DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

EKİLEN YEREL TOHUMLAR EKMEKLİK BUĞDAYA DÖNÜŞTÜ

EKİLEN YEREL TOHUMLAR EKMEKLİK BUĞDAYA DÖNÜŞTÜ

EKİLEN YEREL TOHUMLAR EKMEKLİK BUĞDAYA DÖNÜŞTÜ

Hürriyet: Toprağımızda En Yüksek Verimi Nusrat’tan Aldık

İzmit Belediyesinin yerel buğday tohum kullanımı ve verimliliği artırmak için İzmit Ziraat Odası ile birlikte Ambarcı Mahallesi’ndeki 4 dönüm alanda deneme üretimi yaptığı buğdaylar hasat edildi. İzmit toprağında en verimli buğday olarak Nusrat belirlendi

İzmit Belediyesinin yerel buğday tohumu kullanımı ve verimliliğini artırmak için başlattığı, İzmit Ziraat Odası ile ortaklaşa yürüttüğü Yerel Buğday Deneme Projesi’nin hasat etkinliği bugün gerçekleştirildi. Akmeşe Ambarcı Mahallesi Budaklar Mevkii’ndeki öncü çiftçi Mustafa Türe’nin 4 dönümlük arazinde gerçekleştirilen buğday hasadına İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, Belediye Koordinatörü ve meclis üyesi Süleyman Şen, İzmit Belediyesi Kırsal hizmetler Müdürü Şafak Üzümoğlu, Ambarcı Mahalle Muhtarı Mustafa Karaboğa ve çevre mahallelerin muhtarları ve çiftçiler katıldı.

Çalışmaların Somut Karşılığı

8 ay önce ekilen tohumların bugün hasat edilmesinden dolayı memnun olan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Bugün bizim için çok kıymetli bir gün. Yaptığımız çalışmaların somut olarak verimini almak, bunu üreticimiz, çiftçimiz, vatandaşımız ve kentimiz için iyiliğe, hayra, desteğe ve teşviğe dönüştürmek çok kıymetli. Göreve geldiğimizden beri tarımın her alanında elimizden geldiği, gücümüz yettiği kadar çalışma yapmaya, proje üretmeye ve var olan projelere destek olmaya gayret ediyoruz. Yerel buğday, aronya, ipek böcekçiliğini yeniden canlandırmak için dut fidesi bahçesi gibi devam eden birçok çalışmalarımız var” dedi.

4 Dönümde Deneme Üretimi

Tescilli beş çeşit buğday tohumu ekilerek başlatılan deneme üretimine değinen başkan Hürriyet şöyle konuştu; “8 ay önce yerel buğday kullanımı ve buğday verimliliğini arttırmak için 4 dönümlük alanda deneme parseli oluşturmuştuk. İzmit Ziraat Odası Başkanlığı’mızın değerli projesiydi. Dayanışma içinde olduk. Birlikte yürüttüğümüz bu projede Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü tarafından tescil edilen Altuğ, Nusret, Kaynarca, Acar ve Alada türü buğday tohumunu; Kasım 2020’de, odamız ve muhtarlarımız tarafından tespit edilen, öncü çiftçimiz Mustafa Türe’nin arazisinde ektik. Tohumlarımızı toprakla buluşturduk. Burda birkaç amacımız var. Biri; tarım ve üretmek çok kıymetli. Kentlerimizi, ülkemizi tarım ve üretim kurtaracak.

“Tarımı Artık Kaybediyoruz”

Toprak çok zengin. İşlemek ve üretimi teşvik etmek zorundayız. Ama biliyoruz ki; çiftçimizin maliyetleri yüksek ve zamanla tarım arazileri ne yazık ki elden çıkıyor. Tarımı kaybediyoruz, yavaş yavaş bitiyor. Girdileri azaltmamız, teşvikleri ve destekleri arttırmamız gerekiyor. Tohum olur, gübre olur, araç olur, birçok destek olur. Yerelden genelde hepimizin sorumluluğu var. Bu zenginliği işleyemezsek ülkemiz kalkınmaz. Kendine yeten verimli ülkeyiz ve bu verimli toprağı işleme konusunda kendi ölçeğimizde, kendi kaynak ve imkanlarımızla çalışmalar yapıyoruz. Buğday tohumu verimliliğini deneme projesiyle de bu kentte buğday ekimini artırmayı amaçladık. Hangi tohum çeşidi bu toprağa uygunsa, daha çok verim verecekse, doğal üretim yöntemleriyle belirlendi.

En Verimli Tohum: Nusrat

Ziraat mühendislerimiz tohum ekimi sonrasındaki 8 aylık süreçte, ziraat odamızla birlikte çeşitli teknik gözlemler yaptı. 5 çeşit buğday tohumunun hastalık dayanımını, yatmaya karşı toleransını, protein oranlarını, kalitelerini ve verimlerini karşılaştırmalı olarak inceledi. Teknik ve bilimsel inceleme sonucunda en uygun tohumun ‘Nusrat’ olduğu belirlendi. İlk aşama tamamlandı. İkinci aşamada ise; İzmitli çiftçilerimize; nasıl ve ne şekilde hibe destekleri verebiliriz, temini, dağıtım koşullarını belirleyeceğiz.  denediğimiz ve bol verim aldığımız, en iyi çeşidi olduğuna karar verdiğimiz Nusrat tohumundan vermeye gayret edeceğiz. Çiftçimiz daha fazla üretsin, üretirken maliyetleri azalsın, ederine satabilsin ve buradan da kentimiz ve ülkemiz kalkınsın istiyoruz. Verimli olsun inşallah” diye konuştu.

Karaaslan: İlaç Kullanılmadı

Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, “Bugün hasat töreninde buluşmaktan çok memnunum. Bölgemizdeki hububat ekimiyle ilgili araştırmalarımız içinde çok verim düşüklüğü vardı. 5 çeşit buğday ektik; Altuğ, Nusret, Kaynarca, Acar ve Alada çeşidi tohumlar. Teknik arkadaşlarımızla periyodik incelemeler sonucunda Nusret üzerinde mutabık kaldık. Verim şu anda çok güzel. Bizim bölge tarımsal üretimlerde ekim metodumuz var. Aynı metotlar kullanıldı. İlaç da kullanılmadı. Çok güzel verim elde edildi. Türkiye rekolte ortalamasından yüzde 80 daha fazla verim alındı. Hasadı yapılan tohumların yüzde 70’yi çiftçilere tohumluk olarak verilecek. Gerçekten mutluyum” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.