DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Büyükşehir’den TABİP’te Hasat ve Dikim Şenliği

Büyükşehir’den TABİP’te Hasat ve Dikim Şenliği

Büyükşehir’in Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi kapsamında tıbbi nane hasadı ve melisa (oğul otu) dikimi yapılacak. Etkinlikte Bilal Sonses konser verecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin katma değeri yüksek ürünler yetiştirmeye teşvik ettiği çiftçilerin gelir düzeyini artırmak ve tarımsal kalkınmaya destek sağlamak amacıyla geçen yıl hayata geçirdiği,“Tıbbi ve Aromatik Bitki YetiştiriciliğiProjesi”(TABİP) kapsamında melisa (oğul otu) fidesi dikimi ile tıbbi nane hasadı yapılacak. Şenlik havasında geçmesi planlanan etkinlikte ayrıca Bilal Sonses hayranlarıyla buluşarak, konser verecek.İl genelindegeçen yıl 1500 dekar alana dikilenyaklaşık 4 milyon biberiyenin hasadınageçen ağustos ayında, istihdam edilen kadın çiftçiler tarafından başlanmıştı. Hasadın bereketli geçmesi, çiftçilerin yüzü güldürmüştü.

KIRSAL KALKINMA HEDEFLENİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın kırsal kalkınmaya ve çiftçilerin gelir düzeyinin artırılmasına büyük katkı sağlaması amacıyla başlattığı, Kocaeli’nin en önemli kırsal kalkınma hamlelerinden biri olan Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştirme Projesi (TABİP)ilekatma değeri yüksek biberiye, tıbbi nane ve oğul otu yetiştiricilerine destek sağlanıyor. Proje ileayrıca kırsaldan kente gidişin engellenmesi ve kentten kırsala geridönüşün teşvik edilmesi de amaçlanıyor.

HASAT ŞENLİĞİ KOÜ ARSLANBEY YERLEŞKESİNDE

Biberiyenin yanı sıra Kocaeli Üniversitesi KartepeArslanbey yerleşkesinde 100 dekar alanda ise tıbbi nane ve melisa yetiştiriciliği yapılıyor. 3 Ekim Çarşamba günü Arslanbey yerleşkesinde düzenlenecek şenlikte, melisa fidesi dikimi ve tıbbi nane hasadı yapılacak. Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen tıbbi nane ve melisa yetiştiriciliği projesi kapsamında, “Genç gelecektir ve tarım varsa hayat vardır” sloganıyla üretimde sürdürülebilirliği sağlamak ve uygulamalı eğitimi geliştirmek, nitelikli insan gücü yetiştirilmesi amaçlanıyor. Kocaeli Üniversitesi Arslanbey Yerleşkesinde atıl durumda olan ve kullanılmayan yaklaşık 200 dekar alan, tarım arazisine dönüştürülerek, Tıbbi ve Aromatik Bitki Üretim sahası haline getirilecek.

ŞENLİKTE BİLAL SONSES KONSERİ

Büyükşehir Muhtarlık İşleri Daire başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projesi kapsamında,Arslanbey yerleşkesinde şu anda tarıma kazandırılan 100 dekar alandatıbbi nane ve melisa yetiştiriciliği yapılıyor. Yaklaşık 1500 dekara ulaşan aromatik bitki alanlarının her geçen dönem artırılması ve Kocaeli’dealternatif ürün üretimini çoğaltarak, Tıbbi ve Aromatik bitki borsası kurulması planlanıyor.

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi kapsamında, 3 Kasım Çarşamba günü 16.00’da, Arslanbey yerleşkesinde melisa (oğul otu) fidesi dikimi ile tıbbi nane hasadı yapılacak. Şenlik havasında geçmesi planlanan etkinlikte ayrıca son zamanlarda şarkılarıyla milyonların gönlünde taht kuran Bilal Sonses konser verecek.

ÖĞRENCİLERE İŞ VE EĞİTİM KATKISI SAĞLANACAK

Proje çerçevesinde Ziraat Fakültesi öğrencileri ekim alanlarında hem uygulamalı staj görecek hem de isteyen öğrenciler ekim ve hasat işlerinde istihdam edilerek, gelir elde imkanına kavuşacak. Büyükşehir Belediyesi, tarım şehri dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla Ziraat Fakültesi’nde lisans ve ön lisans düzeyindeki Tıbbi ve Aromatik Bitki Bölümü’nün açılmasına destek vererek, üretim sahalarını çiftçi eğitim merkezine dönüştürülmesi hedefleniyor.

MÜZE VE SOSYAL DONATILAR KURULACAK

İşlenebilir tarım arazisine dönüştürülen alanların 10 dekarında tıbbi nane ve melisa dikimi gerçekleştirildi. Geri kalan alanlarda isestevia, biberiye, adaçayı, İstanbul kekiği,defne gibi birçok tıbbi ve aromatik bitki çeşitleri yer alacak. Aynı zamanda alanda yetiştirilen tüm çeşitleri bir arada görmek için bitki müzesi, uygulama ve AR-GE bahçeleri ile yürüyüş parkurlarıyla öğrencilerin doğayla iç içe olabilecekleri sosyal alanlar ve üretilen ürünlerin satıldığı satış alanı da bulunacak. Üretim sahaları genişletilirken,üniversite içinde bulunan atıl durumdaki seralar kullanılabilir hale getirilerek, fide üretimi uygulama alanlarına dönüştürülecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.