi olmasına itiraz etme olasılıkları çoktur. Çevre mahallelerdeki 4 muhtar bize gelerek bilgi aldılar.

OLUMSUZLUKLAR -II-

GİDİLECEK YERİN ÇEVRESİ

15-Bitişiğinde Bingo HAYAT HOLDİNG A.Ş. (Hayat Gurubu ) vardır. 13 ülkede 41 şirketi ile faaliyetini sürdürmektedir. Hayat Kimya, Kastamonu Entegre, Limaş, Gayrimenkul gurubu, Ağaç Gurubu, Tüketici Gurubu, Enerji Gurubu, Havacılık ve Demir Çelik Gurubu bunlardan bazılarıdır. Türkiye’nin en zengin 100 ailesi içindedir.16-Yine bitişiğinde YILDIZLAR YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (Yıldız Entegre) vardır. Bu aile de Türkiye’nin ilk en zengin 100’ün içerisindedir. Bazı kuruluşları şunlardır: Yıldız Orman Ürünleri (Sunta-MDF Fabrikası Suadiye), Liman İşletmeciliği, Gübre Sanayi İGSAŞ (Körfez, Antalya, Samsun, Kütahya) Demir-Çelik-Galvenizleme. Yıldız Tutkal (Bingo yanı) – Liman (Bingo yanı) Rusya, A.B.D., Slovanya, Romanya gibi birçok ülkede yatırımları vardır.17-Doğu tarafında; Başiskele Karşıyaka Mahallesi ve okullar bölgesi vardır.18- Güneyinde yol üzerinde Yeniköy Kalıcı konutları (Atakent Mahallesi)vardır.19-BÖYLE BİR ÇEVREDE SANAYİ SİTESİNİN ÖMRÜNÜN ÇOK KISA OLACAĞINI ÖNGÖRMEK ÇOK ZOR DEĞİLDİR.20-MEVCUT YERİMİZ ÇOK DAHA GÜVENLİDİR.

YOL KENARINA DİYE-UÇURUMUN KENARINA GİDİLMEZ

               III-TÜRKİYEDE SANAYİ SİTELERİNİN YERİ VE TAŞINMALARI

1-Türkiye’de 900’e yakın sanayi sitesi vardır.

2-160 sanayi sitesi “şehir içinde kaldı” diye taşınması planlanmıştır.

3-İzmit Sanayi Sitesinin taşınması planlanmış ve şimdilik durdurulmuştur.

4-Yine bu sebeple Gölcük Sanayi Sitesi taşınmıştır.

5-Taşınan sanayi siteleri ya çok uzağa ya da dar alanlara taşınmaktadır. Esnafı memnun etmemektedir.

7-Halbuki mevcut sanayimiz sanayi bölgesinin tam ortasındadır.

8-Hiçbir zaman şehir içinden kalkma ve kaldırılma durumu olmayacaktır,

9- Sanayi sitemiz; Bingo, Yeniköy kavşağından Gölcük Ford-Otosan- Denizevlere kadar alanın tam ortasındadır.

10-Bugün böyle güvenli yerdir. Yarınlarda da aynı şekilde güvenli kalacaktır. 

           IV-ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ VE KAMULAŞTIRMA

1-Bitişiğimizde Serbest Bölge bulunmaktadır.

2-Kendi sınırları içindedir. Orada sanayi ve ticaret yapılır.

3-Özel bir yerdir. Bizimle ve çevreyle hiçbir ilgisi yoktur.

4-Ford-Otosanın Gölcük ve Başiskele’demevcut tapulu arazileri vardır. Bu araziler Cumhurbaşkanlığınca Özel Endüstri Bölgesi kabul edilmiştir. (Belgesi bizde de vardır.)

5-Serbest Bölgede olduğu gibi bizimle ve çevre arazilerle ilgili hiçbir bağlayıcılığı yoktur.

6-Kamulaştırma ise ancak KAMU yararı veya Toplum YARARI olunca olabilmektedir.

7-Özel sektör için kamulaştırma yapılamamaktadır.

8-Küçük Sanayi Kooperatifleri kendileri yarı kamu kurumu özelliğindedir.

9-Kamulaştırma bedelsiz olmuyor, her durumda devlet karşılığını veriyor. Fiyat taktir komisyonu, bilirkişi, hakim karar veriyor. Kimse mağdur olmuyor.

10-Yerimiz tarla değil, arsa değil, konut değil, küçük sanayi değil ORTABOY İMALAT SANAYİ SİTESİDİR. (KAMULAŞTIRILAMAZ)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.