DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Müftü Yılmaz Gölcük Halkının Kurban Bayramı’nı kutladı TEDBİRLERİ ELDEN BIRAKMAYALIM

Müftü Yılmaz Gölcük Halkının Kurban Bayramı’nı kutladı TEDBİRLERİ ELDEN BIRAKMAYALIM

Gölcük İlçe Müftüsü Emin Yılmaz bugün kutlayacağımız Kurban Bayramı öncesi bir kutlama mesajı yayınladı. Müftü Yılmaz yayınladığı mesajda ayrıca Kurban Bayramı’nın faziletleri hakkında bilgi vererek Kurban kesecek olan vatandaşların yapacakları ibadetler hakkında bilgi verdi.

“Dinimizin insanı Allah’a yaklaştıran ibadetlerinden biri de kurban ibadetidir

Gölük İlçe Müftüsü Emin Yılmaz yaptığı açıklamada, “ Bizleri yeniden Kurban Bayramı’na eriştiren Rabbimize hamd olsun. Dinimizin insanı Allah’a yaklaştıran ibadetlerinden biri de kurban ibadetidir. Her ibadette olduğu gibi bu ibadetin de insanı güzelleştiren özellikleri vardır. Duamız ve gayretimiz kurban bayramı vesilesiyle insanlığımızın güzelleştiği bir bayram yaşayabilmek içindir.

Kurban bayramındaki hedeflerden biri kulun Rabbi ile arasındaki teslimiyet bağını gözden geçirmesidir. Allah-ü Teâla Hz. İbrahim’den en kıymetlisi olan oğlu İsmail’i istediğinde Hz. İbrahim’in gösterdiği kulluğu idrak etmeye çalışmalıyız. Peygamber kıssaları insanların ibret alması için anlatılır. Ayette “Rabbine Selîm bir kalp ile gitti”[1] buyrulan Hz. İbrahim misali kurban bayramı vesilesiyle kalbimizin selametini yeniden kontrol etmeliyiz” dedi.

Kurban etinin dağıtılması konusunda bilgi verdi

İlçe Müftüsü Emin Yılmaz açıklamalarının devamında, “Kur’ân-ı Kerim’de insanın sahip olabileceği kötü özelliklerden bahsedilirken “Ki, o mal yığıp biriktiren ve onu saydıkça sayandır. Gerçekten malının kendisini ebedi kılacağını zannediyor”[2] buyrularak insanın dünyada malıyla imtihan olacağına değinilmiştir. Ebû Hureyre (r.a.)’den nakledilen bir hadise göre de Allah Rasulü (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Kulların sabaha erdiği her gün iki melek iner. Birisi, ‘Ey Allah’ım! İnfak edene halef (yenisini) ver’; diğeri ‘Ey Allah’ım! Elinde tutana telef ver’ der.”[3] İşte kurban, biriktirmeyi seven insanın bu özelliğinden biraz olsun vazgeçmesini sağlayarak yaratıcısının rızasını kazanmasını sağlar.Allah-ü Teâla bir ayet-i kerimede “…kesilince onlardan yiyin, isteyene de istemeyene de verin…” buyurarak kurban etinin nasıl değerlendirileceği konusunda bizleri aydınlatmaktadır. Bu ayete binaen kişi, kurbanının etinden yiyebilir, bakmakla yükümlü olduğu kimselere de yedirebilir. Ayrıca bir kısmını da dağıtması gerekir. Kişinin yiyeceği ve dağıtacağı miktar konusunda kesin bir ölçü olmamakla birlikte örfî olarak kurban etinin üç parçaya bölünmesi tavsiye edilmiştir. Buna göre etin bir parçası kişinin ailesiyle birlikte tüketeceği kısımdır. İkinci parça zengin dahi olsalar akrabalara ve dostlara ikram edilecek kısımdır. Son parça ise ihtiyaç sahibi yoksul kimselere verilmesi gereken kısımdır” dedi.

“Covid-19 tedbirlerine riayet etmeyi ihmal etmeyelim

İlçe Müftüsü Yılmaz son olarak, “Uzun süre sonra ilk kez bayram gibi bir bayram yaşayacağımız bu süreçte Covid-19 tedbirlerine riayet etmeyi ihmal etmeyelim. Tedbirsizliğimiz başkasına zarar vermemize sebep olabilir. Sonuç olarak kurban ibadeti gerekli hassasiyetle ve halis bir niyetle eda edildiği takdirde kulun yaratıcısına yaklaşması için yeni bir fırsattır. Allah’tan hakkıyla korktuğumuz, dünyada iyi işler yapabilmek için gayrete geldiğimiz, kardeşlik bağımızın kuvvetlendiği bir bayram yaşamak temennisiyle tüm İslam aleminin Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.