DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Ay, ‘Sokaktaki canlarımız bizim için çok değerlidir’

Ay, ‘Sokaktaki canlarımız bizim için çok değerlidir’

Ay, ‘Sokaktaki canlarımız bizim için çok değerlidir’

Gölcük’lü esnaf Osman Ay, geçtiğimiz hafta kutlanan Dünya Yaşlılar Günü ve Sokak Hayvanlarını Koruma günü kapsamında açıklamalarda bulundu.

‘Paylaşmak her yaşta güzeldir’

Ay, Dünya Yaşlılar Günü hakkında, ‘Gençliğim bir kuş imiş tutamadım.Yaşlılık bir yük imiş atamadım. Dünya Yaşlılar Günü kutlu olsun. Sevmek ve Sevilmek her yaşta lazımdır. Paylaşmak her yaşta güzeldir. Yaşlıların güneşe olduğu kadar sevgiye de ihtiyaçları vardır.Değerli kardeşlerim; bizim medeniyetimiz yaşlıları evin bereketi evin sevap alanı ve evin rahmet kaynağı olarak görür. Örnek aile rehberi Hz Muhammed s.a.v. yaşlılara hürmet gösterir ve bunu imanın şubelerinden saymış ve yaşından dolayı bir yaşlıya hürmet eden gence Allah yaşlılığında hürmet edecek kimseleri nasip eder’ dedi.

‘Saygı görmek istiyorsak yaşlılarımıza saygı duymak zorundayız’

Açıklamalarını sürdüren Ay, ‘Gençlikte günler kısa yıllar uzun, Yaşlılıkta günler uzun yıllar kısadır. Gençliğin güzel bir yüzü ihtiyarlığında güzel bir ruhu vardır. Allah’ın yeterince ömür bahsettiği her insan doğar büyür ve yaşlanır.Yaşamaya devam edipte yaşlanmayacak olan bir insan yoktur.Bugünün yaşlıları dünün gençleri hatta bebekleri idiler.Ancak su gibi akıp geçen onları yaşlandırıp bu hale getirdi.Bugün genç olan bizlerde zaman geçtikçe ihtiyarlayacak ve ecel geldiğinde de Allah.in huzuruna kavuşmuş olacağız.Yaşlılığı bir anlamda çocukluğa veya bebekliğe benzetebiliriz.Elbette ki henüz güçten kuvvetten veya akıl sağlığından tamamen olmamış yaşlıları değil. Ancak bazı duyularını yeteneklerini  kaybetmiş bir yaşlının bir çocuktan veya bebekten farkı yoktur.Bir bebek nasıl ki bakim ilgi isterse yaşlılarda o derece bakim ve ilgi isterler.İnsanlar doğduktan sonra büyümeye başlar, gün geçtikçe bilgilerini arttırır ve olgunlaşmaya devam ederler.Ancak birçok insanda bu olgunlaşma sureci bir yere kadar devam eder.O süreden sonra duraklar ve geriye dönmeye başlar.Bu nedenledir ki yaşı çok ilerlermiş bir çok yaşlıda çocukça davranışlar çocukça karakterler gözlenmeye başlanır. Tabi ki bu utanılacak bir durum değildir bilindiği gibi bir anne veya baba neredeyse tüm hayatini çocuklarını yetiştirmek için harcar. Onlar için büyük fedakarlıklarda bulunur. İşte Allah belki de insanların yaşlanan anne ve babalarına nasıl davranacağını  onlara hürmette kusur yapıp yapmayacaklarını vefalı olup olmayacaklarını imtihan etmek amacıyla yaşlılığa yaratmıştır’ dedi.

‘Sokak hayvanları bize Allah’tan emanettir’

 Sokak Hayvanları Günü hakkında da düşüncelerini belirten Osman Ay,  marketine gelen müşterilerine kedi ve köpek mamalarından takdim ederek sokak hayvanlarına yedirmeleri  hususunda bilinçlendirdi ve büyük takdir topladı. Onlara sokakları bile dar edenler var onları Allah yarattı öldürmek sana mi kaldı? Onlar için kapımızın önünde bir kap su bir kap mama koyalım. Bizim gibi bir can taşıyorlar ve bu dünyada bizim kadar yaşama hakkına sahipler.  Değerli Kardeşlerim; Sokak hayvanlarına yardim etmek önemlidir. Çünkü sokak hayvanlarının yaşadığı ekosistemden kopmadan doğal döngüleri bozmamaları gerekir.Aksi bir durumda doğal dengenin bozulması besin zincirinin zarar görmesi insan hayatinin da zarar görmesi anlamına gelir. Sokak hayvanları daha çok şehir eko sistemine adapte olmuş hayvanlardır. Bu nedenle hayvanların sahiplenilerek evcilleştirilmesi yada kapalı bir alana hapsedilerek bakılması onlar için bir eziyettir. Bu eziyetin önüne geçmek için sokak hayvanlarına özellikle yardim edilmesi gerekir.Sokak hayvanlarının doğal hayatlarından koparılmadan bakim tedavisi beslenme barınma gıda birtakım ihtiyaçlarının giderilmesi gerekir.Bu nedenle onlara şehir ekosistemine uygun evler yapmak daha mantıklıdır.Sokak hayvanlarının yaşadığı ekosistemden kopmadan doğal döngüleri bozmamaları gerekir.Aksi bir durumda doğa dengesinin bozulması besin zincirinin zarar görmesi insan hayatının da zarar görmesi anlamına gelebilir.Sokak hayvanlarına sahip çıkmak onların  ihtiyaçlarını onların dünyasına göre karşılamak anlamına gelir.Bu gerçek.bir çözüm  demektir. Hayvanın lüzumu var, hayvanlığın lüzumu yok’ dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.