DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

KSO, Şikago’da bulunan TOBB Türkiye Ticaret Merkezi’nin tanıtımını yaptı

KSO, Şikago’da bulunan TOBB Türkiye Ticaret Merkezi’nin tanıtımını yaptı

KSO, Şikago’da bulunan TOBB Türkiye Ticaret Merkezi’nin tanıtımını yaptı

KSO, Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle TOBB tarafından bu yılın başında Şikago’da açılan ‘TOBB Türkiye Ticaret Merkezi’nin tanıtım toplantısına ev sahipliği yaptı

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) organizasyonunda, ‘TOBB Şikago Türkiye Ticaret Merkezi Tanıtım Toplantısı’ oda merkez binası konferans salonunda gerçekleştirildi. TOBB Ticaret Merkezleri Genel Müdürü Noyan Ciritoğlu’nun sunumuyla düzenlenen toplantıya KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Genel Sekreter Memet Barış Turabi, Genel Sekreter Yardımcısı Egemen Mert ile İş Geliştirme Uzmanı Dila Denizhan katılım sağladı. KSO üyesi firmaların ilgi gösterdiği toplantının açılış konuşmasını KSO Başkanı Zeytinoğlu gerçekleştirdi.

AMERİKA POTANSİYELİ YÜKSEK BİR PAZAR

Zeytinoğlu, “ABD, dünyanın en büyük ithalatçısı ve potansiyeli çok fazla olan bir ülke. Amerika, Türk ihracatçısı için büyük bir pazar. İhracatımızın yüzde 41’ini Avrupa oluşturuyor ancak Amerika’daki tüketim Avrupa’nın çok üzerinde. Böyle bakacak olursak  TOBB Ticaret Merkezi özellikle ABD’yi hedef bir pazar olarak gören üyelerimiz için önemli destek merkezi durumunda faaliyet gösteriyor. TOBB Ticaret Merkezi’nin kurulduğu Şikago ise ABD’nin en önemli ticaret ve lojistik merkezlerinden biri olma özelliğine sahip. TOBB Ticaret Merkezi’nin, Türkiye ve ABD arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret hedefine destek anlamında da önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

HİZMETLERİ DETAYLARIYLA PAYLAŞTI

Daha sonra kürsüye çıkan TOBB Ticaret Merkezleri Genel Müdürü Noyan Ciritoğlu, TOBB Türkiye Ticaret Merkezi-Şikago’nun ABD’ye ihracat yapan ve yapmak isteyen firmalara verdiği hizmetleri detaylarıyla paylaştı. Türk şirketlerinin ABD pazarına girişi ve pazarda tutunabilmesi, satış, pazarlama, dağıtım ve satış sonrası destek konularını detaylarıyla paylaşan Ciritoğlu, katılımcılara TOBB Türkiye Ticaret Merkezi’ni tanıtan bir video izletirdi, ardından “TOBB Türkiye Ticaret Merkezi, danışmanlık ve iş geliştirme hizmetleri veriyor. Ayrıca merkezin, Türkiye ile ABD arasında 100 milyar dolarlık ticaret hacminin geliştirilmesi için köprü rolü oynaması planlanıyor” şeklinde konuştu.

RİFAT BAŞKAN VE ODALARIMIZIN EMEĞİ BÜYÜK

Ciritoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Amacımız; firmalarımız için tedarik zinciri oluşturmak ve çeşitlendirmek,  yeni satış kanalları oluşturmak ortak girişim ve teknolojik ortaklıkların oluşturulması ve firmalarımızın doğrudan yatırımlarının yanında olmak. TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ve odalarımızın emeğinin yüksek olduğu bu proje üzerinde çok çalışıldı. Neden Amerika’dan başladık diye soracak olursak, ABD; dünyanın en büyük ithalatçısı durumunda. Yıllık ithalatı yaklaşık 2,5 trilyon Amerikan doları. Şikago’yu seçmemizin nedeni ise hem endüstri hem de bir dağıtım merkezi özelliği taşıması.”

MERKEZİN FİZİKİ İMKANLARINI ANLATTI

TOBB Türkiye Ticaret Merkezi-Şikago hakkında da bilgi veren Ciritoğlu, “Merkezimizin açılışını 8 Ocak’ta yaptık, şu an 26 firma ile çalışıyoruz. Kapasitemiz 50 firma ile sınırlı. Merkezimiz tren kargo, TIR kargo ve hava kargo yükleme alanlarına yaklaşık 1,5 kilometre mesafedeyiz. Binamız toplamda 10 bin 300 metrekare. Bunun 1500 metrekaresini ofis alanı olarak belirledik. Ofislerimizde sekretarya, toplantı salonu, çay-kahve ikramı, internet ve telefon sistemleri kurgulanmış ve çalışır halde firmalarımızın hizmetine sunulmuş durumdadır. Merkezimizin 8.800 metrekaresini lojistik operasyonlarını belirlemek için depo olarak, 800 metrekaresini ise showroom alanı olarak dizayn ettik” dedi. Ciritoğlu, merkezin verdiği hizmetleri detaylarıyla paylaştıktan sonra katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.